Készült: 2024.04.29.23:59:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 37. felszólalás
Felszólaló Kovács Kálmán (SZDSZ)
Beosztás informatikai és hírközlési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS KÁLMÁN informatikai és hírközlési miniszter: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azzal szeretném kezdeni, hogy ez a harmadik generációs mobilszolgáltatás várhatóan az egész távközlési piacot valóban alapjaiban fogja átalakítani, hiszen egyszerűen fogalmazva itt egy olyan eszközről van szó, ami egyszerre telefon, televízió, rádió és bankkártya, egyszerre tudja ezeket a funkciókat, sőt bizonyos értelemben a számítógép funkcióit is. Ha ezt egyetlen készülékben elképzeljük, mindezt úgy, hogy mozgás közben, utcán, autóban vagy bárhol, ahol tartózkodunk, tudjuk ezt az eszközt használni, akkor azt hiszem, hogy technikai értelemben valóban egy egészen új generációja kezdődik el a kommunikációnak, a telefon és a média világának, a hírek, az információszolgáltatás világának.

Bízunk abban, hogy ez a technológiai váltás Magyarországon is sikeresen fog lezajlani. Ez nemcsak a magyar viszonyoktól függ, hanem attól is, hogy Európa-szerte és a fejlett világban ezt hogyan sikerül bevezetni. A magyar kormány éppen ezért valamelyest várt is, vagy ha tetszik, kivárt, hogy az első visszajelzések a piacról megérkezzenek, vajon be tud-e indulni Európa-szerte ez a szolgáltatás. Most azt mondom, hogy érdemes volt várni, helyére került ennek a szolgáltatásnak a szerepe a távközlési piacon.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság a minisztérium utasítására valóban kiírta a frekvenciapályázatot, tehát most, az idén ősszel a szolgáltatóknak meg lehet pályázniuk ezt a szolgáltatást. A menetrend valóban elkészült, a jogszabályokkal, ha tetszik, kitisztítottuk, kiürítettük ezt a sávot, tehát most már valóban elkezdődhet ezen a szolgáltatás. Az elektronikus hírközlési törvény mint versenytörvény alkalmas arra, hogy az új szolgáltatásban is biztosítsa a versenyszabályokat. A kiírás úgy született meg, hogy a jelenlegi szolgáltatók mellett új szereplők piacra lépését is támogassa, épp annak érdekében, hogy az igazi nyertese ennek a változásnak a fogyasztó legyen, tehát hogy verseny legyen ne csak a telefónia, hanem az internetezés területén is. A pályázat még nem zárult le, de azt már tudjuk, hogy eddig nyolcan vásárolták meg a tendert, tehát bízhatunk abban, hogy valódi verseny alakul ki ezen a piacon.

Nagyon fontosnak tartom kiemelni, hogy az újonnan belépők számára előnyöket biztosít ez a pályázat, tehát nemcsak a jelenlegi szolgáltatók piaci “folytatásátö, hanem új szolgáltatók megjelenését is támogatja.

Mindenekelőtt végül arra a kérdésére szeretnék válaszolni, hogy mikortól juthatunk ezekhez az eszközökhöz. A tender alapján 2006. január 1-jével, akkor Budapesten, majd körülbelül két év múlva az ország lakosságának mintegy 30 százalékát elérően kell a harmadik generációs szolgáltatást megindítani. Ez egy nagyon jelentős beruházást igényel, de bízunk benne, hogy ez az ütemezés tartható lesz.

Ki lesz végül ennek az egész folyamatnak a nyertese? Meggyőződésem, hogy a fogyasztó. Azért, hiszen ahogy a vezetékes és a mobiltelefon versenyében már ma is érzékelhető, hogy 15-20 százalékos árcsökkenéssel teszik meg az ajánlatukat, a javaslatukat a szolgáltatók, ennek az új eszköznek a megjelenése 2006-tól forradalmasíthatja ezt a versenyt az internet területén, és azt várjuk, hogy a szélessávú internetezés ára az európai mintának megfelelően 2006 végére valahol 20 euró körül lehetséges, tehát megfizethető áron.

A nyertesek tehát mi leszünk; bízom benne, hogy a magyar piac (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) tartalomszolgáltatással is fogja biztosítani ezt a versenyt.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  37  Következő    Ülésnap adatai