Készült: 2024.09.20.03:18:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2019.06.11.), 58. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kénytelen vagyok Orbán Viktort idézni. Két éve azt mondta: „Meg vagyok lepődve azon, hogy ön azt állítja, hogy van olyan európai uniós projekt, ahol vállalkozóként, fővállalkozóként vagy alvállalkozóként az én családomból elindult volna valaki.” Nos, van ilyen projekt, nemcsak elindult, de meg is nyerte: a Direkt36 kiperelte, hogy az Orbán-cégek egyike alvállalkozóként vesz részt a dél-balatoni vasútfejlesztésben.

(15.10)

A 79 százalékban európai uniós forrásokból finanszírozott projekt 300 millió forintot fial ennek az Orbán-cégnek, a Nehéz Kő Kft.-nek. De közvetlenül vagy Mészáros Lőrincen keresztül, alvállalkozóként vagy beszállítóként az Orbán család cégei közpénzből, magyar és uniós közpénzből gazdagodnak.

2017-ben Orbán papa fő cége, a Dolomit Kft. 2,8 milliárdos bevétel mellett egymilliárdos profitot realizált, de az összes cége kétmilliárdos profitot termelt neki. A miniszterelnök apja és testvérei cégei rendelésállománya abszolút mértékben megugrott az elmúlt években, profitrátájuk 30 százalék fölé nőtt.

De menjünk tovább! Mészáros Lőrinc cége, az Opus tavaly 54 milliárdos bevétel mellett 25 milliárdos profitot tett zsebre. Ez azt jelenti, hogy 46 százalékos haszonkulccsal dolgozik; ezek után valóban Zuckerberg is megnyalná az ujját.

Tavaly a NER kilenc legnagyobb építőipari cége 59 milliárdnyi profitot zsebelt be. S amikor azt kérdezzük Orbán Viktortól, hogy hogy lehetséges ez, a válasz rendszerint annyi: a miniszterelnök üzleti kérdésekkel nem foglalkozik. De foglalkozik helyette az apja, a testvérei, a felesége, a lánya, a veje, a barátai, a szomszédai, a strómanjai és az oligarchái, és az üzleti ügy itt azt jelenti, hogy a közpénzt átlapátolják az Orbán család és a Fidesz kasszájába.

Tehát az Orbán és a Fidesz által megtolt NER-cégek szinte kizárólag állami megrendelésekből és uniós projektekből élnek, és amikor azt halljuk, hogy már megint drágult egy ilyen állami vagy uniós finanszírozású beruházás, akkor bizony csilingel a kassza. De ennek a bődületes haszonnak a forrása nem az innováció, nem a hatékonyság, hanem kizárólag a bűnpártolás az Orbán-kormány részéről, és az adófizetők korlátlan mélységű pénztárcája. Túlszámláznak, lopnak és csalnak.

Államtitkár úr, nem gondolja-e, hogy ha a kedvenc oligarchák közel 50 százalékos haszonkulccsal dolgoznak, akkor le kellene törni az árakat, és visszaszorítani a lopást és a csalást? Meddig tekintik még a közös kasszát az Orbán család és a Fidesz házi pénztárának? Meddig fizessék még az adófizetők a túlárazott beruházásokat, amik miatt nem jut pénz az oktatásra, az egészségügyre, a nyugdíjakra, a szociális ellátásra vagy éppen a nyugdíjasok és a fogyatékkal élők szociális üdültetésére, akiket önök most zárnak ki az Erzsébet-programból? Kíváncsian várom válaszát. (Taps a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai