Készült: 2024.04.29.22:13:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 228. felszólalás
Felszólaló Balogh László (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOGH LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az Országos Rádió és Televízió Testület függetlenségét és önálló működését jelentősen meggyengítette a 2002 decemberében elfogadott költségvetési előirányzat. Már 2002 végén tisztán látszott, hogy a testület csak nagy erőfeszítések megtételével végezheti tovább is a magas szintű munkát. A testület ugyanis jóval több mint 100 millió forinttal kevesebb költségvetési támogatást kapott 2003-ra, mint az előző, 2002-es évre. Azóta nyilvánvalónak látszik, hogy az a jogszabályi lehetőség, amely szerint az ORTT jogosult a jóváhagyott költségvetések kiadási előirányzatai közötti átcsoportosításra, a testület hosszú távú működésének biztosítását szintén nem, vagy csak kismértékben finanszírozhatja.

A törvény adta lehetőség ugyanis csak arra biztathatja az Országos Rádió és Televízió Testület döntéshozóit, hogy a likviditási gondok elkerülésére átcsoportosítva a Műsorszolgáltatási Alap költségvetéséből finanszírozzák a testület működését, természetesen a másik oldalon elvonva az alap más feladataitól a forrásokat.

Az 1996. évi I. törvény az ORTT működési költségeinek finanszírozásáról a következők szerint intézkedik: a beszedési költségek levonása után valamennyi jogcímen az alapba befolyt üzemben tartási díj 1 százaléka a testület működési költségeinek fedezetére szolgál. A továbbiakban pedig arról határoz a törvény, hogy az alapba valamilyen jogcímen befolyt üzemben tartási díj 4 százalékáig terjedően a testület költségvetését az Országgyűlés az alap terhére kiegészítheti. Alaptól elvont összegek révén az ORTT a műsorfigyelés, műsorellenőrzés területén a fizetések és a megbízási díjak kifizetésére, a panaszbizottsági munka növekvő költségeinek korrigálására fordíthatott összegeket. Az ORTT finanszírozási nehézségeinek megoldására tehát továbbra is egy megoldás kínálkozik: a magasabb kiadási előirányzatot tartalmazó költségvetés meghatározása.

Itt megállhatunk egy pillanatra. Pető Iván képviselőtársunk az előbb idézte azt a bizottsági napot, amikor a kulturális bizottságban ezt az előirányzatot tárgyaltuk, és emellett az ORTT javaslatára a médiatörvény módosításával is foglalkoztunk. Pető Iván akkor azt mondta, hogy az ellenzéknek nem volt alternatív javaslata. Sajnálom, hogy képviselőtársunk már elment a teremből, így nem neki, csak a jegyzőkönyvnek és a tisztelt Háznak tudom elmondani, hogy igenis volt, rosszul emlékszik Pető Iván. Hiszen mi az egész probléma alapja? Az egész problémának az az alapja, hogy a jelenlegi kormánykoalíció bizonyos fokig rövid pórázon akarja tartani a médiahatóságot, és ezért az üzemben tartási díjjal - hogy úgy mondjam - trükközik.

Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt úr a kampányban teljes természetességgel bejelentette: ha győznek - akkor ő még nem azt mondta, hogy át fogják vállalni, hanem -, el fogják törölni az üzemben tartási díjat. Akkor ő még nyilván nem tudta, a tanácsadói viszont elfelejtették fölvilágosítani, hogy nem tudják eltörölni, mert egy kétharmados törvényben, a médiatörvényben van leírva, hogy az üzemben tartási díjból mit és hogyan kell finanszírozni a magyar médiában. Ezért egy 50 százalékkal elfogadható törvénnyel kiváltottak egy kétharmados törvényi helyet, és ez a bizonyos üzemben tartási díj átvállalása.

A Magyar Demokrata Fórum és én magam is pozitívnak ítéltem meg a nép szerint csak tévéadóként emlegetett díj átvállalását. Viszont nem gondoltam, hogy a kormánykoalíció csak azoknak a befizetését vállalja át, akik korábban - betartva a törvényt - befizették. Hisz Medgyessy Péter nem azt mondta a vállaláskor, hogy csak a törvénytisztelők befizetését vállalja át, hanem azt mondta, hogy magának az üzemben tartási díjnak az átvállalását fogják teljesíteni. Ily módon radikálisan csökkent a bevétel lehetősége.

Nem beszélnénk problémáról, nem beszélnénk a médiafinanszírozás gondjairól, ha Medgyessy Péter és kormánya betartotta volna ígéretét, és átvállalta volna az előfizetési díjakat. Ezt elmondtuk a bizottsági ülésen is, és azt is elmondtuk, hogy ennek ellenére nyitottak vagyunk az ORTT által előkészített médiatörvény-módosításra, csak várjunk egy-két hetet, hogy az új kormány magáévá teszi-e, elfogadja-e azokat az ajánlásokat, amelyeket az ORTT szakapparátusa és testülete javasol nekik. Ha ezt megteszik két-három hét múlva, akkor a kulturális bizottság média albizottságában kezdjük el ennek a médiatörvény-módosításnak a vitáját. Sajnálatos módon ezt elfelejtette Pető Iván az előbbi fölszólalásában elmondani.

Ugyanakkor ismét felhívjuk a figyelmet arra, hogy 2003-ban elmaradt az ORTT épületében az irodák technikai-működési feltételeinek javítása, a hivatali apparátus szűkös elhelyezési körülményeinek javulása, további raktárterületek kialakítása, holott a testület és a hozzá tartozó apparátus tevékenysége folyamatosan bővül, és a feladatok is folyamatosan bővülnek. Így a hatáskörbe vont kérdések nyomán felmerült feladatok növekedtek, az ORTT hagyományosan szűkre szabott működési költségeit tovább terhelik a bérleti költségek, amelyek nemcsak évi 15 millió forinttal apasztják a költségvetést, de az ORTT bérleményeiben elhelyezett munkatársak napi operatív munkakapcsolatait nehezítő körülmények között végzik munkájukat.

Hová vezet az út, ha az előbbiek ismeretében továbbra is szűkös költségvetése lesz az ORTT-nek? Hogyan lépjen föl a testület hatékonyan és ésszerű időn belül az erőszakot és durvaságot öncélúan bemutató műsorszámok, trágár kifejezések használata vagy közfelháborodást kiváltó, durva megnyilvánulások ellen, ha a szűkre szabott finanszírozási keret tükrében egyre nehezebb a fent említett jelenségek hatékony kezelése?

Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A probléma megoldása a kormánypárti oldalon van. Váltsák be Medgyessy Péter - még jelenleg ő Magyarország miniszterelnöke - választási ígéreteit, és a probléma megoldódik. Amíg ez nem történik meg, a Magyar Demokrata Fórum nem tudja támogatni az előterjesztést.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai