Készült: 2024.04.29.12:07:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2008.02.25.), 32. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! "A felsőoktatás sohasem ingyenes. A hallgatók költségeinek legnagyobb részét eddig az adófizető polgárok állták, és ők fogják fizetni a jövőben is. Vitatandó az ingyenesség az egyetemek és főiskolák falain belül is. A felsőoktatásért ma is fizetni kell. A szégyenlősen a hallgatók által fizetett díjaknak nevezett befizetések körébe tartozik például a beiratkozási, késedelmi, vizsgaismétlési és kollégiumi díj.

A legsúlyosabb érvek a tandíj mellett a következők. A polgártársakkal szembeni méltányosság. Mivel a hallgató felsőoktatásból nyert egyéni haszna lényegesen nagyobb a képzésből kimaradó és azt csupán adójából támogató polgár hasznánál, méltányos, hogy a jelenlegi rendszert átalakítsuk. A jövőben a hallgatóknak az eddigi mértéknél jobban hozzá kell járulniuk a felsőoktatás fenntartásához. A korosztállyal szembeni méltányosság. A tandíjmentesség jelenlegi állapota csak akkor lenne tovább fenntartható, ha a magyar felsőoktatás még mindig zárt lenne, és egy-egy ifjúsági évjáratnak csak 15 százalékát fogadná be. Mi elutasítjuk a kiváltságnak számító felsőoktatás rendszerét, és annak megnyitásával minden tanulni vágyó fiatal számára meg kívánjuk adni az esélyt. Ezt jelentősen segítheti a már bent lévők anyagi áldozatvállalása. Ugyancsak fontos szempont, hogy a leghosszabb és legdrágább képzési irányokban általában a jobb családi hátterű fiatalok tanulnak, így a tandíjmentesség őket is támogatta a rászorulók kárára.

A "nem érdekel, de papírt ad" jellegű, zsákutcás képzési irányok visszaszorítása is fontos érv. Ma a magyar felsőoktatás képzési irányainak jelentős része jövőbeni munkanélkülieket képez, ezek az elavult és gyenge minőségű képzési irányok csak addig juthatnak felvételizőkhöz, amíg a képzéseknek nem lesz legalább jelképes ára. A hallgatók által megcélzott vagy látogatott intézménnyel szembeni méltányosság is fontos érv, hiszen a tandíjból többletbevételhez jutó intézmények az állami költségvetéstől némileg szabadabban bontakoztathatják ki elképzeléseiket. Mi az intézmények belső átalakulásának kikényszerítését a hallgatók igényes megrendelői szerepének létrehozásával kívánjuk elérni. Ha a hallgató fizetett a képzésért, akkor joggal támaszthat igényeket a képzés minőségével kapcsolatban is. A tandíj olyan helyzetbe hozza a hallgatót, ahol az egyetemek és főiskolák jó része versengeni fog megnyeréséért. Ez pedig a hallgatóknak nyújtott intézményi szolgáltatások színvonalának javulását fogja eredményezni.

A tandíj nem egyszerűen pénzügyi kérdés tehát, hanem a magyar felsőoktatás kinyitásának és korszerűsítésének egyik alapeleme."

Tisztelettel elnézését kell kérnem, hogy nem tudom az összes érvet felsorolni a tandíj mellett. Jelenleg csak egy liberális párt 1993-as tandíjjal kapcsolatos programfüzetére voltam kénytelen hagyatkozni, ezt tartom a kezemben: "Befektetés a jövődbe - a Fidesz a tandíjról 1993". Felelős kiadója a Fidesz oktatáspolitikai kabinetje. Minden, amit eddig elmondtam, szó szerinti idézet volt ebből a kiadványból. (Podolák György: Felejtenek. - Közbeszólások.) Pokorni Zoltán a felelős kiadója mint az oktatáspolitikai kabinet vezetője, igen. A kedvenc részeimet narancssárgával húztam ki. (Mutatja.) Egy mondatot szeretnék még felolvasni. Mit gondol a Fidesz a tandíjról? "A Fidesz szerint a tandíj bevezetése elkerülhetetlen." (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Taps a kormánypárti padsorokban.)

Itt 1993-ról beszélünk, a Fidesz akkor egy havi 2 ezer forintos szerény hozzájárulásról beszélt. Ez számításaink szerint ma havonta körülbelül 16,5 ezer forintot tenne ki, tehát meghaladja azt az összeget, a havi 10 ezer forintos hozzájárulást, amit a népszavazással meg akar szüntetni a Fidesz. Mi a magunk részéről sokszorosítottuk ezt a programot, hátha már feledésbe merült, és mind a Fidesz, mind a Kereszténydemokrata Néppárt frakciójának, vezetőinek szeretnénk átadni annak érdekében, hogy a népszavazási kampányban tudják hasznosítani ezt a szakmai muníciót. Sajnálom, hogy nincs itt Navracsics frakcióvezető úr, akit személyesen is szerettem volna megkérni arra, úgy is mint egyetemi oktatót, hogy az itt leírtakat adott esetben, ha tervez a közeljövőben a Fidesz történetét bemutató nyilvános publikációt, akkor használja fel bátran.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai