Készült: 2024.04.26.10:42:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 324. felszólalás
Felszólaló Dr. Mester László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MESTER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amióta a törvényjavaslatot benyújtottuk, sok alkalommal éreztük úgy, hogy félreértelmezik a törvényjavaslat célját vagy éppen a szándékot, vagy a szabályozási tartalmat. Ezért szeretném megköszönni Kovács Zoltán képviselőtársamnak, hogy segített megértetni a törvényjavaslat lényegének ismertetésével, hogy mi is volt és jelenleg is mi a törvényalkotási szándék. Pettkó András képviselő úr Karsai Péter képviselő úrral együtt nyújtott be egyedül módosító indítványt. A hozzászólás, most másodszor is meghallgatva, hiszen az általános vitában már találkoztunk, és a módosító indítvány, bár igyekezett Pettkó András képviselő úr feloldani ezt az ellentmondást, de változatlanul úgy érzem, üti egymást. Ez valószínűleg, még a vitáink után is úgy érzem, a javaslatunk félreértéséből adódik, ezért szeretném a lehetőséget felhasználva tisztázni.

Pettkó úr felszólalásában azt mondta az általános vitában, ha nem szó szerint, de most is utalt rá, hogy "kormánypárti képviselőtársaim sorban nyújtották be azokat a módosító javaslatokat, amelyek Gyurcsány Ferenc eredeti javaslatát teljes mértékben lepuhították". Ehhez hozzáfűzte, hogy "mi nem támogattuk a lepuhítást, benyújtottunk jó néhány szigorítási javaslatot is". Vagyis Pettkó képviselőtársam szerint az általunk benyújtott javaslat a már felpuhított törvény további gyengítését célozza. Ehhez képest képviselőtársaim módosító indítványukban ötszörösére javasolják emelni az általunk javasolt összeghatárt, arra való hivatkozással, hogy az önkormányzatoknak ez az összeg kevés.

Engedjék meg, képviselőtársaim, hogy az egymással szemben álló két megnyilatkozáshoz némi magyarázatot fűzzek. Mint ahogyan az általános vitában is elmondtam, törvényjavaslatunk elkészítését megelőzően hónapokon keresztül próbáltuk meg feltérképezni az országos gyakorlatot, több mint száz különböző önkormányzat civil támogatási rendszerét vizsgáltuk meg. Ennek ismeretében javasoltuk a 20 millió forintos összeghatárt, tekintettel arra, hogy alapjában véve a Ktt. céljaival, szellemiségével egyetértünk. A törvénytől való eltérést éppen ezért csupán önkormányzati rendeleti szabályozás és pályázati rendszer léte esetén javasoljuk. Manapság a civil és egyházi kereteknek nagy divatja van a helyhatóságoknál, pontos összegeket a legtöbb esetben is csak becsülni lehet. Törvényjavaslatunk az átláthatóságot szolgálja ezen a területen, amikor jogszabályi rendezést és pályázati rendszer bevezetését írja elő azok számára, akik el kívánnak térni a Ktt.-től. Úgy is fogalmazhatunk, hogy törvényjavaslatunk növeli az átláthatóságot az önkormányzati rendeletben szabályozott civil és egyházi pályázati rendszerek között.

E pályázati rendszerek velejárója egyre több helyen települési civil szervezetek és egyházi képviselők bevonása a pályázati döntéshozatalba, amely mint nyilvánosságot növelő tényező fokozottan védendő, és indokolttá teszi, hogy az általános szabályozástól eltérjünk. Ez az eltérés azonban véleményünk szerint nem lehet korlátlan, mivel a pályázati keretek éves szinten átlagban nem haladják meg a 20 millió forintot, sőt még fővárosi szinten is alatta maradnak. Ez az összeghatár hosszú távon megfelelőnek tűnik az átláthatóság és a rendszerek zavartalan működésének biztosítására. Szeretném felhívni a figyelmet, hogy azonban nincs akadálya annak, hogy ennél többet adjon az önkormányzat közalapítványok révén, egyedi támogatási szerződésekkel, külön költségvetési sorral, pályázat nélkül, tisztségviselői keretből, és még folytathatnám a sort, ha végignézzük az önkormányzatok költségvetését. Ezen esetekben azonban maradjanak az általános szabályok, hogy a Ktt. valóban be tudja tölteni eredeti, az MDF által is üdvözölt funkcióját, az átláthatóság biztosítását.

Végezetül szeretném még egyszer megismételni, a törvényjavaslatunkat mind az e területen dolgozó önkormányzati szakemberekkel, mind kutatókkal, illetve helyben az érintettekkel megismertettük, véleményüket kikértük, támogatásukat elnyertük. Tehát szeretném jelezni, hogy képviselőtársaim módosító indítványát támogatni nem tudjuk. Kérem a tisztelt Országgyűlést, törvényjavaslatunkat eredeti formájában támogassa. Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai