Készült: 2024.09.18.21:22:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2000.09.05.), 306. felszólalás
Felszólaló Hegyi Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Azt hiszem, szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy a nemzetközi megítélés szerint Magyarország közepesen korrupt országnak számít. Azt hiszem, a közepesnek sem örülünk, a korruptnak különösen nem. Az elmúlt két és fél évben a tárgyilagos nemzetközi felmérések szerint még inkább romlott Magyarország megítélése ezen a téren (Dr. Hende Csaba: Ez nem igaz!), ami sajnálatos tény és következménye egy politikai gyakorlatnak.

A politika természetesen nem azonosítható Magyarországon sem teljes egészében a korrupcióval, de a politika példát ad akkor, amikor kormányzati vagy akár önkormányzati szinten olyan kinevezések történnek, amelyek mögött mindenki által tudottan nem a szaktudás, nem a tisztesség, hanem csak és kizárólag a pártokhoz való kötődés számít. Ha az emberek ezt látják napi példaként a politikusoktól, akkor igen nehezen tudnak különbséget tenni a tisztességes és a tisztességtelen magatartás között. Meg kell mondani természetesen, hogy nemcsak Magyarországon és nemcsak a közép-kelet-európai térségben küzdünk ezzel a problémával, a fejlett nyugat-európai demokráciák is rendre szembetalálkoznak ezzel a jelenséggel.

 

(18.20)

 

A különbség talán az, hogy ezekben a régi demokráciákban megvan az öntisztulás képessége, a lehetősége, az önkorrekcióra való készség.

Itt valóban ki kell emelni a független média szerepét. Az Európa Tanács éppen tegnap rendezett Budapesten egy nagyon értékes tanácskozást a sajtószabadság, véleményszabadság helyzetéről. Ahhoz, hogy a korrupcióval szemben a média fellépjen és a nyilvánosság előtt előbb vagy utóbb minden lelepleződjön, szükség van olyan közszolgálati médiára, amely független a kormány befolyásától, és szükség van olyan magánmédiára is, amelyben nem egy-két multinacionális cég befolyása érvényesül; a médiakoncentráció ugyanúgy veszélyezteti a független sajtó ellenőrző szerepét, mint a kormányzati hatalom, a kormányzati befolyás a média felett.

Az Európa Tanács önmagában csodákat nem tehet. Azok a képviselők, akik ott ülünk a strasbourgi közgyűlésben, tudjuk, hogy az Európa Tanács szép kívánságokat fogalmazhat meg, ezekből tény és valóság azonban csak akkor lesz, ha az illető országok parlamentje, politikai elitje azonosul azokkal a célokkal, amelyeket ott megfogadunk és elfogadunk. Ezért valóban ennek az egyezménynek az igazi próbája nem az, hogy ma milyen százalékban nyomunk igent - a Szocialista Párt természetesen támogatja és igent nyom -, hanem az, hogy a kormányzati szervekben megvan-e a készség és a hajlandóság a végrehajtására annak, amire ma jó szívvel igent mondunk. (Zaj.)

Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  306  Következő    Ülésnap adatai