Készült: 2024.05.05.15:01:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2008.11.18.), 296-300. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:  Előző  296 - 300  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: A kormány részéről szerettem volna reagálni a vitában felmerült kérdésekre, amire az elfogadott napirend lehetőséget ad. Elnök úr nem kérdezte meg, hogy kívánok-e reagálni.

ELNÖK: Államtitkár úr, mi azt az információt kaptuk, hogy a zárszó a határozathozatal előtt hangzik el, de ha most kíván zárszót mondani, arra is megvan a lehetősége, akkor viszont már nem lesz erre lehetőség. Most él vele?

KELLER LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Elnök úr, nem zárszót kívánok mondani, hanem a mai vitában elhangzottakra szeretnék a kormány részéről reagálni.

ELNÖK: Tegye meg!

KELLER LÁSZLÓ pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen elnök úr nagyvonalúságát. Tisztelt Ház! Csak nagyon röviden szeretnék a kormány részéről reagálni a mai részletes vitában elhangzottakra.

Lényegét tekintve a mai vita nem hozott mást, mint amit az általános vita is. Úgy vettem észre az egész napi vitában, hogy a legnagyobb ellenzéki párt újra feltette a régi lemezt: a válságot a kormány idézte elő, a megszorító intézkedések elfogadhatatlanok, és igazából nem tudják kezelni módosító indítványokkal a költségvetést. Nagyjából ez volt az a három pont, amit a Fidesz képviselői részéről ma döntően lehetett hallani. A legszebb gyöngyszem az a képviselői megszólalás volt, amely a megoldást abban látta, hogy legyen egy új kormány, és akkor majd a kamatkiadások 500 milliárd forinttal fognak csökkenni. Ezt egyébként Orbán Viktor maga mondta, aki mind az általános vitában, mind a részletes vitában távol tartotta magát az Országgyűléstől, de például az Info Rádióban ugyanezzel a képtelen ötlettel állt elő. Már itt is átvették tőle ezt a javaslatot. S természetesen néhányan beszéltek konkrét módosító indítványokról is. Olyan javaslatok nem hangoztak el a legnagyobb ellenzéki párt részéről, amelyek elfogadása esetén alapvetően átírnák a benyújtott javaslatot.

A KDNP képviselői lényegében ugyanebben a mederben maradtak, a Fidesz véleményét, hozzászólási magatartását osztották.

Az MDF frakcióvezetőjének a hozzászólása igen jelentős felelősségvállalásról tett tanúbizonyságot. Hozzászólásából egyértelművé vált számunkra, hogy az MDF képes felülemelkedni a saját érdekén, képes a romló gazdasági környezetben az ország érdekéből kiindulni. Herényi Károly frakcióvezető úr egyértelművé tette, hogy nem ért egyet a benyújtott javaslattal, de nem kíván olyan magatartást követni, amelynek eredményként 2009-re nem lenne költségvetése az országnak. Megítélésem szerint ez felelős ellenzéki magatartás, amit mindenképpen köszönettel kell fogadni.

Az SZDSZ-frakció hozzászóló képviselője a vita elején jelezte, hogy még tegnap módosító indítványokat nyújtottak be a Házhoz, ezeket végül is ma délután sikerült fellelni. Az SZDSZ valóban jelentős költségvetési módosító csomagot nyújtott be, jelentős kiadásmérséklésre tett javaslatot 154 milliárd forint értékben, és további nagyon jelentős előirányzat-növelésre is tett javaslatot, nagyjából 30 milliárd forint értékben, és még hozzászámítva a BKV támogatását 33 milliárd forint értékben. Az egyenlege tehát a vitában bejelentett 154 milliárdhoz képest jelentősen más.

Most nem akarom az SZDSZ módosító javaslatait végigelemezni, de ha a Ház elfogadná azokat a javaslatokat, amelyeket a szabad demokraták megfogalmaztak, akkor például az a nemzeti vagyonkezelés, amelyre tavaly új törvényt alkottunk, és amelyre létrejött egy új szervezet, gyakorlatilag pénz nélkül kellene hogy felelősen ellássa a vagyon kezelését, illetve a felelős vagyonkezelést, miután olyan javaslatok születtek, hogy mind a működési kiadásokat, mind pedig az egyéb beavatkozási lehetőségeket az állami vagyonba ezek a módosító javaslatok gyakorlatilag elvennék, és persze a módosító javaslatok indokolásában például az is szerepel, hogy ennek pótlására az állami cégek kellene hogy befizessenek, és tartsák el a vagyonkezelő szervezetet.

(17.30)

Én azt gondolom, hogy a módosító indítványnak például ez az eleme meglehetősen elgondolkodtató kell hogy legyen, vagy az is, hogy például a személyszállítási közszolgáltatástól, a Volánok, illetve a MÁV működésétől, mondjuk, 58 milliárd forintot vonjunk el. Könnyen kiszámolható, hogy ha ilyen nagyságrendben azok után, hogy hosszú-hosszú évekig nem történt semmi érdemleges racionalizálási lépés ezen a területen az egykori GKM felelősségével, most egy közel 60 milliárdos tétel kivonása a rendszerből meglehetősen kemény, szinte megoldhatatlan helyzetet jelentene.

Nem akarom tovább hosszan sorolni a módosító indítványoknak a meglehetős képtelenségét. Mondjuk, az egyetemektől elvenni, a felsőoktatástól most 10 milliárd forintot úgy, hogy nem tudjuk, hogy milyen intézkedést tervez mellé a Szabad Demokraták Szövetsége, ez megint meglehetősen nehéz dolog, mint ahogy az sem megvalósítható, hogy 4,5 milliárd forinttal az egyházi alapintézmények működését szűkítsük.

Tehát úgy gondolom, hogy ezek a javaslatok, bár úgy lettek beharangozva, hogy reformértékű javaslatok, bizony abba az irányba mutatnak, hogy alapvetően a működési feltételeket az államigazgatáson belül, illetve még azon kívül is az állami cégeknél, állami többségű cégeknél jelentős mértékben rontják.

Szeretném megköszönni a kormánypárti képviselők hozzászólásait, amelyek meglehetősen komoly önmérsékletről tettek tanúbizonyságot. A kormánypárti képviselők nincsenek könnyű helyzetben, amikor kényszerűen tudomásul veszik azokat a körülményeket, amelyek kijelölik a költségvetés kereteit, hiszen el tudjuk képzelni, hogy nagyon sokan, akik a kormánypárt soraiban ülnek, el tudnának képzelni olyan módosító javaslatokat is, amelyek lényegesen nagyobb mértékben növelik az önkormányzatokhoz juttatott pénzeket, az egészségügynek szánt forrásokat, a közoktatás, felsőoktatás irányába, környezetvédelem irányába nyilván sokkal több pénzt szeretnének a kormánypárti képviselők is delegálni, de hát nyilvánvaló, hogy az a felelős gondolkodás, amelynek eredményeként megszólaltak, egyértelművé tette, hogy bár sok mindent szeretnének, de az a makropálya, amit a költségvetés számára ez kijelöl, nyilvánvaló, hogy a vágyaknak is mindenképpen gátat kell hogy szabjon.

Úgy ítélem meg, végighallgatva az általános vitát és most a részletes vitát is, hogy az adott körülmények között - igaz, módosító javaslatokkal, pénzügyminiszter úr módosító javaslataival - olyan költségvetési javaslatról lehet a jövő héten szavazni, amely lehetőséget kínál arra, hogy azon a pályán, amelyre 2006-ban tettük a gazdaságpolitikát, tovább tudjunk haladni, tovább tudjuk mérsékelni a hiányt, tovább tudjunk lépni azon az úton, amely jó reményt ad arra, hogy néhány éven belül az euróövezethez csatlakozva, azokat a veszélypontokat annullálva, amelyek jelenleg még itt vannak a mindennapi életünkben, egy más környezetet tudjunk teremteni a magunk számára.

Tehát azt kérem a tisztelt Háztól, hogy szíveskedjen a kormány által egyébként támogatott módosító indítványokkal lehetővé tenni azt, hogy 2009. január 1-jétől legyen az országnak költségvetése. Én reményt látok arra a most lefolytatott vitából, hogy ezek a feltételek teljesülni tudnak. Kérek mindenkit arra, hogy ennek megfelelően nagy felelősséggel döntsön a jövő héten a módosító javaslatok során. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  296 - 300  Következő    Ülésnap adatai