Készült: 2024.09.21.15:36:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2005.06.27.),  149-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:33


Felszólalások:   141-148   149-156   157-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tóth Imre, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter urat jelölte ki. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszter úr személyét. (Tóth Imre: Igen.) Képviselő úr “A tömeges üzembezárások, elbocsátások súlyos taglójától térdre rogyott Békés megye. Mit ígért és mit tett ez ellen a miniszterelnök és a kormány?ö címmel teszi fel kérdését.

TÓTH IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Választókörzetem legnagyobb településétől, Gyula városától mért húsz kilométer sugarú körön belül mintegy hat hónap alatt több mint 1200 dolgozót bocsátottak el. Nem a teljesség igényével, de kegyelettel említsünk néhány ilyen munkahelyet: Békéscsabai Barnevál 400 dolgozó, békéscsabai István-malom 60 fő, KSH 45 fő, Gyulai Tejporgyár 100 fő, gyulai Kövizig 30 fő, megyei falugazdász-hálózat 27 fő, környezetvédelmi felügyelőség 11 fő, ÁNTSZ 36 fő, növény-egészségügyi állomás 10 fő, gyulai-sarkadi Folkart Co-op Szőnyegszövő Kft. 100 fő, Sarkadi Keverőüzem első lépésben 20 fő.

Az 1093. számú kormányhatározat, mely a Békés megyei foglalkoztatási feszültségek kedvezőtlen hatásait lett volna hivatott ellensúlyozni, megbukott. A kihelyezett kormányülésen tett ígéretbuborékok után a nagy hírű Gyulai Húskombinát vezérigazgatója bejelentette, hogy dolgozóik egyharmadát, mintegy 350 főt elbocsátanak. Még belegondolni is rossz, hogy mi lesz a sok ezer beszállító és háztáji sertéstartó sorsa, hiszen ennek következményeként a vágósort leállítják.

Ezért kérdezem, ha hat hónap alatt születik több mint 1200 elbocsátott munkanélküli csak egy választókörzetben vagy megyében, miközben lendületben az ország, a gazdaság, akkor mennyi születik a következő hat hónapban, ha netán alábbhagy a lendület. Ha a hátrányos helyzetű térségek megkülönböztetett megsegítését ígéri a kormány, akkor miért nem tesz a bezárásokat, elbocsátásokat felismerő, megelőző gazdasági szabályozó lépéseket? Konkrétan a folyamatban lévő húskombináti, háziipari szövetkezeti, bútoripari, gyulai, sarkadi munkahelyek elbocsátás helyetti megtartásáért tud-e tenni, akar-e tenni és mit a kormány? És ha mégis megszűnnek e munkahelyek, az elbocsátott ezreknek milyen holnapot, jövőt ígér, ad a felelős kormány? - ha felelős. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Csizmár Gábor miniszter úrnak.

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ha az ön stílusában válaszolnék a kérdésére, akkor azt mondanám, hogy jó reggelt kívánok, hogy föl tetszett ébredni, merthogy a kormány az elmúlt év szeptemberében, már látva a Békés megyei folyamatokat, döntött arról, hogy egy hosszú távú kibontakozási programot alakít ki a helyi szereplőkkel, döntött arról, hogy erre külön forrásokat mozgósít, döntött arról, hogy különböző munkaerő-piaci programokat indít be, döntött arról, hogy munkahelymegőrző támogatásokat ad, döntött arról, hogy munkahelyteremtő támogatásokat ad; és a miniszterelnök szerdán másodszor találkozik a megye vezetőivel, hogy áttekintse a kormányhatározatban meghatározott feladatok megvalósítását, végrehajtását, és a további eszközökről egyeztetést tartson.

Tehát ha a kérdésére válaszolok, akkor azt mondom, hogy a felelős kormány felelősséget érez, és ezért forrásokat mozgósít, és intézkedéseket tesz a megye munkaerő-piaci helyzetének javítására.

 

(16.20)

 

Hogy számokat is említsek, 2004-ben 500 munkahely megőrzéséhez adtunk támogatást, 2005-ben már idáig 815 munkahely megőrzéséhez adtunk mintegy 150 millió forintnyi támogatást. Az elmúlt esztendőben pályázat útján több mint 100 munkahely jött létre a külön e célra meghirdetett pályázatunknál. Külön egy válságkezelő munkaerő-piaci programban 210 fő kíván részt venni, amit most indítottunk el. A megyei munkaügyi központ Újrakezdés címmel dolgozott ki egy többéves munkaerő-piaci programot, amiben több százan vesznek részt. A Békés Megyei Területfejlesztési Tanács 255 millió forintot biztosított beruházásokhoz, 34 munkáltató részére decentralizáltan a megyei munkaügyi központ mintegy 600 munkahely megőrzéséhez adott forrásokat.

Ha ez nem cselekvés, akkor nem tudom, mit gondol még egyébként képviselő úr, mi lenne a helyes cselekvés.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót a képviselő úrnak.

TÓTH IMRE (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Az ön stílusában folytatva: jó estét kívánunk! Önök az események után kullognak, hiszen mit ígértek: munkahelyet, munkahelyet, munkahelyet. Ennek hogy cseng az akusztikája Békés megyében az 1200 elbocsátott ember fülében? Megszüntetni, megszüntetni, megszüntetni. Ez a probléma. A húsipari cégek sorra dőltek be, Zalahús, Ringa Rt., Pick ceglédi üzeme. Most a Gyulai Húskombinát egyharmada következik, az üzemi tanács hat hónappal ezelőtt mindegyik minisztériumnak írt, a miniszterelnöknek írt. Önök válaszra sem méltatták őket, meghívásuknak nem tettek eleget. Egészen egyszerűen, ahogyan ők fogalmaznak, önöknek rájuk nincs szükségük, ezért demonstrációs bizottságot alakítottak.

Békés megyében összecsúszik a gabonatermés, nem kell a sertés, tucatjával zárnak be a munkahelyek, ezrével küldik el az embereket. Ez a tény. Sajnos, tudjuk, hogy a teher, a baj közös, de a felelősség valószínű, hogy nem.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a miniszter úrnak.

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Képviselő úr, akkor azt javasolnám, hogy a naptárját is üsse föl, mert úgy látszik, egy napon belül gondolkodik. Nem 1985-öt, hanem 2005-öt írunk (Dr. Kontrát Károly: Hála istennek!), ami azt jelenti, hogy nem államszocializmus van ebben az országban (Dr. Kontrát Károly: Hála istennek!), hanem tízmillió ember ’90-ben hozott döntésének megfelelően piacgazdaság. Azok a cégek, amelyekről ön beszél, magáncégek, nem állami cégek. Tehát ha azt akarja elhitetni a választópolgárokkal, hogy csak a kormányon múlik az, hogy ezek a munkahelyek megmaradjanak, az alapvető tévedés. Ezek magáncégek. A magáncégek magándöntései alapján szűnnek meg vagy jönnek létre kapacitások a piac törvényei szerint.

Ez nem jelenti azt, hogy a kormánynak nincs módja, nincs lehetősége és nincs felelőssége a cselekvésre (Lasztovicza Jenő: Erről beszélt.), csak egészen más eszközökkel, mint ahogy ön gondolja, és azt gondolom, hogy ezeket az intézkedéseket a kormány meg is teszi. Reményem szerint ön is mint polgármester meg fogja tenni, és polgármestertársai is, mert ön is felelős azért, hogy ott munkahelyek megmaradjanak és munkahelyek létrejöjjenek, és bízom benne, hogy a kormány az önkormányzatokkal együttműködve rövid időn belül, rövidesen érzékelhető változást fog tudni generálni a megyében.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   141-148   149-156   157-168      Ülésnap adatai