Készült: 2024.09.19.02:59:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2017.10.17.),  101-112. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 26:09


Felszólalások:   87-100   101-112   113-122      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, Schanda Tamás államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A Magyarország és az Osztrák Köztársaság között a Magyar Köztársaság és az Osztrák Köztársaság között a határokat átlépő bűnözés megelőzése és leküzdése érdekében folytatandó együttműködésről szóló, Heiligenbrunnban, 2004. június 6-án aláírt Szerződés módosításáról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről” szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/17564. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyarország és az Osztrák Köztársaság között 2004. június 6-án aláírt szerződés alapvetően jól szolgálta mind a két ország biztonságát. A szerződés módosítására azért került sor, azért kerül sor annak a megtárgyalására, mert a gyakorlati tapasztalatok, valamint az azóta bekövetkezett szervezeti változások miatt erre szükség van. A jegyzőkönyv elkészítése alapos előkészítő munka után megtörtént, és 2017. szeptember 4-én Hegyeshalomban került sor annak az aláírására.

A jegyzőkönyv bővíti az információcsere területeit a határokat átlépő bűnözés, a korrupció, az illegális migráció tekintetében, ezenkívül új elem az együttműködésben a pénzügyi bűncselekmények megelőzése, megakadályozása és felderítése. A javaslat elfogadása esetén létrejön az együttműködés a korrupció és a hivatali bűncselekmények leküzdésében, a határon átnyúló intézkedések a vasúti és a hajóközlekedésben, a rendőrségi átszállítás, a közúti közlekedésbiztonság biztosítása során, továbbá a határokon átlépő sportrendezvényekhez nyújtott kíséret tekintetében.

Tisztelt Országgyűlés! Az aláírt jegyzőkönyv lehetővé teszi továbbá a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Terrorelhárítási Központ számára, hogy közvetlenül cseréljenek információt az osztrák társszervekkel, továbbá a felek fedőrendszámokat bocsáthatnak egymás rendelkezésére. A jegyzőkönyv rendezi a másik szerződő állam területén gépjárművek, légi és vízi járművek bevetésének szabályait is.

(14.50)

Tisztelt Országgyűlés! A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény szerint a jegyzőkönyv kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés adhat felhatalmazást, ezért az aláírást követően a jegyzőkönyv a tisztelt Háznak benyújtásra került. Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen, hiszen ez jól szolgálja elfogadása esetén mindkét szerződő fél, így Magyarország és a magyar emberek biztonságának érdekeit is. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a javaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. Elsőként megadom a szót Hörcsik Richárd képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. HÖRCSIK RICHÁRD, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyarország és Ausztria között a határokat átlépő bűnözés megelőzése és leküzdése érdekében folytatandó együttműködésről szóló, Heiligenbrunnban, 2004. június 6-án aláírt szerződés módosításáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényjavaslat egyértelműen Magyarország biztonságának a garantálásához járul hozzá. Úgy hiszem, rendkívül fontos, hogy a változó, egyre modernebb bűnözői módszerekkel a bűnüldöző szervek tudjanak lépést tartani. A nemzetközi szervezett bűnözés elleni hatékony fellépés meggyőződésem szerint talán a legkönnyebben a határokon átnyúló rendőri együttműködéssel érhető el.

A szerződés módosítását az osztrák fél kezdeményezte 2010 májusában a hatálybalépését követően eltelt időszakban szerzett gyakorlati tapasztalatok, valamint a bekövetkezett szervezeti változások miatt. Véleményem szerint ezzel a módosítással kibővül a szerződés hatálya, az együttműködésben a bűnmegelőzési és bűnüldözési feladatok végzésére feljogosított szerveken túl, ahogy az államtitkár úr is mondta, a közbiztonság és a közrend fenntartására, valamint a közlekedésrendészeti feladatok ellátására feljogosított hatóságok is részt vesznek majd.

Tisztelt Képviselőtársaim! Láthatjuk, hogy a jegyzőkönyv kibővíti az információcsere területeit a határokat átlépő bűnözés vagy a korrupció és az illegális migráció valamennyi formájáról szóló tájékoztatással, valamint új együttműködési formákról is rendelkezik. Ha van aktualitása ennek a törvénymódosításnak, akkor úgy hiszem, ez a mai nap, illetve ezek az esztendők, amikor ilyen sok illegális migráns próbál meg átjönni Magyarországra vagy Magyarországról esetleg Ausztriába.

Nos, hölgyeim és uraim, úgy hiszem, üdvözölni kell, hogy az előttünk fekvő előterjesztés a közrend és a közbiztonság fenntartását célozza a nemzetközi jog eszközeinek segítésével, ugyanis kívánatos, hogy a bűnüldöző szerveink a hazánkkal határos országokban is könnyedén vagy hatékonyan fel tudjanak lépni a magyar érdekek és a magyar emberek biztonsága védelmében.

A Fidesz-képviselőcsoport támogatja, hogy az ország szilárd közbiztonságát és közrendjét a javaslathoz hasonló jogszabályokkal védjük meg. Kérem, hogy önök is támogassák a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Hörcsik képviselő úr. Most megadom a szót Mesterházy Attila képvi­selő úrnak, az MSZP képviselőcsoportja vezérszónokának.

MESTERHÁZY ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, a szerződés módosítására a hatálybalépését követően eltelt időszakban szerzett gyakorlati tapasztalatok, valamint a bekövetkezett szervezeti változások miatt van szükség. A módosítással kibővül a szerződés hatálya, az együttműködésben a bűnmegelőzési és bűnüldözési feladatok végzésére feljogosított szerveken túl a közbiztonság és közrend fenntartására, valamint a közlekedésrendészeti feladatok ellátására feljogosított hatóságok is részt vesznek majd.

A jegyzőkönyv új együttműködési formákról is rendelkezik: együttműködés a korrupció és a hivatali bűncselekmények leküzdésében, határon átnyúló intézkedések a vasúti és hajóközlekedésben, rendőrségi átszállítás, a közúti közlekedésbiztonság biztosítása során folytatott együttműködés és a határokon átlépő sportrendezvényekhez nyújtott kíséret.

A Magyar Szocialista Párt úgy ítéli meg, hogy ez az előterjesztés, ahogy az imént elhangzott vezérszónoki hozzászólásban fideszes képviselőtársam is elmondta, Magyarország nemzeti érdekét szolgálja, ezért a Magyar Szocialista Párt frakciója is támogatni fogja ezt az előterjesztést. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Mesterházy Attila képviselő úr. Most megadom a szót Gyüre Csaba képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

DR. GYÜRE CSABA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, egy olyan törvényjavaslat fekszik előttünk, illetve egy olyan nemzetközi egyezmény fekszik előttünk, amelyeknek a kibővítése, azt gondolom, időszerű. Hörcsik Richárd képviselőtársam arról beszélt, ha lehet valami időszerű, akkor ennek a törvénynek a módosítása vagy ennek az egyezménynek a módosítása a mai napon időszerű.

Mi is ugyanezt mondjuk, de nemcsak abból az okból, amelyikből Hörcsik Richárd mondta, hanem teljesen más okból is azt gondoljuk, hogy nagyon időszerű ennek a módosítása. Vannak ebben nyilván technikai jellegű módosítások is, hiszen akkor, amikor a magyar Alaptörvény módosította Magyarország hivatalos elnevezését és „Magyar Köztársaság” helyett „Magyarország” lett, akkor nyilván ebben az egyezményben is ahol eddig „Magyar Köztársaság” szerepelt, ott innentől kezdve „Magyarország” szerepel. Nyilván ez kizárólag csak technikai jellegű módosítás, de vannak benne nagyon fontos módosítások is.

Ilyen és az egyik legfontosabb kérdés az illegális migrációval kapcsolatos együttműködés. A Jobbik Magyarországért Mozgalom attól a pillanattól kezdve, hogy az illegális migráció megindult Magyarország határainál, attól fogva hívta fel e vonatkozásban a kormány figyelmét, hogy tegyen meg mindent az illegális migráció megállításáért. Azt tapasztaltuk, hogy az elején nem fektetett be mindent ebbe a Fidesz-KDNP-kormány, nem vette komolyan az illegális migrációt, nyilván nem volt véletlen az, hogy Magyarországot ellepték az illegális migránsok, a Keleti pályaudvar környékén szinte életvitelszerűen sátoroztak az illegális migránsok.

Mi már ezt megelőzően felhívtuk erre a figyelmet, hogy ezt meg kell akadályoznia Magyarországnak, és mi voltunk az elsők, akik e tekintetben javasoltuk a kerítésépítést. Mi voltunk azok, akik javasoltuk, hogy bizony a katonaságot be kell vetni a déli határainkon, mivel sajnos korábban már megszüntették a határőrséget, amit nem lett volna szabad megszüntetni, sőt a Jobbik ebben tovább is ment, és a határőrség helyreállítását javasolta, hogy legyen egy olyan szakértői fegyveres testület Magyarországon, amely biztosítja a magyar határok illegálisan történő átjárhatatlanságát, amit mind a mai napig még a Fidesz-KDNP-kormány nem hajlandó elfogadni. Hál’ istennek a kerítésre vonatkozó javaslatunkat elfogadták, hál’ istennek a katonaságnak a déli határokra vonatkozó levezénylését végül elfogadták, és így sikerül ma gyakorlatilag nagyjából biztonságban tudni a déli határvidékeket a vonatkozásban, hogy ne tudjanak átlépni rajta illegálisan a migránsok, és ne tudjanak így Magyarország területére lépni.

Az, hogy ezzel kapcsolatosan együttműködünk Ausztriával, megint egy nagyon fontos dolog. Azt gondolom, hogy itt éppen az osztrákoknak van mit tanulnia Magyarországtól, és e tekintetben Magyarország példa lehet Ausztria számára. Nem véletlen, hogy ott is komoly változások vannak a belpolitikában, komoly változások az ország vezetése élén, és valószínűleg várhatjuk azt is, hogy az ez irányú politikája Ausztriának jelentősen módosulni fog a közeljövőben.

Tehát azt gondolom, nagyon fontos az együttműködés, és itt ki is tér ez a jegyzőkönyv is egy olyanfajta bűncselekmény-elkövetésre, ami együtt jár ezzel a migránshullámmal, ami elérte Magyarországot, ez pedig az embercsempészet. És azt, hogy ebben is mennyire fontos az, hogy együttműködjenek a két ország megfelelő hatóságai, jól mutatja az, ami történt a térségünkben az elmúlt néhány évben. Azt látjuk, hogy üzletszerűvé vált, és bizony részben Magyarországon keresztül vezet Ausztria irányába ez az embercsempészeti útvonal, tehát nyilván a két ország a szomszédi viszonyból, illetve a migrációs útvonalból következően is minden tekintetben egymásra van utalva.

Itt ki kell emelni a legdurvább esetet, ami előfordult: mégpedig 2015. augusztus 20-án, amikor Pándorfalva (sic!) térségében egy csukott teherszállító gépjárműben 71 migráns holttestét fedezték fel; 59 férfi volt, 8 nő és 4 gyermek lelte sajnálatos és szörnyű körülmények között halálát az embercsempészetnek köszönhetően.

(15.00)

Nyilván azt is megtudtuk, hogy Magyarországon, a déli határon lettek bevagonírozva úgymond ezek a migránsok, és Ausztria területén találták meg a holttestüket. Tehát ez is azt mutatja, hogy mennyire egymásra van utalva a két ország. És a két ország hatóságai, azt gondolom, hogy példamutatóan együttműködtek ebben a kérdésben is, és reméljük, hogy ez a jövőben is így fog történni, és ezzel sikerül az embercsempészéssel kapcsolatos problémákat mind jobban kiküszöbölni, és ami a cél, hogy ezeket a bűncselekményeket megelőzzük, az ilyen módon fog legkönnyebben megvalósulni.

