Készült: 2024.09.19.22:36:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 246. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:56


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nagyfontosságú ügyben emelt szót a képviselő úr, mely nemcsak a felsőoktatási intézmények hallgatói, illetve a hallgatóknak készülők számára jelent alapvető életszínvonal-emelést, pénzügyi gondoktól mentes tanulási feltételek megteremtését, hanem családjuk, kisebb közösségük és az egész ország jövője szempontjából is biztonságot ad, jövőbeli tudást biztosít, és ezért fejlődési távlatokat is nyithat.

 

 

(15.50)

 

Jól tudja, tisztelt képviselő úr, hogy jelenleg is van diákhitel-lehetőség, de annak hátrányos feltételei miatt a diákok nem veszik ezt igénybe, a bankok pedig nem nyújtják. Információim szerint összességében hét ilyen hitel van.

Mindenki számára előnytelen diákhitelrendszerünk tehát van. Jól érzékelhető azonban, hogy hatalmas a társadalmi igény egy jól működő, funkcióját betölteni tudó diákhitel lehetőségére. Egy jól működő diákhitel feltételei ugyanis a következők: minden hallgató által elérhető; meglevő vagyont, jövedelmet nem vizsgál; szakok és jövőbeli jövedelmi viszonyok között nem tesz különbséget; jövedelemarányos visszafizetési mechanizmuson alapul, mert így a végzett diákok nem kényszerülnek vállalhatatlan nagy törlesztőrészletek kifizetésére, éppen a pályakezdő életszakaszukban; a kamat nagysága alacsony, mindenképpen alacsonyabb, mint a jelenleg érvényes személyi hitel kamatai; bizonyos élethelyzetekben, például a sorkatonai szolgálat, gyes, gyed, keresőképtelenség esetén a volt diákot célzott támogatással segíti. Nehézség azonban, hogy a diákhitel nyilvántartása, visszafizetése hosszú éveken át történik, nem lesz ritka a húsz éven keresztül tartó visszafizetési, törlesztési idő sem.

E feltételeket ismerve ez egy egyedülálló hitelrendszer lesz. Ehhez hasonló korábban nem volt a magyar hitelezési gyakorlatban. E két ok miatt a rendszer működésének modellezése, majd bevezetése nagy gondosságot igényel. Ezekről a műhelymunkákról lehet hallani és olvasni alkalmanként az írott és elektronikus sajtóban. A diákhitelrendszer bonyolultsága ellenére azonban kijelenthetem a kormányzat szándékának ismerete és minden érintett minisztérium szakembereinek munkája alapján, hogy a diákhitelrendszerben az első hallgatók hitelhez juthatnak 2001. szeptember 1-jén.

Összességében úgy ítélem meg, egy jól működő, és valóban sok diáknak, családnak segítő diákhitelrendszert sikerül majd kialakítani. Ebben az esetben az a család, mely a képviselő úrhoz fordult levélben, talán így írhatna évek múlva önnek: "Fiaim anélkül végezték el az egyetemet, hogy ez nekünk külön anyagi megterhelést jelentett volna, s most jó állásba kerülve saját családjukat jó körülmények között tartják el, és minket is segítenek idős korunkban." (Dr. Kis Zoltán: Jó lenne, ha így lenne!)

Kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai