Készült: 2024.04.30.00:06:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 252. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára mindannyian emlékezünk arra, hogy még egy esztendeje sincsen, hogy az Országgyűlés megszavazta az új közbeszerzési törvényt, és máris itt van előttünk, most tárgyalunk egy első módosító csomagról. Igaz, hogy csak egy négyoldalas módosító tervezetről van szó, azonban úgy gondoljuk, hogy ez is túl hosszú ahhoz képest, hogy az új közbeszerzési törvény elfogadását több mint egyéves előkészítő munka előzte meg.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti frakciója tavaly a törvénytervezet vitája során már kifejtette azt az álláspontját, hogy az új szabályozás nem szolgálja eredményesen az átláthatóság javulását, ugyanakkor számos kérdésben túlságosan is bonyolulttá teszi a szabályozást, ami a jogkövető magatartás nehezebbé válásához vezethet. Mindannyian emlékezhetnek arra is, hogy a kormányoldal nem támogatta módosító javaslatainkat, ezért a szavazás során elutasítottuk az akkor új közbeszerzési törvény elfogadását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bár a kormány a saját bevallása szerint alapvetően technikai módosítást terjesztett most elénk, azt kell mondjuk, hogy ez így azért csak részben igaz. A tervezet technikai - vagy más szóval: nem érdemi - jellegű módosításait elvileg támogatni is lehetne, azonban félő, hogy még ennél is több hiba csúszott a törvény szövegébe. Attól azonban mindenképpen tartunk, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány egy újabb egy év elteltével ismét revízió alá veszi a törvényt, ez pedig - lássuk be - komolytalanná teszi az egész jogalkotási folyamatot.

Azt kell mondanunk, hogy az előző, sok szempontból rossznak minősíthető törvényszöveghez képest előrelépésnek, tehát mindenképpen előrelépésnek tekinthető, hogy a javaslat egyrészt módosítani kívánja az Európai Unióból származó támogatásokhoz kapcsolódó közbeszerzési kötelezettségre vonatkozó szabályokat, másodsorban, hogy összhangot kíván teremteni az államháztartásról szóló törvény és a közbeszerzési törvény között - kérdés persze, hogy egy évvel ezelőtt ez a koherenciazavar miért is nem tűnt fel a jogszabály előkészítőinek -, harmadrészt pedig pontosítani kívánja a hulladékgazdálkodásról szóló törvény egyes rendelkezéseit, az új közbeszerzési szabályoknak megfelelően.

 

(19.00)

Összességében elmondható tehát, hogy csakis olyan módosításokról van szó, amelyek gondosabb előkészítés esetén már egy évvel ezelőtt beépíthetők lettek volna az egyes szakágazati törvényekbe.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem támogatható azonban az érdemi változtatások közül a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás szabályainak módosítását érintő rész. A kormány javaslata szerint ugyanis a jövőben a hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében nem kellene legalább három ajánlattevőt bevonni az eljárásba, amennyiben csak egy meghatározott ingatlan alkalmas a közbeszerzés céljának megvalósítására. Azt gondoljuk, ez egy megengedhetetlen enyhítő szabály lenne az egyébként is kényes tárgyalásos eljárások körében. Ez a jövőre nézve pedig azt jelentené, hogy amennyiben az ajánlatkérő úgy ítéli meg, hogy számára csak egyetlen ingatlan megfelelő, akkor a versenytársakat eleve a törvény megengedő rendelkezéseire hivatkozva kizárhatja a versenyből, és megteheti, hogy csak az általa favorizált ingatlantulajdonossal kezd tárgyalásokat.

Mi lenne ez, tisztelt képviselőtársaim, ha nem a korrupció melegágya? Ne felejtsük, hogy az ajánlatkérő nem a saját pénzének elköltéséről dönt, hanem minden esetben közpénzekről szólnak a döntések. Úgy gondoljuk, hogy ez a szabálymódosítás már önmagában is lehetetlenné teszi a törvénytervezet támogatását. Ezek után némiképpen bizalmatlankodva olvastuk tovább a kormány előterjesztését, és a tervezet zárórendelkezésein sem léphettünk át automatikusan. Bizony, tisztelt képviselőtársaim, itt is található némi érdekesség. A hatályukat vesztő törvényszakaszok között megtaláltuk, megtalálható a koncesszióról szóló törvény egyik rendelkezése. A kormány javaslata szerint az elektronikus közbeszerzési rendszer kialakítása és működtetése a jövőben kikerülne a koncesszióköteles körből. Ennek a magyarázatát sem az általános, sem a részletes indokolásban nem találjuk meg. Úgy tűnik, hogy ezt a kormány nem tartotta szükségesnek megosztani velünk. Csak hogy képünk legyen arról, tisztelt képviselőtársaim, hogy milyen nagyságrendű közpénzekről van szó ebben az esetben: 2,5 milliárd forintos beruházással 2002-re elkészült az elektronikus közbeszerzési rendszer, amelyet az új kormány nem helyezett üzembe, kidobva az ablakon közel 3 milliárd forintot.

Ráadásul, tisztelt államtitkár úr, tisztelt képviselőtársaim, mindannyian emlékezhetünk a Közbeszerzések Tanácsának 2003. évre vonatkozó jelentésére, hiszen azt az elmúlt héten tárgyalta a parlament. A jelentésből világosan kiderült, ezt már akkor is - igaz, hogy más-más szemszögből és más-más interpretációban - megállapí-tottuk, hogy a közbeszerzések területén az elmúlt évben adatokkal alátámasztható módon bizony negatív folyamatok indultak el. A 2003. évben a közbeszerzési eljárások száma csökkent a megelőző évhez képest. Ezzel párhuzamosan a legkevésbé átlátható tárgyalásos közbeszerzési eljárások aránya növekedett, s jelentősen emelkedett a tárgyalásos közbeszerzési eljárások miatt indított jogorvoslatok száma is.

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Csökkent azonban a közbeszerzések összértéke, ami pedig arra utal, hogy a tavalyi évben egyre kevesebb közpénzt költöttek el közbeszerzési eljárások keretén belül. Ez egyértelműen negatív folyamatnak tekinthető, és lássuk be, hogy nem válik a magát üvegzsebűnek tituláló szocialista kormány dicsőségére.

Összességében tehát, tisztelt képviselőtársaim, a közbeszerzési törvény módosítására vonatkozó kormányzati elképzeléseket a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti frakciója nem támogatja. Nem támogatja, mert azok nem foglaltak állást a közbeszerzési eljárások tisztasága mellett, nem szolgálják a korrupció elleni hatékonyabb fellépést és a közpénzek elköltésének átláthatóbbá tételét.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  252  Következő    Ülésnap adatai