Készült: 2024.09.22.15:38:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2002.07.16.),  61-67. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:05


Felszólalások:   51-61,196-200   61-67   67-74      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem tehát tisztelt képviselőtársaimat, hogy elfogadják-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 199 igen, 136 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül elfogadta a miniszteri választ. (Zaj.)

 

(11.00)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Megértem a türelmetlenségüket a vakáció előtt, de elég nehezen fogom tudni önöket túlkiabálni.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Imre, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez, "A kistermelők végleges megsemmisüléséhez vezet-e a tejút?" címmel. Tóth Imre képviselő urat illeti a szó.

 

TÓTH IMRE (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Ez év júniusában több száz tejbegyűjtő hely - tejcsarnok - kapott olyan nyugtalanító levelet, amelyben a tejfelvásárló, -feldolgozó az éves megkötött szerződés ellenére ultimátumot, mondhatnám, elbocsátó szép üzenetet küldött a tejbegyűjtők, tejcsarnokok, s ezen keresztül a kis tejtermelők ezreinek.

Választókörzetemben, Békés megyében, Gyula, Sarkad környékén a Nutricia Termelőház Rt. üzent hadat szerződő partnereinek. Hadüzenetének lényege, hogy a jövőben, de 2003. január 1-jétől biztosan, kizárólag extra minőségű tejet vesz át, valamint kizárólag minőség-ellenőrzési rendszerrel, HACCP-vel rendelkező termelőktől vásárol. Aki mindezzel rendelkezne is, attól sem veszi át a tejet, amennyiben a napi mennyiség nem éri el átlagban az 500 litert. Továbbá a Nutricia jelzi, hogy örömmel venné, ha a szerződő partnerei felmondanák a szerződést.

Mindez azt jelenti a tejtermelők ezrei részére, hogy az extra minőségű tejen kívül az első-, másod- és a többi osztályú tejeket nem fogják tudni értékesíteni. Továbbá az 500 literes napi mennyiség alatti gazdák - ezek körülbelül a 20 tehén alattiak - fel kell hagyjanak ezzel a több évszázados gazdálkodási formával, mert akinek egy-két, 8-10 tehene van, attól biztosan nem veszik át a tejet.

A probléma országos, következményei beláthatatlanok; hiszen ha nem kell a tej, akkor nem kell a tejelő tehénállomány sem, nem kellenek az ólak, istállók, nem kell a takarmány, így nincs szükség az azt megtermő földre, és az azt megmunkáló saját vagy bérgépekre sem. Mindennek következtében tejbegyűjtők százai, tejtermelők ezrei végleg munka nélkül maradnak. Ez alapvetően a vidék, az agrárdomináns térségek problémája, vagyis az eddig is mindig vékonyabb szeletet kapóké.

Ebben a történetben miről is van szó? Az uniós csatlakozás előtti magyar termelői folyamatok ellehetetlenítéséről, a külföldi cégek további piacszerzésének reményében, vagy csak a Tejtermék Tanács ötmilliárdos exportkasszahiányáról, és ez csattan a kistermelőkön? Vagy egyszerűen többlet tejtermelésről van szó, amelyet a belföldi fogyasztás nem szippant fel? Ez esetben lehetne növelni a fogyasztást, például az iskolatej- vagy szociálistej-akcióval. Vagy a tejminőség-javítás érdekében egyszerűen pályázati vagy más úton a kistermelőknek lehetővé kellene tenni a kis tejhűtőkhöz való hozzájutást.

Összességében: az MSZP irányítású mezőgazdasági tárca most a tejfeldolgozó cégek szándékaihoz partner-e? Ebben az esetben partner-e a több tízezer tejtermelő megsemmisítéséhez, vagy a több száz éves magyar tejtermelői hagyományok mellé áll-e? Ez a kérdésem. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mi a tárca válasza? (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr interpellációjára dr. Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol. Öné a szó, miniszter úr.

 

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Képviselő Úr! A csapdát önök állították fel. Láthatja most, hova vezet a felelőtlen, rövidlátó agrárpolitika, amely ellehetetlenít működő szövetkezeteket (Közbeszólás az MSZP soraiból: Úgy van!), és olyan beruházásra biztat embereket, amelynek óriási a kockázata, amelyből csak ideig-óráig lehet megélni, amelyben kiszolgáltatottá válnak az emberek a kereskedelemnek. (Szórványos taps az MSZP soraiban.) Ennek ellenére kijelenthetem önnek, képviselő úr, hogy segíteni kívánunk a gazdálkodókon.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ez évben is 9,5 milliárd forintot fordít a tejtermelők helyzetének a javítására. A vonatkozó rendeletek szerint az extra minőségű tej átvételét támogatjuk, de felhívnám a képviselő úr figyelmét, hogy ezek magánjogi szerződések, amelyek a termelők és a feldolgozók között létrejönnek, így nekünk csak befolyásolási lehetőségünk van, amelyet az ár vonatkozásában meg is teszünk. A minisztérium magánjogi jogviszonyban kialakult viták rendezésére nem jogosult.

A tejfeldolgozó magángazdaságok, így a Nutricia sem kötelezhető felvásárlásra. Hogy hadüzenetnek vagy gazdasági érdeknek lehet-e tekinteni, hogy ők úgy döntöttek, hogy csak extra minőségű tejet vesznek át, ez nyilvánvalóan az ő gazdasági megfontolásuk. Vannak bizonyos tejtermékek, amelyeket megfelelő szavatossági idővel csak extra minőségű tejből lehet előállítani, és nyilván ebben az ő felelősségük megvan.

Hogy 500 liter napi termelés alatt nem vesznek át tejet, úgy gondolom, hogy ez ellen lehet tenni. A 20 tehénnél kevesebbet tartó gazdálkodóknak tejszövetkezetet kell létrehozniuk, megfelelő minőségbiztosítási rendszert kell kidolgozniuk ahhoz, hogy ne rontsák le egymás tejét. Természetesen tudom, hogy ehhez technológiai megújításra van szükség, erre a minisztérium szintén ad támogatást, az idei évben is adott. Felhívom figyelmét, hogy ha be tudjuk végre három év után indítani a SAPARD-programot, kifejezetten ilyen célú beruházásokra kívánjuk szánni azt a 30 milliárd forintot, amelyet már három éve nem tudnak felvenni a gazdálkodók.

Tájékoztatom a képviselő urat, hogy a tejpiac zavarainak rendezése érdekében folyamatosan tárgyalunk a szakmai szervezetekkel, így a Tejtermék Tanáccsal, a Magyar Agrárkamarával, a MOSZ-szal, a Gazdakörök Szövetségével, valamint a Parasztszövetséggel is. A tárgyalásokon felvázoltuk a tejpiac stabil helyzetének megőrzése érdekében hozandó intézkedéseinket, és a szakmai szervezetek véleményét kértük a további intézkedések vonatkozásában. Folyamatosan együtt dolgozunk a Tejtermék Tanáccsal a probléma megoldásában, és hajlandók vagyunk közös tehervállalással a jelenleg felgyülemlett problémák megoldására is, amennyiben a probléma komplexen, hosszú távon az európai uniós csatlakozásig lehetséges; az átmeneti tűzoltásokat nem tartjuk alkalmasnak ezen piaci problémák megoldására.

Erre a közeljövőben sor fog kerülni, úgyhogy kérem a képviselő urat, hogy fogadja el válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen a miniszter úr válaszát. Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszteri választ. Képviselő úr!

 

TÓTH IMRE (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Élből és helyből csak, mert ellenzék vagyunk, nem szeretem, ha nem fogadunk el egy választ. Ön azt mondta, hogy hirtelen beavatkozásokhoz nem partner. Hirtelen a közeli hetekben, hónapokban csak a saját választókörzetemben több mint tíz ilyen tejbegyűjtő szűnt meg, ez 30-50 család, ez 200-300 magyar állampolgár megélhetési lehetősége.

Erről van szó, erről a konkrét megjelenési formáról (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!), amikor azt kérdezzük, hogy önök a családi gazdaságokat és a kistermelőket nem a távoli és ködös jövőben, hanem a ma látható órákban segítik-e. Ez az a probléma, amiről szó van.

Egy rosszindulatú emberről egy magyar mondás azt mondja, így jellemezzük, hogy esetleg dögöljön meg a szomszéd tehene is. Én finomabban fejezem ki: ha elfogadnám az ön válaszát, akkor egy ön által ajánlott aktív eutanáziához lennék partner, amely már nem a tehénre, hanem annak gazdáira vonatkozik.

Nem fogadtam el a választ. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó! - Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselő úr tehát nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Kérdezem tehát önöket, hogy elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 197 igen szavazattal, 136 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta a miniszteri választ.

Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Martonosi György, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez, "Biztosítja-e a kormány a családi gazdálkodók földvásárlásához szükséges kedvezményes kamatozású hiteleket?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   51-61,196-200   61-67   67-74      Ülésnap adatai