Készült: 2024.09.26.04:43:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2007.02.20.),  1-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 7:11


Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai munkánkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 4. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Béki Gabriella és Móring József jegyzők lesznek segítségemre. Kérem a jelenlévőket, hogy ne feledkezzenek meg csipkártyájuk használatáról.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Lukács Tamás frakcióvezető-helyettes úr, KDNP: "Ne féljetek!" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! "Ne féljetek azoktól, akik megölik a testet, de aztán semmi egyebet sem tudnak tenni!" (Közbeszólások: Mikrofon!)

ELNÖK: Képviselő úr, a mikrofonját helyezze fel!

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Leesett, elnézést. "Ne féljetek azoktól, akik megölik a testet, de aztán semmi egyebet sem tudnak tenni!" Ez az evangéliumi mondat a diktatúrák idejében sokaknak adott erőt és tartást. Erőt adott Kolbe atyának az éhségbunkerben, a koncentrációs táborban, és erőt adott Mindszenty bíboros úrnak az ávó börtönében. De sok százezer és millió embernek adott erőt a diktatúrák időszakában. És most ez az evangéliumi mondat újra aktuálissá vált, amikor a rendőrpalotát golyózápor éri, amikor nem tudni, kik által vezérelve, milyen sötét erők működve félelmet akarnak kelteni ebben az országban. Ekkor egyetlen értelmes, helyes és demokratikus - és hozzáteszem: keresztény - választ adhatunk, ha mindnyájan erre az üzenetre innen válaszolunk: nem félünk. Nem félünk, mert megtanultuk legyőzni a félelmet. Nem félünk, mert jól tudjuk, hogy a végső szó nem az övék, és nem tudják elérni céljukat, bárkik legyenek azok, hogyha innen, a parlamentből egységesen azt mondjuk, hogy nem félünk.

De nem félünk azoktól sem, akik a Parlament köré kordont emelnek. Nem félünk, mert - a köztársasági elnök úr szóhasználatát idézve - egy alkotmányosan aggályos parancsot hajtanak végre. És nem félünk, mert jól tudjuk, hogy a korlátnak két oldala van, és innen nézve nem mi vagyunk a korlátoltak.

De nem félünk attól sem, aki szellemi korlátot akar emelni ebben az országban, aki úgy nyilatkozik, hogy politikus március 15-én ne beszéljen. Mi ünnepelni szeretnénk. Ünnepelni szerettünk volna 1972-ben is, amikor a Nemzeti Múzeumra azt írták ki, hogy: "Hűség a néphez, hűség a párthoz". És ünnepelni szerettünk volna 1973-ban is, amikor a csepeli munkásőröket vezényelték be szétverni a márciusi, úgynevezett tüntetőket. És ünnepelni szerettünk volna akkor is, amikor a késő kádári korszakban március 15-én megmutatta az igazi arcát a kádári korszak, bár akik most restaurálni próbálják, vagy másképp próbálják beállítani a történelmet, ezekre az időkre talán már nem emlékeznek. Igazi arcát a '80-as években is megmutatta az úgynevezett puha diktatúra.

Azt gondolom, hogy bennünk erősebb a szabadságvágy, és megtanuljuk legyőzni a félelmeinket. Úgy gondolom, hogy ha összefogunk, akkor tudunk ünnepelni, de ahhoz az kell, hogy valóban a lelkekben és a közösségekben szülessék meg a szabadvágy. Mi tudjuk a választ arra a kérdésre, hogy rabok legyünk vagy szabadok, mert negyven év alatt megtanítottak rá.

Ez az evangéliumi mondat, amit idéztem - Gyökössy Endre írja egy könyvében -, valami misztikus módon 365-ször szerepel az evangéliumban, így mindennap elmondjuk, hogy nem félünk, mert megtanuljuk legyőzni a félelmet, nem félünk keresztényként, és a bibói értelemben nem félünk demokrataként.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Petrétei József miniszter úrnak adom meg a szót, aki válaszolni kíván a felszólalásra.

DR. PETRÉTEI JÓZSEF igazságügyi és rendészeti miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy ön is említette, és ahogy az közismert, 2007. február 13-án, a hajnali órákban ismeretlen elkövetők 15 lövést adtak le a rendőrség székházára, ami személyi sérülést nem okozott, azonban az anyagi kár körülbelül 15 millió forintra tehető. A Nemzeti Nyomozó Iroda ezt követően rendkívül nagy erők bevonásával minden részletre kiterjedő nyomozást rendelt el, ami jelenleg is folyamatban van. Ezzel egyidejűleg a Köztársasági Őrezred megerősítette a Parlament, a Képviselői Irodaház, a minisztériumok és más, kiemelt objektumok védelmét.

A 2006 őszén történt rendkívüli események rámutattak arra, hogy a szélsőség jelen van Magyarországon, és ezzel számolni kell a jövőben is. A rendőrség Teve utcai székházát ért súlyos támadás alkotmányos rendünk s ezzel együtt a demokrácia egyik alapintézménye ellen intézett köztörvényes bűncselekmény, amellyel szemben a leghatározottabban fel kell lépnünk. A rendőrségnek és a titkosszolgálatoknak változatlanul tovább kell dolgozniuk azért, hogy a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, a békét és a biztonságot megőrizzék, továbbá megakadályozzák az ilyen és ehhez hasonló bűncselekmények elkövetését.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem kell félni, ebben egyetértünk. Ellenben hatékonyan fel kell lépni minden szélsőséges megnyilvánulással szemben, amely sérti vagy veszélyezteti alkotmányos rendünket és a közbiztonságot. Biztosíthatom, hogy a rendőrség a jövőben is minden tőle telhető intézkedést megtesz az ilyen és ehhez hasonló cselekmények elkövetésének megakadályozására és az elkövetők felderítésére.

A Kossuth téri korlát felállítása rendőrszakmai kérdés, a fokozott biztonsági kockázat miatt került erre sor.

Természetesen, képviselő úr, ünnepelni lehet és kell, és mindenkinek be kell tartania a vonatkozó jogszabályokat.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   1   1-6   7-10      Ülésnap adatai