Készült: 2024.04.29.20:43:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

310. ülésnap (2013.10.14.), 237. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:54


Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Van egy festményem, az a címe, hogy "Vegyük komolyan magunkat!". Remélem, hogy ezek után, ami most elhangzott Józsa képviselő úrtól, lesz alkalmunk arra, hogy komolyan vegyük ezt a nyilatkozatot, komolyan elmondjuk egymásnak és megvitassuk egymás között azt, hogy mi az alapja annak, hogy ezt a nyilatkozatot ki kell adnunk, ezt a nyilatkozatot el kell fogadnunk.

Elhangzott a képviselő úr szájából, hogy ezek technikai viták voltak vagy felvetések, amelyek jelentkeztek az Európai Unió részéről.

(19.10)

Én emlékszem arra, hogy az IMF részéről sem mondták azt Bajnai Gordonnak és társainak, hogy csökkentsék a nyugdíjak értékét, fagyasszák be a közszolgák fizetését, és nem mondták a román államnak sem, hogy vegye vissza a közalkalmazottak fizetését, és 20 százalékos nyugdíjcsökkentést hajtson végre. Csak olyan technikai kérdésben jelentkezett az IMF, hogy hát, azt ajánlják a magyar kormánynak meg a román kormánynak, hogy csökkentse a nyugdíjakra fordítandó kiadásokat, javasolják, hogy a szociális ellátásban is az állam takarítson meg, és az egyéb költségvetési kiadásokat is csökkentsék. Ugyanezen technikai érvek mögé bújtatja az Európai Unió azt az indokát, azt a támadását, hogy a Magyarországon végrehajtott rezsicsökkentés, amely a polgárok érdekét szolgálja, segíti az emberek megélhetését a napi kiadások csökkentésével, az szűnjön meg. Azért fontos, hogy ezt a nyilatkozatot kiadjuk, hogy a magyar Országgyűlés kinyilvánítsa, hogy ebben a kérdésben is, mint számos más kérdésben is az emberek mellett áll. Nekünk kötelességünk, tisztelt képviselőtársam, az emberek érdekét képviselni, és 2,5 millió ember tett hitet amellett, hogy ezt a rezsicsökkentést támogatja, ennek a rezsicsökkentésnek az előnyeit a mindennapok megélhetésében élvezni kívánja.

Úgy gondolom, fel kell vetni azt a kérdést is, hogy vajon miért megy a választások előtt az Európai Unió abba az irányba, hogy vizsgáljuk felül a rezsicsökkentés irányát, mértékét, esetleg gondoljuk meg azt is, hogy vissza kellene vonni ezeket az intézkedéseket. Azért, tisztelt képviselőtársaim, mert ők tudják, hogy mi nem szocialisták vagyunk, tudják, hogy ez egy polgári keresztény kormány. Tudják azt, hogy ránk nem számíthatnak abban, hogy mint 2006-ban tették a szocialisták, hogy 5 százalékkal a választások előtt csökkentették az áfa mértékét, majd, amikor megnyerték sajnálatos módon a választást, akkor 5 százalékkal emelték. Ezt tudják az Európai Unióban, hogy a magyar kormány, illetve a kormánytöbbség, a képviselők többsége ezt a lépést nem fogja támogatni, ilyet nem fog tenni, ezért kell már most nyomást gyakorolni ránk, hogy vizsgáljuk meg azokat a lehetőségeket, hogy ne élhessenek az emberek a rezsicsökkentés előnyeivel.

Hozzá kell tennem, hogy szemben az előttem elhangzottakkal, a rezsicsökkentés végrehajtása az energia területén, mind a gáz és a villamos áram kapcsán eddig, azt lehet mondani, egy szakmailag megalapozott díjcsökkentés. Az első 9,8 százalékos csökkentés benne volt az árrésben, benne volt abban az extraprofitban, amit eddig élveztek a szolgáltatók. A második csökkentés már szofisztikáltabb megoldásokat igényel, de ez is összességében az energetikai rendszerben benne volt és benne is van. Tehát ezáltal, hogy végrehajtjuk ezeket a csökkentéseket, nincs arról szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy veszélyeztetjük az ellátásbiztonságot, nincs arról szó, hogy ezt az árszínvonalat ne lehessen hosszú távon fenntartani.

Úgy gondolom, érdekünk kinyilvánítani, hogy hiszünk abban, képesek vagyunk arra, hogy fenntartható módon szabályozzuk az energiaárakat, ez a közös képviselői felelősségünk része. Nem hátrálhatunk meg ebben a kérdésben, nem mondhatjuk azt, hogy igen, megrettenünk az Európai Unió nyomásgyakorlásától, hanem a szakmai bizonyosság, a politikai elkötelezettség és a szociális érzékenységünk miatt emellett ki kell tartanunk. Az nem megy, tisztelt képviselőtársaim, hogy úgy tegyünk, mint a szocialisták, hogy egyrészt támogatják a rezsicsökkentést, sőt olyan számokat mondanak, amelyek tényleg veszélyeztetnék az ellátás biztonságát és a szolgáltató vállalatok működését, ők ugyan támogatják a rezsicsökkentést, de végül is a nyilatkozatot nem. Ez olyan, mint ha úgy gondolkodnának, hogy szeretjük a meleget, de a meleg előállításához szükséges fát ne vágjuk ki. Itt, kérem szépen, ki kell vágnunk ezt a fát, meg kell mutatnunk az Uniónak azt, hogy határozottak vagyunk, és azt ők is nagyon jól tudják, hogy képesek vagyunk arra, hogy ezt a határozottságot további rezsicsökkentésekben vagy a rezsidíjak árában fenntartsuk.

Úgy gondolom, hogy minden szempontból, a gazdasági folyamatokra figyelemmel is védhető ez a rezsicsökkentéses irány, hosszú távon fenntartható. Említést érdemel az, hogy az európai és a világtrendek arra mutatnak, hogy mindkét energiaforrás - a gáz és a villamos energia - ára hosszú távon csökkenő tendenciát mutat. Itt jött el az idő, hogy most először ennek a tendenciának az előnyeit, anyagi előnyeit ne hagyjuk ott a szolgáltatóknál, hanem az emberek javára fordítsuk. Ebben vagyunk mások, és hiszem azt, hogy ezen nyilatkozattal nemcsak a parlament többsége ért egyet, hanem a választópolgárok, a magyar polgárok többsége, mert minden esetben első dolgunk, hogy őket szolgáljuk, az ő javukra próbáljunk több, minél hatékonyabb intézkedéseket elfogadni és tenni itt a parlamentben.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai