Készült: 2024.04.29.02:17:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2015.09.21.), 296. felszólalás
Felszólaló Dr. Legény Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Ház előtt fekvő határozati házszabályi javaslatnak, ugye, az a címe, hogy „Üzenet az Európai Unió vezetőinek”. Ha megengedik, inkább először általános politikai ‑ ha mondhatnék ilyen szót ‑ kitekintéssel szeretnék ezzel kapcsolatban élni. Én kifejezetten károsnak tartom azt, amikor az Európai Unió vezetőinek üzengetünk, és ez az üzengetés is ‑ mondták már fideszes képviselőtársaim a bizottsági ülésen ‑ csak egy válasz arra, amikor is Magyarország és a magyar kormány vagy éppen a magyar miniszterelnök felé fogalmaztak meg kritikát európai uniós vagy éppen európai uniós tagállami vezetők.

Azt gondolom, hogy nem üzengetni kellene, hiszen az üzengetés körülbelül olyan, mint a kocsmai verekedésnél a pofon, ami úgy szokott kezdődni, hogy a másik visszaütött. Ez az üzengetés szerintem nem vezet jóra, nem ez az, ami előrevinné ezt a dolgot. Én szándékosan nem nevezem problémának, hanem inkább azt mondanám, hogy egy feszítő kérdéskör ez az Európai Unió tekintetében, ami most, manapság zajlik körülöttünk, hiszen nem problémáról van szó, hanem emberekről, és ezek az emberek bizony valami elől mégiscsak eljönnek, elmenekülnek. De én azt gondolom, jóllehet, ahogyan említettem, az a címe, hogy „Üzenet az Európai Unió vezetőinek”, sokkal inkább nem az Unió vezetőinek vagy nem az uniós tagországok vezetőinek akar ezzel üzenni a kormány, illetőleg a kormánypártok, hanem ez egy belpolitikai üzenet lenne, amely a magyar lakosság felé akarja azt az érzetet továbbítani vagy azt az érzetet kelteni, hogy a kormány mindent megtesz, és a kormány bizony itt keményen a sarkára áll, és ezt a miniszterelnök úrtól már sokszor látott, hallott szabadságharcos retorikát veszi elő, amikor is azt mondja, hogy mi magyarok, mi aztán mindenkitől megvédünk mindent, és az Európai Unió ellen is harcolunk, hogyha kell.

Ha már a határozati házszabályi javaslatot kellene elfogadnunk, egyébként a Magyar Szocialista Párt egy másik határozati házszabályi javaslatot benyújtott a Ház elé, ahol sokkal inkább lényeges, tartalmi, nem csak politikai üzenetet vagy éppen, mondjuk, politikai lózungokkal teletűzdelt határozati házszabályi javaslatot fogadhatnánk el, mert minek lehetne azt minősíteni, amikor a határozati házszabályi javaslatban csupán politikai megfogalmazásokat teszünk, tesznek önök, bocsánat, hogy az Európai Unió felelős mindenért, a felelőtlen politikájuk a felelős mindenért. Hogyha már egy határozati házszabályi javaslatot fogadunk el, akkor sokkal inkább a megoldásra kellene kihegyeznünk ezt a dolgot, mondjuk, éppen arra, hogy mindenki látja és tudja azt, hogy ez a bizonyos Dublin III.-nak nevezett, menekültügyi eljárásokat szabályozó dolog nem működőképes, nem erre a problémára találták ki. Azt is mondhatnám a ma már hatályos magyar jogszabályok szerint, hogy nem a tömeges bevándorlás okoz­ta válsághelyzetre találták ki ezt a Dublin III.-rendeletet, hiszen az egy másféle rendszerben működve, egy másik gondolatmenet alapján jóval kevesebb ember érintettségét előfeltételezve rendezné a menekültügyi eljárásokat. Mondjuk ki azt, hogy a Dublin III. úgy, ahogy van, okafogyottá vált, megszűnt, nem alkalmas rá. Többféleképpen lehet fogalmazni, és ebben kérjük inkább az európai uniós társaink együttműködését, hogy ezt változtassuk meg. Vagy például fogalmazzuk meg a határozati házszabályi javaslatunkban azt, hogy mondjuk, azokat a menekülttáborokat, amelyek Szíria, illetőleg mondjuk úgy, hogy a küldő országok szélén vannak és ott a menekülttáborokban, ahova odamenekültek ezek az emberek, ott kellene a problémát olyan szinten kezelnünk, hogy több anyagi forrást juttatva oda, ott próbálnánk ezeknek az embereknek segítséget, ellátást nyújtani, hiszen azt hallottuk többször is, hogy például a legnagyobb ilyen vagy az egyik leginkább érintett országban, Törökországban a menekülttáborokban ma már egyre inkább romlik a helyzet, hiszen anyagi források elvételével zajlik a menekültek nap mint nap történő ellátása. Vagy éppen fogalmazzuk meg a határozati házszabályi javaslatban azt, ami egy jóval ‑ hogy mondjam? ‑ távolabbi dolog, egy jóval nagyobb és geopolitikai kérdéseket és katonai kérdéseket is érintő dolog, hogy meg kellene szüntetnünk azt a problémát, ami miatt ezek az emberek elhagyják saját szülőföldjüket és el kívánnak jönni onnan, ahol laknak. Tehát azért gondolom, hogy sok olyan dolog lehetne, amit bele lehet fogalmazni ebbe a határozati házszabályi javaslatba.

Az, amelyet önök most a Ház elé terjesztettek, az szerintem csak egy politikai üzenetet akar megfogalmazni lényeges tartalmi megoldási javaslatok nélkül, és, ahogyan említettem, sokkal inkább egy belpolitikai üzenetként jelenik meg, ahol is a magyar lakosság felé akarjuk, akarja a parlament azt az üzenetet majd megfogalmazni, hogy bizony, mi fogunk harcolni itt mindenki ellen. Ez a régi szabadságharcos retorika jellemzője önöknek. Én azt gondolom, hogy európai uniós állampolgárokként vagy európai állampolgárokként sokkal inkább a megoldásra kellene törekedni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  296  Következő    Ülésnap adatai