Készült: 2024.09.19.16:21:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2015.11.17.), 85. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A pénzügyi számlákkal kapcsolatos információk automatikus cseréjéről szóló, illetékes hatóságok közötti többoldalú megállapodás fő célja a nemzetközi adóügyi megfelelés előmozdítása az automatikus információcsere hatékony infrastruktúrájára épülő kölcsönös adóügyi segítségnyújtáson keresztül. A megállapodás alapján a multilaterális megállapodásban részt vevő, aláíró államok adóhatóságai és a magyar adóhatóság automatikus módon információt cserélnek a területükön bejegyzett pénz- és tőkepiaci szereplőknél vezetett, a partnerállamban belföldön illetőséggel bíró ügyfelek számlái vonatkozásában, feltéve, hogy mindkét állam megfelelő biztosítékokkal és infrastruktúrával rendelkezik a hatékony információcsere-kapcsolatra.

Az információcsere egy olyan eszközt ad az adóhatóságok kezébe, amely az államoknak lehetőséget nyújt a nemzetközi adókikerüléssel szembeni hatékonyabb fellépésre, valamint elősegíti, hogy a részes államok jobban érvényt tudjanak szerezni saját belső adójogszabályaiknak, az adófizetők jogainak egyidejű tiszteletben tartása mellett. Ennek az egyensúlynak a fenntartása mindenképpen fontos.

A megállapodás a pénzügyi számlák információcseréjét kötött menetrend alapján valósítja meg. Az információk első küldésére a számlák bizonyos köre tekintetében 2017 szeptemberében kerül sor, amelyhez a megállapodás által érintett számlák azonosítására vonatkozó eljárásokat 2016. január 1-jéig kell kialakítani. A megállapodás alapján a pénzügyi információk automatikus cseréjére a részes államok illetékes hatóságai között meghatározott eljárásban, közös sztenderd alapján kerül sor évi rendszerességgel. A pénzügyi információk részes felek között történő automatikus cseréjére az egyezmény alapján a nemzetközi adóügyi megfelelés céljából kerül sor.

Tartalmazza a pénzügyi információcsere automatikus cseréje során alkalmazott fogalmakat, jelentéstételi kötelezettség alá tartozó pénzügyi számlákat, megjelöli az információcsere határidejét és annak módját. Az egyezménymodell a tőkejövedelmekre, számlaegyenlegre terjed ki, hatálya alá tartozik a pénzügyi intézmények széles köre, bankok, biztosítók, befektetési alapok, valamint a magánszemélyek és más jogalanyok, vállalkozások, alapítványok által birtokolt számlák is. Az adóelkerülés komoly problémát jelent nemzetközi és magyar szinten is, így minden ilyen irányba tett lépés támogatandó, hiszen rossz a gazdaságnak, az államnak és a tisztességes adófizetőknek egyaránt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanakkor az adóelkerülés elleni harc során is figyelnünk kell arra, mint már utaltam rá, hogy ne érje hátrány azokat a polgárokat és vállalatokat, akik tisztességesen adóznak. Ezért fontos az, hogy a küldött adatok biztonságban legyenek, azokkal visszaélés ne történhessen.

Természetesen a magunk részéről mindig támogattuk azokat a megállapodásokat itt az Országgyűlésben, amelyek ebbe az irányba mutattak, fontos azonban megjegyezni, hogy azok között az országok között, amelyekkel Magyarország ilyen megállapodást tervez kötni ‑ 73 államról van szó ‑, találhatók olyanok, amelyek ezt a fajta biztonságot nem feltétlenül tudják garantálni. Ezt tehát mindenképpen érdemes elemezni. Itt szeretnénk, ha a kormány különös figyelmet fordítana arra, hogy az adott ország megfelelő feltételeket biztosítson az adatok fogadására, tárolására és azok felhasználására.

Ezekkel a megkötésekkel tudja a Jobbik Magyarországért Mozgalom frakciója támogatni a javaslatot, így a megállapodás kihirdetését. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  85  Következő    Ülésnap adatai