Készült: 2024.09.19.09:21:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 34. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:35


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság ülésén, ahogy Potápi Árpád képviselő úr is hivatkozott már rá, valóban vita bontakozott ki a törvényjavaslatról.

A bizottság ellenzéki képviselői, akik végül is kisebbségben maradtak a szavazásnál, a bizottság ülésén is elmondták, hogy bizonyos feltételekkel tudják csak támogatni a törvényjavaslatot. Ezek a feltételek elsősorban ahhoz kötődnek, amiről majd nyilván a vitában részletesebben is fogunk szólni, nevezetesen hogy az Alba Kör a képviselőkhöz fordult, és elmondta, milyen kifogásai vannak a törvényjavaslattal kapcsolatban.

A bizottsági ülésen úgy ítéltük meg, hogy itt olyan civil szervezetről van szó, amely igen régóta foglalkozik ezzel a témakörrel, hazai és nemzetközi tekintélyre tett szert színvonalas véleményei és kutatómunkái révén, és azok az aggályok, amelyeket megfogalmazott, olyan aggályok voltak, amelyeket a képviselők is a magukévá tettek, és problémának látnak a törvényjavaslattal kapcsolatban.

Utalásképpen szeretném csak megemlíteni képviselőtársaimnak, hogy ezek két csoportba sorolhatók. Az első témakör azzal kapcsolatos, hogy a polgári szolgálattal foglalkozó szakemberek szerint nehezen tartható a törvényjavaslatnak az az iránya, amely az elkövetkezendő időben azzal, hogy lehetővé teszi írásbeli hozzájárulás nélkül is a tűzoltóságnál való polgári szolgálat teljesítését, illetve bevonja ebbe a körbe a polgári védelmet is, gyakorlatilag rendvédelmi és fegyveres szervezeteknél kell hogy polgári szolgálatot teljesítsenek azok, akik ezt a szolgálati formát választják.

 

(10.20)

Ez ellentétes a nemzetközi joggyakorlattal és ellentétes a hazai elképzelésekkel is, azon elképzelésekkel, amelyek a polgári szolgálat létrehozásakor fogalmazódtak meg.

A másik terület, ahol gondjaink voltak a javaslattal, a szolgálati időre vonatkozó kérdéskör volt. Hosszú vita bontakozott ki ezzel kapcsolatban már az elmúlt időszakban, az elmúlt években is a hazai sajtóban, és a bizottsági ülésen gyakorlatilag ugyanezekkel a kérdésekkel foglalkoztunk. Nevezetesen, hogy a polgári szolgálattal foglalkozók megint csak azt javasolják, hogy a nemzetközi gyakorlathoz közelítve Magyarországon is a katonai szolgálat idejével egyezzen meg a polgári szolgálat ideje. A bizottsági ülésen itt is pro és kontra összecsaptak az érvek. Mi, akik a kisebbségi véleményt képviseltük, azon az állásponton voltunk, mint mindenütt szerte a világon - ahogy előbb említettem -, hogy a szolgálati időt kell közelíteni ehhez, és nagyon sok országban már azonos a katonai szolgálat ideje a polgári szolgálat idejével. Jogosnak ítéltük meg azt a hazai követelést is, amely elsősorban tehát a polgári szolgálatot teljesítő civil szervezetek részéről fogalmazódott meg, hogy itt is ezt a szolgálati időt közelítsük.

Végezetül még egyszer szeretném hangsúlyozni, a bizottsági ülésen egyértelművé vált az, hogy az ellenzéki képviselők ezt a törvényjavaslatot leginkább akkor tudják támogatni, ha ezekre a kérdésekre majd a módosító javaslatok kapcsán megnyugtató rendezési kísérletet látunk, illetve nemcsak kísérlet történik, hanem megnyugtatóan rendezésre is kerül.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az SZDSZ padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai