Készült: 2024.09.25.20:22:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 54. felszólalás
Felszólaló Tóth András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ANDRÁS, az ifjúsági és sportbizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársak! Az ifjúsági és sportbizottság szeptember 19-ei ülésén foglalkozott az 1999. évi zárszámadási törvényjavaslattal. A bizottság kizárólag a 24. számú Ifjúsági és Sportminisztérium fejezet és az ehhez kapcsolódó számvevőszéki ellenőrzési jelentésrészek megvitatására szorítkozott. Emellett azonban a napirenden szereplő törvényjavaslatban nem szereplő kérdések is terítékre kerültek, elsősorban ellenzéki képviselőtársaink hozzászólásaiban. A szocialista képviselőtársaink gyakorlatilag az Ifjúsági és Sportminisztérium eddigi teljes működését igyekeztek górcső alá venni. Szorítkozzunk azonban most csak a napirenden szereplő törvényjavaslathoz kifejtett álláspontok ismertetésére.

Ellenzéki képviselőtársaink heves támadást intéztek a tárca felé, mert több címen és alcímen a ténylegesen felhasznált összeg lényegesen elmaradt az előirányzattól. A képviselőtársaink figyelmen kívül hagyták azt a tényt, hogy a minisztérium 1999. január 1-jén kezdte meg a működését. Bár a minisztérium indulását megelőzte néhány hónapos felkészülés, ez az idő és a felkészülésben részt vevő személyek száma nem tette lehetővé valamennyi, 1999-ben meghirdetett program előzetes kimunkálását, a munka nagy részét a minisztérium felállását követően kellett elvégezni, a minisztérium párhuzamosan folyó szervezeti felépítésével egyidejűleg. Kétségtelen, hogy egyes pályázatok kiírása és értékelése időben elhúzódott, de a támogatások ellenőrizhetővé váltak a nyílt pályáztatás révén. Az előirányzat-maradványt növelte a Budapest Sportcsarnokban 1999. december 15-én keletkezett tűzesetet követően a kormány által példás gyorsasággal átadott 417 milliárd forint, amelyet a tavalyi évben az idő rövidsége miatt már nem lehetett az újjáépítésre felhasználni, elkölteni.

A bizottság pozitív jelként értékelte, hogy a sportszervezetek köztartozásának rendezését célzó programra a tervezett egymilliárd forint helyett mindössze 532 millió forint került folyósításra. A múlt sorának rendezésére tehát lényegesen kisebb összeget kellett fordítani. A bizottsági többség figyelmét nem kerülte el az a tény, amely egyébként a számvevőszéki jelentésben is rögzítésre került, hogy az előirányzat-maradvány nem elveszett pénz, hanem szinte teljes egészében kötelezettségvállalással lefedett, a 2000. évben is folytatódó programok finanszírozására felhasználható.

 

(10.50)

 

Nem maradhattak el a minisztériumi apparátus működéséhez kapcsolódóan az átlagosnál magasabb működési költségeket, ezen belül a személyi juttatásokat ért ellenzéki kritikai észrevételek sem. Ezek egyértelműen az új minisztérium létrejöttével, illetve azzal magyarázhatók, hogy az alacsony létszám miatt az átlagjövedelmek természetesen magasabbak, mint más, nagyobb létszámú minisztériumokban. E tényt a bizottsági többség elfogadhatónak ítélte.

Összességében a bizottság többségi szavazással, 9 igen szavazattal, 8 nem ellenében a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak ítélte. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai