Készült: 2024.04.29.21:09:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 4. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás gyermek-, ifjúsági és sport miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC, a miniszterelnököt helyettesítő gyermek-, ifjúsági és sportminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Tisztelt Országgyűlés! A múlt héten ugyanezen a helyen hosszú vitát folytattunk arról egy ellenzéki képviselővel, hogy vajon milyen is az ország helyzete, hogyan is élnek az emberek. Fontos dolog, hogyan látja ezt az ellenzék - érdemes meghallgatni a szavukat, érdemes komolyan venni a kételyüket, ezért érdemes megnézni az adatokat. Vettem a fáradságot, és megnéztem, hogy vajon (Egy hang a Fidesz padsoraiból: Ó!) mi igaz mindabból, ami a kormányváltást követő időszak szociális jóléti intézkedéseiről szóló kritikákat illeti. Nézzük a tényeket - a tényeket, amelyeket, gondolom, mind a kettőnk komolyan vesz.

Az elmúlt két évben Magyarországon valóságos szociális kiigazítás, helyenként fordulat játszódott le. Ennek az az eredménye, hogy a bérek vásárlóereje 24 százalékkal növekedett két év alatt, ha úgy tetszik: 24 százalékkal haladta meg a két év alatti 10 százalékos áremelkedést. (Derültség a Fidesz padsoraiból. - Közbeszólás ugyanonnan: Nagy a jólét!) Természetesen igaz ez a nyugdíjak vásárlóerejére is, amely pedig ebben az időszakban 17 százalékkal növekedett.

Fellapoztam a négy évvel korábbi időszak számait, mert azt gondoltam, hogy e felfokozott hevület nyilvánvalóan annak köszönhető, hogy '98 után az önmagát polgárinak hívó kormány ennél jelentősebb jóléti eredményeket ért el. S láss csodát - nem ezt látom, sőt épp az ellenkezőjét! Azt látom, hogy az árak nem 10 százalékkal növekedtek, hanem éppen a kétszeresével, 20 százalékkal. És azt látom, hogy a keresetek reálértéke nem 24 százalékkal növekedett, hanem 4 százalékkal; a nyugdíjak vásárlóereje nem 17 százalékkal növekedett, hanem 4,6 százalékkal. Mire hát akkor e kevélység? - kérdezem magamtól. És arra jövök rá, hogy egyetlenegy oka van ennek.

(13.10)

Valószínűleg vannak olyanok, akik nem tudnak örülni annak, hogy az emberek egy csipettel jobban élnek, bár tudom, hogy lényegesen jobban szeretnének. Azon lesz a következő kormány, hogy ezt teljesítse. Azon lesz az új kormányprogram, hogy folytassa a társadalmi igazság megteremtésének a programját, amelynek középpontjában egy határozott szándék van: többet adni azoknak, akik szükségben szenvednek, és több felelősséget várni azoktól, akiknek több jutott. Ez a szándék vezet bennünket akkor is, amikor azt mondjuk, hogy a pénzintézetek, amelyek a mi forintjaink forgatásából gazdagodnak, és amely kereskedelmi bankokról éppen a múlt héten nyilvánosságra hozott jelentés azt mondja, hogy nemzetközi méretekben is egészen jelentős, szinte példátlan az, amilyen tempóban növekedett a nyereségük, szóval, hogy ezen pénzintézetektől most több felelősséget várjunk.

Ha a pénzeink forgatásából létrejött nyereséget készek és hajlandóak másként, a többség számára kedvezőbben megosztani, akkor ennek az lesz a végeredménye, hogy több munkahely, abból még több jövedelem, még több megtakarítás, okosabb, művelt emberfők, jobb munkaerő, egészségesebb emberek lesznek, olyanok, akik örömünkre élnek együtt ebben az országban, és nem olyanok, akik nehezen birkóznak meg a ma és a holnap problémáival.

A magyar kormány elszánt és elkötelezett abban, hogy bevezeti a bankadót. Kész tárgyalni arról, hogy mi legyen ennek pontosan az alapja, pontosan mi legyen a kivetés módja, mi legyen az adó mértéke vagy az adókulcs mértéke. De az adótömegről nem: 30 milliárd forintot várunk a bankoktól, azt a 30 milliárd forintot, amely segíti, hogy kicsikét könnyebb legyen az élet Magyarországon jövőre. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai