Készült: 2024.05.09.01:04:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 184. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A bűnözés megelőzése és visszaszorítása, a közbiztonság javítása a társadalom közös érdeke és feladata. A jó közbiztonság nem valósítható meg kizárólag a bűnüldözés és a büntető igazságszolgáltatás hagyományos, garanciákban gazdag rendszerében. A modern európai felfogás szerint a közbiztonság olyan kollektív társadalmi termék, amely az egyének és a közösségek tevékenységéből, az állami szervek hatósági intézkedéseiből, a polgárok önvédelmi képességei és a vállalkozói piac nyújtotta szolgáltatások együtteséből alakul ki.

A társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló 115/2003-as országgyűlési határozatban az Országgyűlés felkérte a kormányt, hogy készíttesse el a társadalmi bűnmegelőzés szervezeti stratégiája végrehajtásának részletes cselekvési programját, ebben teremtse meg a szükséges jogszabályi, szakmai megoldásokat, és annak végrehajtásáról évente tájékoztassa az Országgyűlést.

A kormány a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiája céljainak végrehajtásából származó, 2005-ben és 2006-ban megvalósítandó feladatokról szóló 1036/2005-ös kormányhatározatban feladatként határozta meg a közbiztonság javítása érdekében a lakóhelyek, illetve tartózkodási helyek bejelentésével és nyilvántartásával kapcsolatos jogszabályok felülvizsgálatát. A felülvizsgálat eredményeként a törvényjavaslat a lakosság biztonságérzetének növelését, a visszaélések számának csökkentését célozza azzal, hogy a lakcímadatot tartalmazó okmányok érvénytelensége bárki által ellenőrizhetővé válik. A javaslatban foglalt szabályozás mindezt úgy valósítja meg, hogy az okmány számán és érvényességén kívül más személyi adat nem válik nyilvánossá.

A lakosság biztonságérzetének növeléséhez nemcsak a valótlan lakcímadatot tartalmazó okmányok érvénytelenségének deklarálására van szükség, hanem arra is, hogy amennyiben a hatóság jogerős határozatban megállapítja, hogy a polgár által bejelentett lakcím nem valós, a nyilvántartott lakcímadat is érvénytelenné kell váljon. Az előterjesztés erre vonatkozóan tesz javaslatot.

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény módosításával a valótlan lakcímadatot, illetőleg lakcímet igazoló okmányok érvénytelenségének bizonyítása és az okmánynyilvántartás nyilvánossá tétele hozzájárulhat az ügyletkötések biztonságának növeléséhez, valamint a lakcímbejelentésekkel összefüggésben tapasztalható szabálytalanságok jelentős mértékű csökkenéséhez, ily módon a társadalmi bűnmegelőzés céljainak megvalósításához.

Az okmányirodai feladatok ellátásához szükséges a személyazonosítás célját szolgáló és egyéb jogosultságot igazoló okmányok kezelésére vonatkozó végrehajtási, elsősorban technikai jellegű szabályok megalkotása. A javaslat e rendelkezések rendeletben történő megállapítására a belügyminisztert hatalmazza fel.

A közép-, illetve felsőoktatás képzési ideje általában négy-öt év. A tartózkodásihely-bejelentések túlnyomó többsége a diákoktól származik, akik a lakóhelyükön kívüli településen tanulnak, ezért tanulmányaik idejére a képzési helyükre költöznek, kollégiumi szálláshelyre, albérletbe. A javaslat a diákok jellemző tanulmányi idejéhez igazodva tartalmazza a tartózkodási hely megújítási kötelezettségének jelenlegi két évről négy évre történő kiterjesztését. Mindez nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a négy év alatt bárki bejelentse tartózkodási helyének változását. A tartózkodási hely megújítási kötelezettségének két évről négy évre történő felemelése az előbbiekben elmondottakon túl csökkenti a lakcímbejelentő polgárok adminisztrációs terheit, és a lakcímbejelentésekkel kapcsolatos költségvetési terheket is.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy a beterjesztett törvényjavaslatot vitassák meg és fogadják el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai