Készült: 2024.09.23.07:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 453. felszólalás
Felszólaló Dr. Györkös Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  453  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYÖRKÖS PÉTER (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! A bortörvény elfogadása óta három olyan kritikus pont volt, amely a termelőknek nagyon sok problémát okozott. A mezőgazdasági bizottság ezt próbálta egy önálló indítvánnyal orvosolni. Az első és talán legfontosabb, mint ahogy elhangzott, a fajtaazonosság és az évjárat százszázalékos meghatározása. Már régebben felmerült ez a 85 százalék, mi is ezt javasoljuk. A minőségben és származásban továbbra is 100 százalékban kell megfelelni a termőhelynek és a minőségi kategóriának. Ez azért nagyon fontos, mert hazánkban a szőlőültetvények túlnyomó többsége vegyes, és így nem teszi lehetővé a százszázalékos szüreti biztonságot. Azokat a kistermelőket, akik szőlőt akarnak értékesíteni, komoly gazdasági kár érné, ha terméküket, szőlőjüket el akarnák adni. Tehát ez a módosítás a termelők érdekeit szolgálná, és így lehetővé tenné, hogy 15 százalékban fajta és évjárat tekintetében házasítást lehetne elvégezni.

A másik, ami még nagyon fontos probléma volt, és meg kellett oldani, a kataszteri besorolás, ami az EU törvényeivel összhangban került meghatározásra. A jelenleg érvényes három osztályból kettőt hoznánk létre, és a kettőn belül pedig egy 1. és 2. alosztályt. Az 1. a szőlőtermesztésre jól alkalmas, a 2. pedig szakmai megkötések mellett lenne alkalmas. Ez azért fontos, mert így az adott hegyközségek meghatározhatnák a rendtartásban, hogy adott területen milyen fajtát és milyen művelésmóddal lehetne termeszteni. A termelőknek azért fontos, különösen az alföldi területeken - köztudomású, hogy a szőlőültetvények közel 70 százaléka III. kategóriájú -, nyilván a törvénymódosítással ezeknek a termelőknek a létbizonytalanságát megszüntetnénk azzal, hogy az EU-csatlakozás után is számíthatnak támogatásra, hosszú távra is tervezhetnek.

A következő, amit mondtunk, a cukorkészítményeknek, a cukornak a borkészítményekben történő felhasználása. Ez az előző bortörvénybe valamilyen módon fordítva, rosszul került be.

 

(21.00)

 

Igenis a szénsavas borokhoz, mint a pezsgő, a gyöngyöző- vagy a habzóbor, csak borban oldott cukor felhasználását engedélyezi, cukorszirup felhasználása indokolatlan, a fűszerezett borokhoz azonban - mint más európai országokban is - engedélyezni lehet a cukorszirup használatát, mivel ezek alacsonyabb kategóriájú bornak minősülnek.

Köszönöm szépen, ennyit szerettem volna mondani.

 




Felszólalások:  Előző  453  Következő    Ülésnap adatai