Készült: 2024.04.29.20:08:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 61. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! És most már Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A parlamenti demokráciában az ellenzéknek az a dolga, hogy kritizálja a kormányt. Ez eddig még rendben is van, azt gondolom, hogy ez világos. Az már persze kevésbé van rendben, és kevésbé rendben lévő dolog, hogy mindezt olyan kérdések kapcsán teszi, ahol a maga kormányzása idején inkább a problémák elkendőzésére, mint azok megoldására törekedett volna.

Beszéljünk nyíltan és világosan! Tisztelt Képviselő Úr! Az önök kormánya a közalkalmazottak bérrendezésével adós maradt (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ti is!), mint ahogy egyébként adós maradt az önök kormánya más mindennel is, a közigazgatási reformmal is adós maradt (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Így van!), és az önök kormányzásának az idején volt az, amikor az önkormányzatoktól elvontak pénzt úgy, hogy azt nem adták vissza az önkormányzatok számára. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Az MSZP-SZDSZ-kormány a választási ígéretekben megfogalmazott prioritásait mindvégig kiemelten kezelte, ezt igazolják a jóléti intézkedéseink is, és ezek közül kiemelkedő a közalkalmazottak béremelése.

Tisztelt Képviselő Úr! Az egyperces válaszában mondja el nekem, legyen kedves, hogy mikor volt ilyen mértékű közalkalmazotti béremelés. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Te válaszolj! - Interpelláció volt!) Akkor ne mondja el, képviselő úr! Azt se mondja el, hogy mikor volt az, amikor a nyugdíjasok számára 53. és 54. heti nyugdíjat vezettek be! (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ne erről beszélj! - Válaszoljál!) Szörnyű ezt hallani, de persze a 13. havi családi pótlékra se kell hogy válaszoljon! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Nem ez volt a kérdés! - A kérdésre válaszolj!)

De nézzük a közalkalmazotti béreket! 2002-ben az önkormányzatok számára teljes mértékben biztosította a költségvetés a forrást. 2003-ban az önkormányzatok költségvetése 30 százalékkal emelkedett. Képviselő úr, ön polgármester, Pápa város polgármestere, bizonyára tudja, hogy ez milyen mértékű támogatásnövekedést jelent, ami a korábbi években nem volt. Ennek a bevezetésnek az enyhítésére működtettük a bérhikirendszert, amiről itt a Ház falai között már sokat beszéltünk. A 2004. évi költségvetésben a kormány 6 százalékos béremelésre tett javaslatot, az önkormányzati alrendszerben ehhez 4 százalék növekményt biztosítottunk. Ezenkívül az önkormányzatok támogatása több mint 10 százalékkal emelkedett ebben az évben. Én biztos vagyok benne, hogy egy önkormányzat, amikor az egyéb jóléti juttatásokat látja – mondjuk a tankönyvtámogatást vagy az ingyenes étkeztetést -, akkor a költségvetés egészéből akár Pápa városában is át lehet csoportosítani pénzt a közalkalmazottak bérének támogatására, hiszen az állam lépett be itt támogatásként.

Tisztelt Képviselő Úr! Látva a feszültségeket, 6,5 milliárd forintot fordít a költségvetés plusz 1 százalék megadásához, amiről ön itt most szólt. Nem teszünk különbséget közalkalmazott és közalkalmazott között. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott egészségügyi intézmények 1,8 milliárd forintot kaptak pontosan a béremelések biztosítására, és persze én nagyon fontosnak tartom, hogy a béren kívül, a jóléti juttatásokon kívül ebben az évben az önkormányzatok társulásai számára több mint 7 milliárd forintot biztosítottunk a feladatok ellátáshoz.

Azt kérem, polgármesterként a válaszában gondolja végig, hogy amikor helyben gazdálkodik a bérekkel, az egyéb juttatásokkal és a pályázati pénzekkel, akkor ezt együtt hogyan tudja megoldani, hogy kigazdálkodja azoknak a feladatoknak a forrásait, ami Pápa számára is nagyon fontos. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai