Készült: 2024.09.22.19:08:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2010.10.26.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA ISTVÁN, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság megtárgyalta a T/1376. számú törvényjavaslatot, az adó- és járuléktörvényeket és a kapcsolódó jogszabályokkal kapcsolatos törvényjavaslatot, és többségében általános vitára alkalmasnak tartotta, és azt támogatta. A bizottságban kialakult szavazati arány 14:5 volt, egész pontosan 14-en támogatták, 5-en pedig ellenezték.

Természetesen a központban a személyi jövedelemadó törvénnyel kapcsolatos módosítások álltak. Itt szeretném megjegyezni és kiemelni azt, amit már többen kiemeltek, hogy az egyéb változtatásokkal, tehát a minimálbér tervezett emelésével kapcsolatban 2011. január 1-jétől senki sem fog rosszabbul járni, mint 2010-ben; azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos kitétel.

A bizottság többsége támogatta a szellemiségét a törvényjavaslatnak, miszerint arányos és egykulcsos adót kíván bevezetni 16 százalékos mértékkel. Ez egyértelműen az egyszerűsítés felé, az egyszerűsítés irányába hat. A jövedelemadózási rendszer családbarát lesz, véleményünk szerint növelni fogja az ország versenyképességét, és egyértelműen a többletteljesítményre ösztönöz. De, tisztelt képviselőtársaim, milyen választása lehetne még az országnak vagy a kormánynak a jelenlegi helyzetben? Mi alakult most ki Magyarországon, milyen rendszer alakult ki a foglalkoztatásban, a járulékfizetésben, illetőleg az adófizetésben?

Magyarországon a teljes társadalomból 40 százalék alatti a járulékfizetők aránya jelen pillanatban. Ha levesszük a közszférában dolgozók 800 ezres táborát, akkor meglátjuk, hogy 3 millió alatti a versenyszférában foglalkoztatottak aránya, akiknek a jelentős része, nagyon jelentős része minimálbér vagy minimálbérnél alig magasabb jövedelemmel rendelkezik, és fizet járulékot. Lehet toldozgatni-foltozgatni ezt a rendszert, ami most Magyarországon kialakult, vagy valami újat kellene elkezdeni, mint amire a kormány javaslatot tett, valami új irány felé kellene elmozdulni. Sajnos önök a mostani kialakult rendszerrel Magyarországot a minimálbéresek vagy a minimálbérhez közeli jövedelemmel rendelkezők országává tették.

Hazudnék, ha azt állítanám, hogy az önkormányzati bizottságban túl intenzív vita folyt le az adócsomaggal kapcsolatban, az adótörvényekkel kapcsolatban, hiszen szűk értelemben véve az önkormányzati bizottságot mint szakbizottságot, az önkormányzati területet érintő adóváltozások csak kis területen láthatók ebben a javaslatban. Két önkormányzatot érintő adótörvény változik, az egyik az iparűzési adóval kapcsolatos változtatások, amelyek kiemelést érdemelnek, és a gépjárműadóval kapcsolatos kisebb volumenű módosítás. Az iparűzési adó tekintetében részben csökken az adminisztrációs teher bizonyos intézkedések következtében, ami a kormányzatnak egyértelmű szándéka, részben pedig - amire már Kolber úr is utalt - bizonyos adóátrendezés történik az iparűzési adó kapcsán.

(11.20)

Két jelentősebbnek tűnő intézkedés, hogy az építőipari tevékenység tekintetében az ideiglenes jellegű adókötelezettség az eddigi 30. naptól a 60. naptól fog megkezdődni. Lehet, hogy ezt célszerű lenne majd átgondolni az adóátrendezés tekintetében és az adóátrendezés kapcsán, mert szerintem itt a kicsiktől a nagyok felé fog átcsoportosítani bizonyos jövedelmeket. Az viszont mindenféleképpen támogatható, hogy a piaci és vásározó kiskereskedők tekintetében az ideiglenes adófizetési kötelezettség meg fog szűnni, tehát a bevételekben, az adminisztrációban bizonyos csökkentés, illetőleg átrendezés fog történni.

Szóba került még a bizottsági ülésen az, ami kimaradt, és rendkívül fontos. Azt gondolom, nem csak szűken vett technikai, szakmai kérdés a helyi adókról szóló törvény tekintetében az 52. § (31) bekezdése, amely a telephely fogalom megfogalmazásán keresztül szintén preferálja a kisebb települések tekintetében, azok rovására a nagyobb településeket, de ez már így volt az elmúlt években. Szerintem ezt kellene megváltoztatni a hang- és a képtovábbító berendezések tekintetében, mert ez több tíz millió forintos bevételkiesést jelent egy kisvárosnál.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai