Készült: 2024.09.22.09:27:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2002.09.17.),  183-195. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 16:55


Felszólalások:   183   183-195   195      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem Szili Katalint, kíván-e szólni. (Jelzésre:) Nem kíván szólni.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Felhívom figyelmüket, hogy a mentelmi jog felfüggesztése az 1990. évi LV. törvény 5. § (6) bekezdése, továbbá a Házszabály 131. § (3) bekezdése értelmében a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazatát igényli.

Emlékeztetem önöket, hogy a bizottság úgy foglalt állást, hogy a képviselő asszony mentelmi jogát az Országgyűlés ne függessze fel.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy felfüggeszti-e Szili Katalin országgyűlési képviselő mentelmi jogát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés 240 nem ellenében, 95 tartózkodás mellett Szili Katalin képviselő asszony mentelmi jogát nem függesztette fel.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a személyi javaslatok megtárgyalása. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő új változatban H/905. szám helyett H/907. számon. Ez utóbbit a képviselők most kapták kézhez. Tisztelt Országgyűlés! Ebben Boros Imre helyett Kelemen Andrást jelöli az európai integrációs ügyek bizottsága alelnökévé. Kelemen András helyére Herényi Károlyt jelöli az európai integrációs ügyek bizottsága tagjává, valamint Boros Imre helyett pedig Balogh Lászlót jelöli a költségvetési bizottságba, Balogh László helyett pedig Németh Zsoltot jelöli a rendészeti bizottság tagjává.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslatokkal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 336 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett egyetért a személyi javaslatokkal.

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a megválasztott bizottsági alelnököknek és tagoknak eredményes munkát kívánjak!

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája és lehetőség szerint a határozathozatal. Az alkotmány- és igazságügyi bizottság önálló indítványát T/780. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Vastagh Pálnak, az alkotmányügyi bizottság elnökének, a napirendi pont előadójának. A képviselő urat illeti a szó.

 

 

(14.30)

 

 

DR. VASTAGH PÁL, az alkotmány- és igazságügyi bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ez egy nagyon egyszerű, mondhatnám úgy is, hogy technikai javaslat, ami nem is új keletű, hiszen két ízben már találkoztak vele az Országgyűlés korábbi tagjai.

Azt szeretnénk elérni ezzel a bizottsági önálló indítvánnyal, hogy azok az ügykezelők, fizikai dolgozók, akik 2001 júliusától kikerültek a közszolgálati jogviszonyból, ennek ellenére a választási eljárási törvény szabályainak megfelelően nem vehettek részt a választási irodák munkájának segítésében, támogatásában, működésében, és ezt az ellentmondást szeretnék megszüntetni - azt tehát, hogy mindazok, akik nem minősülnek ma köztisztviselőnek, közalkalmazottnak, de ott dolgoznak az önkormányzati igazgatásban, központi igazgatásban, segíthessék az önkormányzati választások lebonyolítását.

Ez több ezer ember. Kérem, fontolják meg, hogy az Országgyűlés hozzájárul-e ezzel az egyszerű döntéssel ahhoz, hogy az országgyűlési választások zökkenőmentesen lebonyolódhassanak. Kérem megértésüket és támogatásukat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki szólni. Megadom a szót Lamperth Mónika belügyminiszter asszonynak.

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az alkotmányügyi bizottság kezdeményezését a kormány támogatja. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. Elsőként megadom a szót Puszta Bélának, a bizottság előadójának.

 

PUSZTA BÉLA, az önkormányzati bizottság előadója: Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati bizottság szeptember 16-án tárgyalta a törvényjavaslatot, azt megvitatta, és 12 igen, 7 tartózkodó szavazat mellett általános vitára alkalmasnak tartotta. Az előterjesztés céljával ellentétes álláspont a bizottság vitájában nem hangzott el, a 7 tartózkodó szavazatot az előterjesztésen kívüli okokkal magyarázták képviselőtársaim.

A 12 igennel szavazó képviselő egyetért azzal, hogy a köztisztviselők, közalkalmazottak mellett a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényben felsorolt közigazgatási szerveknél közszolgálati jogviszonyban nem álló munkavállalók is megbízhatók legyenek választási iroda tagjának. Technikai jellegűnek tartjuk a módosítást, viszont az már az önkormányzati választásokkal kapcsolatos feladatok ellátásában is jelentősen segíthet bennünket. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Tóth Imrének, aki a kisebbségi véleményt ismerteti.

 

TÓTH IMRE, az önkormányzati bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati bizottság a vonatkozó jogszabályt tárgyalta, és 12 igen, 7 tartózkodás mellett egyetlen nem szavazat sem volt, mégis kisebbségi vélemény is kialakult. Miért? Nem azért, mert nem jó ez az előterjesztés, nem azért, mert nem időszerű ez az előterjesztés - úgy, ahogy dr. Vastagh Pál úr mondta -, hanem azért, mert nagyon is időszerű, sőt megkésett időben, hiszen emlékezzünk rá, hogy dr. Kovács Zoltán képviselőtársunk hónapokkal ezelőtt szóról szóra és betűről betűre ugyanezt a törvénytervezetet már benyújtotta, és sajnos respektje mégsem lehetett, vagyis nem kerülhetett tárgyalásra.

