Készült: 2024.09.23.19:51:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2010.11.22.), 265. felszólalás
Felszólaló Ertsey Katalin (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERTSEY KATALIN, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Immár harmadszor írom fel egy beszéd tetejére, hogy mit kezdjünk a civilekkel. Az én feladatom most az, hogy elmondjam önöknek, hogy a nemzeti civil alapprogram előttünk fekvő javaslat szerinti átalakítása miért nem támogatható az LMP számára.

Többször szóvá tettük már, hogy a kormány folyamatosan tovább szűkíti azok lehetőségeit, akik akadályozzák a lendületes kormányzást. A civilek jogorvoslati jogának elvonása és a forrásaik jelentős csökkentése már épp elég ijesztő jelek voltak. Az előttünk fekvő tervezet azonban ép azzal ellentétes, amit válaszként ilyenkor kapni szoktunk ezekre a felszólalásainkra, miszerint bízzuk önökre, önök felülvizsgálják az egész NCA működését, és rendet tesznek. Ezzel még egyetérthetnénk, hiszen a civilek működési problémáinak vagy az esetleges visszaélések alapos vizsgálatát, a teljesítményük korrekt mérését eddig egyetlen kormány sem végezte el.

Tisztában vagyok azzal, hogy számtalan megélhetési civil akad, akiktől meg kellene tisztítani a szektort. De ezek, függetlenül a kormányok színétől, évről évre megkapták pár tízmilliós apanázsukat. Az első Orbán-kormány alatt is, ahogy ezt elmondtuk már korábban itt a Házban. Eközben a valódi, értékes munkát végző civil szervezetek végigélték, hogy az előző kormányok végképp elvették a magánszemélyek adományozását ösztönöző adókedvezményeket, és ezt sajnos önök sem állítják helyre. Pedig a jobb módúak 16 százalékra csökkentett adójából épp erre futhatná. Ők hagyták elinflálódni a normatívát, de most önök csökkentik is. Ők soha nem egészítették ki az NCA összegét a törvényben előírt összegre, most pedig önök megfelezik azt.

Közben az NCA-ra való hivatkozással eltűntek a minisztériumi saját keretek, a célzott civil sorok, és nem valósulnak meg fontos kormányzati, közpolitikai célok. Most pedig nemcsak a forrásokat vennék el, de súlyos és az átláthatatlanságot tovább fokozó irányú változtatásokat javasolnak az NCA működésében. A civil kollégiumokat is saját fennhatóságuk alá hajtják. Jó pár hete kértük már önöket, világosan adjanak jelzést, nekikezdenek-e annak az alapos és módszeres munkának, amely megtisztítaná a civilek sorait. Készen állnak-e arra, hogy a civilekkel együtt kidolgozzák azokat a teljesítményindikátorokat, amelyek segítségével végre mérhető és összehasonlítható minőségbiztosítási rendszer születik? És ha objektív mércével mérve egy szervezet társadalmi haszna nincs arányban a támogatásával, akkor, de csak akkor vonják el a támogatását.

Úgy látszik, nem. Ehelyett magukhoz vonják a kinevezés jogát, az NCA független és önálló kollégiumaiban is. Mondhatnám, hogy ez példátlan, de ezzel a módszerrel éltek az elmúlt hat hónapban mindannyiszor, amikor meg akarták spórolni az alapos és ellenőrzött folyamatok kimunkálását, hiszen egyszerűbb egy megbízható, saját kádert kinevezni. Pedig hogy tiltakoztak ez ellen, amikor a szocialisták csinálták ugyanezt! A civil szervezetek jogszerű és hatékony működését az eljárások nyílttá, átláthatóvá tételével kell biztosítani. Be kell zárni a kiskapukat, és betartható határidőket kell előírni. Ezt kértük pár hete, de azt látjuk, hogy ebben a törvényben is ez áll a legtávolabb önöktől. Inkább kinevezett mamelukok fogják immár nem szoci közeli, hanem Fidesz közeli civil szervezeteknek adni a pénzt.

Ez nem más, mint a Zuschlag-módszer nyílttá és leplezetlenné tétele. Nem egészen erre a nyíltságra gondoltunk, amikor követeltük azt. Ehelyett mi azt tanácsoljuk, térjenek vissza az NCA megszületésekor hamar félrecsúszott eredeti elképzeléshez. Ne kaphasson támogatást az, akinek vezető tisztségviselője ott ül a kollégiumban. És pont. Ez lenne a tiszta megoldás.

Másik komoly kifogásunk a közhasznú munkáltatói jogok elvonása a civilektől. Ez kifejezetten rossz irányba tett lépés. Az LMP rendszeres és valódi civil konzultációin elmondják a szervezetek, mi szolgálná leginkább az általuk segített egyének és közösségek helyzetét.

(21.20)

S mi egyetértünk velük abban, hogy egy modern, XXI. századi civil szervezet egyre inkább közelít a társadalmi vállalkozáshoz, és a valódi civil működés egyre kevésbé az állam csecsén lógó kiszervezett szolgáltatásokról szól. Ennek az átalakulásnak az egyik kulcsa az, hogy a nonprofitokra vonatkozó szabályokat közelítsük a kkv-k szabályaihoz, de társadalmi hasznukat honoráljuk adó- és egyéb kedvezményekkel. Ezért érthetetlen, miért veszik el a közhasznú munkás foglalkoztatásának jogát a nonprofitoktól, miközben megadják a közcélú foglalkoztatói jogokat a cégeknek. Szomorú látni, hogy úgy tűnik, fogalmuk sincs, hogyan működik és merre változik ez a szektor. Az okos állam támogatja, hogy ezek a szervezetek jól ellenőrzött, rugalmas és kreatív kis cégként, önkéntesekre is építve szolgálják a közösséget, tartsanak életben fontos szolgáltatásokat ott, ahol már sem az állam, sem az önkormányzat nem képes erre, és képviseljék azok érdekeit, akik maguk erre nem képesek. Kérem, ne menjenek el tovább a rossz irányba!

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  265  Következő    Ülésnap adatai