Készült: 2024.04.29.20:17:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 55. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:43


Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Nézzük először is a tényeket! Hivatkozhatnék most arra, hogy éppen a mai napon Miskolcról érkeztem a parlamentbe, ahol egy gyáravatási ünnepségen vettem részt, és néhány perc múlva hasonló gyáravatási ünnepségre kerül sor Egerben, ahol parlamenti elfoglaltságom miatt én természetesen nem lehetek jelen, de Csillag miniszter úr képviseli a kormányt. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Bravó!)

Csak a miskolci beruházás, amelyik a Bosch céghez fűződik egyébként, és állami támogatást is élvezett, 2005 végéig 500 embernek ad új munkahelyet, és figyelembe véve a beszállításokat is, ez további 1200 kenyérkereseti lehetőséget jelent Borsodban. Persze mondhatná ön, hogy egy fecske nem csinál nyarat, de ha megnézzük a létszámleépítések és a létszámfelvételek idei egyenlegét, akkor a munkaügyi kirendeltségeken nyilvántartott hivatalos adatok szerint azt tapasztalhatjuk, hogy sajnos mintegy 25 ezer álláshelyet szüntettek meg a vállalkozók ebben az esztendőben, de közel 40 ezer új álláshely jött létre ugyanebben az időszakban, 2004-ben, január-augusztus között.

Ami egyébként a kisvállalkozások támogatását illeti, örömömre szolgál, hogy önt első kézből tájékoztathatom, hogy a kormány a következő évtől kezdve igenis komoly segítséget szándékozik adni a legkisebb vállalkozásoknak, a nemzeti vállalkozásoknak. Az öt fő alatti kisvállalkozások, mikrovállalkozások adókedvezményt fognak élvezni január 1-jétől kezdve, amennyiben a létszámukat bővítik, sőt a kiemelt beruházási támogatás feltételrendszerét is úgy enyhítettük, hogy azt a jövőben a hazai kis- és közepes vállalkozások is igénybe tudják venni. Tehát szó nincs arról, hogy nehéz helyzetben lenne a gazdaság. Ha ön megnézi csak a múlt heti KSH-kimutatást, akkor látja, hogy összességében a létszám bővült, és ezen belül is a versenyszféra az, amelyik a húzóágazatot jelentette. A létszámbővítés a versenyszférában lényegesen meghaladta azt a veszteséget, amit egyébként a közigazgatásban kénytelenek voltunk elszenvedni.

Kérdéseire visszatérve pedig szeretném hangsúlyozni, hogy a kormánynak nem áll szándékában a közszférából embereket elbocsátani. A kormánynak az áll szándékában, hogy takarékosabb és hatékonyabb államot hozzon létre, és ez a közigazgatás egészére vonatkozik. Nem írtunk elő egyetlen létszám-leépítési tervet egyetlen vezetőnek sem, bizony a költségek tekintetében szigorúaknak kell lennünk, hiszen mi az adófizetők pénzéből gazdálkodunk. Nem szedhetünk be - és nem is akarunk - akármennyi adót, éppen ezért abból kell kijönnünk, ami van; és ha ez takarékosabb gazdálkodásra int bennünket, akkor ennek létszámleépítés is lehet a következménye.

Az ön által említett összeg éppen azt a célt szolgálja, hogy ha ilyen bekövetkezik, akkor ez lehetőség szerint a leghumánusabb módon történjen meg, és a legtöbb programot tudjuk kínálni mindazok számára, akik a közigazgatásból távoznak adott esetben a civil szférába vagy a versenyszférába.

Összességében tehát, képviselő asszony: ha a közszférában létszámleépítések lesznek, programjainkkal biztosítani fogjuk, hogy az átmenetet megkönnyítsük a volt kollégáknak. Ha pedig a nemzetgazdaság egészét nézzük, akkor az, köszöni szépen, jól van - több ember dolgozik ma Magyarországon, mint az Orbán-kormány idején.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  55  Következő    Ülésnap adatai