Készült: 2024.09.24.14:11:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.),  137-140. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   129-136   137-140   141-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! 16 óra 3 perc van, áttérünk a kérdések órájára.

Tisztelt Országgyűlés! Nyakó István, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "A köztisztviselőket kirúgják, ugye?" címmel. Nyakó István képviselő urat illeti a szó.

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt napokban meglepve láttam, hogy a tisztelt Ház elé került néhány fideszes képviselőtársa javaslata. Javaslatukban azt olvastam, hogy módosítani akarják a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt. A módosító indítvány első mondata így hangzik: "A közszolgálati jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indoklás nélkül megszüntetheti." Nos, azt gondolom, ez világos beszéd Tarlós István, Kovács Zoltán, Kósa Lajos képviselő urak részéről.

Mivel a köztisztviselőknek karácsonyi ajándékként ezek szerint az azonnali és indoklás nélküli kirúgást kilátásba helyező urak az ön frakciószövetségében ülnek, feltételezem, hogy mielőtt elkövették volna cselekedetüket, mint közigazgatási államtitkárral, illetve az ön miniszterével kicserélték véleményüket. Ha így volt, kérdezem: egyetértenek-e önök a tárcánál azzal, hogy a közigazgatásban dolgozó köztisztviselőket indoklás nélkül utcára lehet tenni?

Megtisztelte-e miniszter úr a nemzeti együttműködés jegyében az ágazati szakszervezetet azzal, hogy kikérte véleményüket az indoklás nélküli kirúgásokról? Mi volt erről a szakszervezetek véleménye? Egyetértenek-e önök azzal a tárcánál, hogy az általános vitában a Fidesz-frakció tagjainak indoklása a következő volt: "a magyar választók a köztisztviselőkkel általában nincsenek megelégedve", illetve azzal, hogy párttársai bűnöző, alkoholista, lusta emberekről beszélve az egész köztisztviselői kart minősítették? (Babák Mihály közbeszól.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Ha a képviselőtársai önöket megkerülve, az önök tudta nélkül nyújtották be javaslatukat, azt kérdezem: egyetértenek-e önök velük, egyetért-e a tárca ezekkel a képviselőkkel? És végül, de nem utolsósorban véleményünk szerint önök három dologra készülnek: nagyarányú köztisztviselői elbocsátásra, Fidesz-káderdűlővé akarják átalakítani a közigazgatást (Babák Mihály: Miket nem mond!), és a politikai megfélemlítés eszközét használják fel a közigazgatásban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Egy még: október 3-a előtt jobb lett volna, ha ezt elmondják. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Én azt olvastam meglepődve, hogy az elmúlt napokban találkozott ezzel a javaslattal, ez október vége óta a parlament.hu-n olvasható javaslat, tehát igazából már hónapokkal ezelőtt észrevehette volna, hogy ez a javaslat létezik, és pontosan azért kerül csak most ide, a Ház elé, hiszen hosszú egyeztetési folyamat előzte azt meg, mielőtt még napirendjére tűzte volna a parlament. És ha jól emlékszem, múlt hétfőn éjszakába nyúlóan folyt erről vita itt, az Országház falai között.

A legfontosabb szempont, amit ilyenkor figyelembe kell vennünk, amikor a köztisztviselők, kormánytisztviselők jogállását vizsgáljuk, az pontosan az, hogy az ő fizetésük közpénzből van. Ha egyikünk vagy másikunk valakit alkalmaz, akkor megteheti, hogy olyan embereket alkalmaz, akikre mondjuk, a cégének igazából nincsen szüksége, de itt közpénzről van szó, ezzel pedig a legjobban kell bánnunk, senki olyat nem szabad benntartanunk a közszférában, akinek a munkavégzése nem hasznos, vagy egész egyszerűen évek alatt elszokott attól, hogy valóban jól lássa el a feladatait.

Ez természetesen nem szabad, hogy önkényességhez vezessen, és bizonyára ön is ismeri azt a kialakult bírósági gyakorlatot, amely a munka törvénykönyve szerinti indokolás nélküli felmentésnél az önkényességet tiltja. Ha tehát valami olyasfajta szempont merül föl, amelyik teljességgel független az illető munkavégzésétől, és ezért ment föl valaki valakit, akár vezető beosztású munkavállalót, akár próbaidőn levő munkavállalót, hiszen lassan húsz éve bevett gyakorlat az ilyen tekintetben való indokolás nélküli felmentés, ha mégis önkényesen tenné ezt, akkor a bíróság visszahelyezi ezeket az embereket.

Pontosan ezért, amikor tavasszal a kormányzati szférában a kormány-tisztviselői törvénynél ugyanezt vagy ehhez hasonló megoldást választottunk - és nyilvánvalóan a kormány támogatja azt, ha egyenszilárdságúvá válik az önkormányzatokban és a kormánynál levő emberek jogállása -, akkor Navracsics miniszter úr meghívta a szakszervezeti vezetőket, és mindannyiuknak mondta, hogy amikor politikai indíttatású felmentésről hallanak, hogy valakit azért mentenek föl kormány-tisztviselői helyéből, mert politikai okokat sejtenek emögött, akkor tegyenek bejelentést. Azóta egyetlenegy bejelentést sem tettek a szakszervezetek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Dr. Vadai Ágnes: Most megteszem a költségvetés után.)




Felszólalások:   129-136   137-140   141-144      Ülésnap adatai