Beszélnék egy másik problémáról, amelyben viszont nem mi vagyunk azok, akik példát mutatunk Ausztriának, hanem éppen Ausztria mutat nekünk példát ‑ és itt megint idézném Hörcsik Richárd képviselőtársam szavait, hogy ez a módosítás időszerűbb, mint valaha volt ‑, és ez pedig a korrupció kérdése. Nagyon fontos, hogy ez a javaslat foglalkozik a két ország között átnyúló korrupció üldözésével is, a korrupciós bűncselekmények üldözésével, nemzetközi szintű működésével. Ez azért lenne nagyon fontos, hogy ne csak a kommunikáció szintjén foglalkozzon vele a kormány, hanem hogy valódi lépéseket is tegyen végre a korrupció leküzdésére. Hiszen ha megnézzük, hogy hol állnak ezek az országok a korrupciós világranglistán, akkor sajnos Magyarországról döbbenetes adatok derülnek ki. Ha megnézzük, 2014-ben Magyarország a korrupciós világranglistán a 47. helyen állt. Ezen sikerült egy év alatt rontania, és 2015-re az 50. helyre csúszott vissza, majd 2016-ban már az 57-59. helyen találjuk Magyarországot. Ez, azt hiszem, hogy döbbenetes dolog, és azt gondolom, még arra lehetünk büszkék, hogy Szomáliát és Észak-Koreát előzzük, még jobb nálunk a korrupciós helyzet, mint ezekben az országokban. De én azt gondolom, hogy erre nem lehetünk nagyon büszkék.

Ha ugyanezt lefordítjuk az Európai Unió vonatkozásában, a jelenleg még 28 tagállamú Európai Unió vonatkozásában, azt láthatjuk, hogy ’14-ben Magyarország a 21. helyen állt a 28-ból, ami nem éppen egy előkelő hely, 2015-ben rontotta a helyzetét, a 22-24. került holtversenyben, majd ’16-ra tovább sikerült ezt rontania, a 24-25. helyre a 28 tagállamból. Tehát szinte az utolsó vagyunk, még azt hiszem, Bulgáriát és Görögországot sikerül megelőzni, és Romániával vagyunk holtversenyben ezen a téren.

Ha megnézzük Ausztriát, azt látjuk, hogy 2014-ben világviszonylatban 23. volt, tehát Magyarország ugyanekkor 47., majd ezt javította 16., illetve 17. helyre a világon. Európai uniós viszonylatban viszont 10. volt ’14-ben, 9. ’15-ben és 9. ’16-ban a mi 24-25. helyünkkel szemben. Tehát azt hiszem, hogy e tekintetben van mit tanulnunk Ausztriától, és ebbe az irányba kellene haladnunk, de azt látjuk, hogy a Fidesz-KDNP kormányzása alatt sajnos Magyarország a korrupció mocsarába süllyed.

És hogy miért süllyed a korrupció mocsarába, néhány dolgot szeretnék ezzel kapcsolatban elmondani. Szakértők szerint a kormányzati átláthatatlanság az egyik oka annak, hogy ide süllyedtünk. A kor­mányzati átláthatatlanság vonatkozásában Magyarország egy 144 fős mezőnyben ‑ a világ 144 országát vizsgálták ‑ a 119. helyen van. Tehát azt láthatjuk, hogy a kormányzati cselekmények Magyarországon átláthatatlanok, tehát a világ legrosszabb országai közé tartozunk.

És hogy mik ennek az okai, ezt is vizsgálták: hogy a kormány visszaél rendszeresen a hatalmával; hogy a kormányzat rendszeresen kedvez a kormányközeli üzleti csoportoknak, oligarcháknak; ezt a jogalkotás során rendszeresen érvényesíti a kormány, kihasználva a Fidesz-KDNP többségét a parlamentben; módszeresen a kormány felszámolta azokat az intézményeket, amelyek a kormány hatalmát ellenőrzik; az utóbbi időben sérült a vállalkozások szabadsága, a tulajdonhoz való jog; olyan jogszabályokat alkottak, amelyek súlyosan sértik a jogállamiság alapelveit; a közpénzek átláthatatlanul kerülnek szétosztásra; Magyarországon az oligarchák személye változhat (Az elnök csenget.), de a gazdaságuk forrása nem; (Az elnök kikapcsolja a képviselő mikrofonját.) a haveri kapitalizmus európai uniós és hazai közpénzekből…

ELNÖK: Kérem szépen tisztelettel képviselő urat, hogy térjen vissza az eredeti indítványra. (Dr. Gyüre Csaba: Igen, ez hozzátartozik az álláspontomhoz szerintem, de visszatérek.) Köszönöm szépen.

DR. GYÜRE CSABA, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Visszatérek. És a sportklubok támogatása, amelyik félig titkosan történik. Tehát ezek azok az okok, amelyek miatt a korrupciós világranglistán ilyen rossz helyen van Magyarország. Én azt gondolom, hogy ha valóban komolyan gondolnánk ezt az egyezményt, és hogy a korrupció elleni küzdelmet folytatja Magyarország, akkor az mindenképpen előnyös lenne, de amíg ez egyezmények szintjén marad írásban, és a kormány semmit nem tesz a korrupció leküzdésére Magyarországon, addig nehéz lesz ennek érvényt szerezni.

Van egy másik fontos dolog ebben az egyezményben, amely kiemelésre került már az előttem szólók esetében is, ez pedig a futballal kapcsolatosan a határokon átlépő sportrendezvényekhez nyújtott kíséret, illetve az ezzel kapcsolatos jogi szabályozás. Azzal kapcsolatban nincs is gondunk, hogyha ez a kíséret megvalósul, és azt gondolom, hogy a hazai szurkolói csoportokat leginkább a magyar hatóságok ismerik a legjobban, ők tudják azt, hogy milyen viselkedést kell velük szemben tanúsítani, és ezzel nincs is probléma. Kiemelném azt, hogy Ausztria és Magyarország vonatkozásában ‑ mivel ez az egyezmény erre vonatkozik ‑ már ez példásan megvalósult, nem emlékszem a pontos dátumra, de a kilencvenes években, amikor a Práterben, Bécsben 3:1-re győzött a magyar válogatott egy fontos mérkőzésen, és bizony akkor is a magyarok biztosították a rendet a magyar szektorban.

De ennek van egy negatív példája is, és ezzel kapcsolatban arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy tartalmaz olyan kitételt is a 20. cikkben ez a módosítás, amely arra vonatkozik, hogy bizonyos adatokat is szolgáltatunk ezekről a szurkolói csoportokról. Én szeretném felhívni a kormány figyelmét arra, hogy ez bizony sok esetben negatívan is elsülhet, és egy nagyon fontos példára szeretném felhívni ezzel kapcsolatosan a kormány figyelmét, mégpedig 1992. szeptember 16-ára, egy sötét dátumra a labdarúgás történetéből, ami Pozsonyban történt, a Slovan és a Ferencváros mérkőzésén. (Kontrát Károly: Hogy jön ez ide, elnök úr?) Ennek azért van jelentősége és azért vág ide ez a futballmeccs, mert egy negatív példázatként szolgál, amikor is a rendőrség adatokat ad át a magyar szurkolókról a külföldi hatóságoknak, és a külföldi hatóság az adatokkal visszaélve fogja majd a magyar szurkolókat bántalmazni. Ugyanis ez történt 1992-ben, ahol bizony súlyos bántalmazása történt a Fradi szurkolóinak, ami azért nemzetközi botrányt hozott magával, illetve egy súlyos kapcsolati romlást okozott Magyarország és Szlovákia vonatkozásában. Tehát ez egy kényes terület, ahol az adatok átadásával bizony óvatosan kell bánni a kormánynak, és erre szeretném felhívni a kormány figyelmét.

Egyébként maga a nemzetközi egyezmény módosítása, én azt gondolom, hogy minden tekintetben előremutató, minden tekintetben követi azokat a változásokat, amelyeket a bűnüldözés területén követnie kell mind Magyarországnak, mind Ausztriának. Ezért a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatja az egyezményt. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nem érkezik jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom.

Most megadom a szót a szólni készülő Kontrát Károly államtitkár úrnak, az előterjesztőnek.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Én először is köszönetet szeretnék mondani a Fidesz és az MSZP felszólaló képviselőinek a törvényjavaslat támogatásáért.

Gyüre Csaba képviselő úr hozzászólására szeretnék külön is reagálni, aki egyrészt a határőrizettel kapcsolatban fejtette ki az álláspontját. Szeretném elmondani, hogy a mi álláspontunk szerint, és a tények is azt bizonyítják, hogy a magyar rendőrség határvadászegységei a honvédséggel együtt kitűnően ellátják feladataikat a déli határon és szerte Magyarország határain. Ezúton is köszönetet mondok a magyar rendőrség személyi állományának és a honvédség személyi állományának, akik itt szolgálatot teljesítenek.

(15.10)

Az elmúlt tíz év tapasztalatai azt bizonyítják, hogy ez az új szervezeti forma, aminek eredményeképpen a rendőrség kötelékében látják el a rendőrök a határőrizeti feladatokat, Magyarország érdekeinek megfelel. Arra kérem a képviselő urat, hogy tisztelje a magyar rendőröket, a magyar határvadászokat. Ha már a mai nap nem szavazták meg azt a törvényjavaslatot, ami az ő 2018-as 5 százalékos átlagos béremelésüket lehetővé tette, akkor legalább azt a tiszteletet adja meg itt a tisztelt Házban a magyar rendőröknek, ami megjár nekik.

A korrupcióval kapcsolatos hozzászólását, különösen a kormányzati korrupcióval kapcsolatos zűrzavaros eszmefuttatását visszautasítom, képviselő úr. Hetet-havat összehordott (Dr. Gyüre Csaba: Minden tényeken alapul, államtitkár úr!), mind teljes mértékben megalapozatlan, hiszen, szeretném fölhívni a figyelmet, hogy Magyarország Kormánya zéró toleranciát hirdetett a korrupció ellen. (Dr. Gyüre Csaba: Rendszerszintű!) Zéró toleranciát hirdettünk a korrupció ellen. Olyan törvényeket alkottunk, például a Nemzeti Védelmi Szolgálat létrehozásával, amelyet szintén nem támogattak, amely egy komoly fegyver a korrupció elleni küzdelemben... (Dr. Gyüre Csaba: Rendszerszintű korrupciót hoztak létre!)

Elnök úr, kérem, tegye lehetővé, hogy a képvi­selő úr hallgasson meg. Én meghallgattam, végighallgattam türelmesen, nem volt könnyű dolog, de ez a dolgom. (Dr. Gyüre Csaba: Elnézést!) Most arra kérem, hogy ön is hallgassa meg.

Tehát a kormány minden eszközzel föllép a korrupció ellen. Azon vagyunk, hogy Magyarországon a zéró tolerancia érvényesüljön. Semmiféle korrupciót nem tűrünk el, és ez vezeti a kormány ilyen ügyekben illetékes politikáját. Bízunk abban, hogy ezek az intézkedések és a korábbi intézkedések is azt segítik elő, hogy ebben a nagyon fontos kérdésben előrelépjünk.

Egyébként, ami az ország biztonságát illeti, azt lehet mondani, hogy kétfajta ország van: ahol biztonság van, és van olyan ország, ahol nincs biztonság. Magyarországon rend van, biztonság van. Köszönet érte a kitűnő rendőreinknek.

A korrupcióra visszatérve pedig engedje meg nekem, képviselő úr, hogy tükröt tartsak ön elé: Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő korrupciós ügyeire vesse vigyázó tekintetét! (Dr. Gyüre Csaba: Megszüntették vele szemben az eljárást, mert nem követett el semmit!) Azt gondolom, hogy ha ebben és a Jobbik korrupciós ügyeivel kapcsolatban is... (Dr. Gyüre Csaba: Egyet mondjon!) ‑ tisztelt képviselő úr, ha meghallgat, akkor folytatom (Az elnök csenget.) ‑, tehát azzal kapcsolatban lépjen föl. Úgy gondolom, hogy ha valóban fontos önnek a korrupció kérdése, akkor nem tűri el ezeket a jelenségeket sem.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Visszakanyarodva, egyébként Gyüre Csaba képviselő úr a törvényjavaslathoz nem illő kitételeket is megengedett magának, szíve-lelke rajta. Én azt kérem a tisztelt Országgyűléstől, hogy mivel ez a törvényjavaslat, ez a módosítás megfelel mind Ausztria, mind Magyarország érdekeinek, kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy fogadja el. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:   87-100   101-112   113-122      Ülésnap adatai