Ugyanakkor megállapítást nyert kisebbségi vélemények kifejtésénél, hogy a választójogi törvényhez egységesen ésszerű és szabad csak nyúlni, a csokorból szálanként kiszedni bizonyos elemeket veszélyes. Ebben az érvelésben merült fel többek között például a vállalkozó orvosok kérdésének ügye, vagyis hogy választhatóak legyenek majd október 20-án a helyhatósági választásokon, ez legalább ilyen fontos kérdés. Nem szabad elfelejteni, hogy önök, tisztelt kormányzó pártok, fölvetették ezt a kérdést, de nem tették tárgyalhatóvá. Kormányzati oldalról mi pedig tételesen benyújtottuk ezt, és önök nem szavazták meg. Nos, mi ez a keringő? - vetettük föl a kisebbségi véleményben. Mi ez az egyet előre, kettőt hátra lépés? Talán ezt nem lenne szabad követni.

Ezekre a szempontokra tekintettel fogalmazódott meg az imént említett 12 igen mellett a 7 tartózkodás. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Először az írásban előre jelentkezett felszólalóknak adom meg a szót. Salamon László, a Fidesz képviselője következik.

 

DR. SALAMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja a törvényjavaslatot nem támogatja. Kétségtelen, hogy az a néhány soros rendelkezés, amit ez a törvényjavaslat tartalmaz, valóságos problémát kíván rendezni, és ha csak ezt a rendelkezést nézzük önmagában, erre a választási eljárással kapcsolatos számos problémakör köréből kiragadott kérdésre helyes választ is kíván adni. A törvényjavaslat egyébként nem új keletű, hanem mint azt az imént hallhattuk, hasonló javaslatot terjesztett elő az országgyűlési választások előtt Kovács Zoltán képviselőtársunk, frakciónk tagja.

A mi gondunk nem is azzal van, ami ebben a törvényjavaslatban szerepel, hanem ami nincs benne, az elmaradt kérdések rendezésének hiánya. Az idei országgyűlési választások a választási eljárási törvény számtalan problémájára irányították rá a figyelmünket. Ezek közül többet is kiemelhetünk, olyanokat is, melyekre az Országos Választási Bizottság is rámutatott; mindenekelőtt a szavazatok újraszámlálása lehetőségének hiányára, mely kapcsán az OVB elnökének az volt a véleménye, hogy legalább szúrópróbaszerűen biztosítani kellene az újraszámlálás lehetőségét. Itt vannak továbbá azok a problémák, megoldatlan kérdések, melyek a kampánycsend szabályaival, az erre vonatkozó előírások ellenőrzésének nehézségeivel, az ezzel kapcsolatos visszásságok és visszaélések lehetőségének nyitva maradásával kapcsolatosak. Nagy számú észrevételek állnak rendelkezésünkre, melyek a választások során előfordult anomáliákról a Demokrácia Központba befutottak, és melyek szintén számos ponton teszik szükségessé a választási eljárási törvény újragondolását. Kezeletlenek és megoldatlanok azok a visszaélési lehetőségek is, melyek a kopogtatócédulák gyűjtésével kapcsolatosak, illetve hamisításából előadódhatnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Véleményünk szerint a most korántsem teljesség igényével említett, nagy számú megoldatlan kérdés sokkal súlyosabb problémákat vet fel, mint amit az alkotmányügyi bizottság mostani törvényjavaslata kezelni akar.

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy ahelyett, hogy az említett kérdésekben a jogalkotó munka és az ehhez szükséges egyeztetések megkezdődtek volna, az előterjesztés egyetlen, a többihez képest kis jelentőségű részkérdés megoldására tesz csupán javaslatot. Ezt az eljárást a választási eljárási törvénnyel kapcsolatos feladataink megkerülésének, megoldásuk elodázásának, egyszerű látszat- és pótcselekvésnek tartjuk, melyhez elvi okokból akkor sem biztosíthatjuk partnerségünket, ha a javaslatban érintett gond egyébként valóságos probléma.

A fentiekre tekintettel a törvényjavaslatot nem támogatjuk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem Vastagh Pál urat, kíván-e reagálni az elhangzottakra.

Megadom a szót.

 

DR. VASTAGH PÁL (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! A vitában és a kisebbségi véleményekben megfogalmazottakkal szemben csak azt tudom állítani, hogy ez a javaslat a választási eljárási törvény egészéhez viszonyítottan valóban egy kis, parányi technikai jellegű módosítást jelent. Senki nem hiszi azt és nem feltételezi azt, hogy ez a javaslat pótolná a választási eljárási törvény egészének áttekintését. Senki nem gondolhatja azonban komolyan, hogy néhány hónap, néhány szűk hónap alatt egy ilyen általános revíziót el lehetne végezni.

A kérdés másik oldala, hogy az önkormányzati választások október 20-án lesznek. Azon emberek számára, akik a választási irodában dolgoznak, több tízezer ember számára ez az apró módosítás komoly segítséget jelenthetne a választások lebonyolításában. Önök ezt tagadják meg tőlük. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor, a törvényjavaslat elfogadásáról kell döntenünk.

 

 

(14.40)

 

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az országgyűlés 214 igen szavazattal, 125 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elutasította a javaslatot.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, az Alkotmánybíróság elnöke és a Legfelsőbb Bíróság elnöke tiszteletdíjáról és juttatásairól szóló 2000. évi XXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Az előterjesztést T/763. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/763/1. számon kapták kézhez a képviselők. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztéshez módosító javaslat érkezett, így részletes vitára is sor kerül. (Nagy zaj.)

Megadom a szót Hankó Faragó Miklós államtitkár úrnak, egy kis technikai szünet után. Aki nem kíván részt venni a vitában, az most hagyhatja el a termet. (A képviselők jelentős része távozik az ülésteremből. - Zaj. - Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. (Zaj.) Kérem a teremben tartózkodókat, kicsit csendesebben beszéljenek!

Megadom a szót Hankó Faragó Miklós államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint 15 perces időkeretben. Államtitkár úr, öné a szó.

 




Felszólalások:   183   183-195   195      Ülésnap adatai