Készült: 2024.04.29.22:21:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 308. felszólalás
Felszólaló Lengyel Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy egy olyan problémát fogok feszegetni, ami mindannyiunk problémája, és remélem, hogy az illetékes minisztériummal, államtitkár úrral dűlőre tudunk jutni, és egy gordiuszi csomót át fogunk tudni vágni annak érdekében, hogy ezt a problémakört és most már eléggé tekintélyessé növekedett problémahalmazt feloldjuk.

Sajnos, Magyarországon már sok családnak van szomorú tapasztalata arról, hogy milyen károkat okozhat a belvíz, akár a hirtelen lehullott esővíz, ha nem vezetik el időben és szakszerűen: tönkremehet a termény, elpusztulhatnak az állatok, esetleg a fedél is elvész az ott lakók feje fölül. Van azonban segítség: több mint száz éve kezdte meg működését Magyarországon az első vízitársulat, amelynek az volt a célja, hogy a területen összegyűlt csapadékvizet, belvizet szakszerűen kezelje, elvezesse, tárolja, később öntözésre használhassa föl, legyen ezekben a térségekben egy tudatos vízgazdálkodás. Nos, ezeknek a társulatoknak rettentő fontos lenne a szerepe a védekezés szempontjából is. Azaz inkább sajnos most úgy fogalmaznék, hogy egyelőre még működnek, de ezek közül nem egy és nem kettő küszködik nagyon komoly problémákkal, anyagi nehézségekkel.

Szeretném felhívni az államtitkár úr figyelmét arra, hogy ezeknek a vízitársulatoknak az egyik fő bevételi forrása a vízgyűjtő területen lévő, gazdák által birtokolt terület után befizetendő úgynevezett érdekeltségi hozzájárulás, amit nagyon helyesen az előző kormány is és a jelenlegi kormány is az állam részéről egy bizonyos összeggel kiegészít. Nos, a probléma a tavalyi évben kezdett el begyűrűzni, amikor a 128 darab állami tulajdonban lévő belvízszivattyú-telep és jó néhány kilométer állami tulajdonban lévő csatornaszakasz karbantartásával az állam megbízta a vízitársulatokat, de az elvégzett munkát nem tudta határidőre kifizetni. Ezért a vízitársulatoknak hitelt kellett felvenni, megnövekedett a költségük, ezt a költséget nem tudták ebben az évben másként kigazdálkodni, csak úgy, hogy a gazdák által fizetendő érdekeltségi hozzájárulásokat meg kellett emelni. Ez a tavalyi év végére, november-decemberre tevődött; sajnos azonban még csak szeptembert írunk, de már a munka után jogosan járó illetményüket, járandóságukat a vízitársulatok nem kaphatják meg, és már nehéz helyzetbe kerültek. További problémát okoz az, hogy meghatározásra került egy bizonyos mértékű költségszint ahhoz, hogy a 10 forint/négyzetméteres normatív támogatást a vízitársulatok megkaphassák.

Azokon a területeken, ahol magas a munkanélküliség, igyekeztek a vízitársulatok munkáját úgy szervezni, hogy eszközöket vásároltak, és helybeli munkanélkülieket kezdtek el foglalkoztatni, időnként még akár állami támogatással is. Nos, ez azt jelenti, hogy a társaságok önköltsége jelentősen lecsökkent, és egy bizonyos költségszint alatt nem jogosultak arra, hogy hozzájuthassanak a normatívához, ami további gazdálkodási problémákat okoz. Kialakult egy rettentően furcsa helyzet: az állam nem fizet; ha a gazdák nem fizetnek, akkor a jegyző adók módjára hatja be a vízitársulati érdekeltségi hozzájárulást. Úgy tűnik, hogy ez egy nem túlzottan tisztességes és egyenlő versenyhelyzet az állam és az egyébként a területen lakó és a területen gazdálkodó emberek között.

Nagyon aggasztó számomra, hogy a tavalyi jelenség megismétlődött ebben az évben. Nagyon aggasztó, hogy ez az időpont korábbra tevődött. Én az államtitkár úron keresztül kérem a tisztelt minisztériumot, hogy ebben az ügyben mihamarabb járjanak el, mentesítsék a vízitársulatokat a felesleges banki többletkiadásoktól, tegyék lehetővé azt, hogy a vízitársulatok hozzájuthassanak a jogosan elvégzett munka után járó bérükhöz, és vizsgálják felül a normatívához tartozó önköltség mértékét, mert nem biztos, hogy az a célszerű, hogy nagyon drágán egy alvállalkozót bérelünk föl a munka elvégzésére, a helybeli embereket pedig visszaküldjük munkanélküli-segélyre, és elvesztik a megélhetésüket.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai