Készült: 2024.09.20.22:02:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2010.10.26.), 2. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Jó reggelt kívánok, elnök úr! Köszönöm szépen a szót. Miniszter urat meg szeretném arról kérdezni, hogy azok az elfeledett gazdasági ígéretek vajon mikor teljesülnek, illetve véglegesen feledésbe merültek-e, amelyeket még a választási kampányban és a választási kampányt megelőzően, jó pár hónappal korábban megfogalmazott a Fidesz mint választási ígéretet. Egészen konkrétan azokra az intézkedésekre, azokra a kilátásba helyezett lépésekre gondolunk, amelyek a magyar vállalkozások versenyképességének megerősítésére vonatkoztak. Arra vonatkoztak, hogy a magyar gazdaság duális jellegét, azaz azt, hogy a külföldi vállalatokat jobban kedvezményezzük magyarországi költségvetési forrásokból, adóforintokból, mint a hazai vállalkozásokat, megszüntetjük. Ezek a lépések vajon mikor fognak teljesülni?

Külön kérem miniszter urat, hogy a válaszában lehetőség szerint majd ne nagyon általános kérdésekre térjen ki terjengősen, hogy mennyi jótéteményt követett el az Orbán-kormány ez idáig, hiszen én sem kifejezetten erre vagyok kíváncsi, illetve ezek olyan kérdések, amelyeket önöktől nap mint nap hallhatunk itt, az ország Házában, olvashatunk a sajtóban. Olyasmire gondolok, miniszter úr, hogy amikor önök megfogalmazták azt, hogy a magyar munkaerő mobilitását fokozni kell, hozzá kell segíteni a magyar munkaerőt ahhoz, hogy eljusson a munkahelyek közelébe, akkor nyilvánvalóan a magyar munkaerő mobilitásának fokozására hivatott kormányzati intézkedésekre vártunk. Hát önök már fél éve kormányoznak, egyetlenegy ilyenre nem került sor.

Mi ugyan benyújtottunk például ezzel kapcsolatban is olyan törvényjavaslatot, amely azt célozta volna, hogy a munkáltatók természetbeni juttatásként kifizetett, lakhatás céljára szolgáló támogatását tegyük adómentessé, csökkentsük valamelyest azt az adót, ami a lakást bérbe adó magánszemélyek adóztatását illeti. Csak jelzem miniszter úr részére, hogy amikor a minisztérium részéről jelen lévő tisztviselő meghallotta az előterjesztésünket, olyan indoklást adott a költségvetési bizottság előtt, hogy kiderült belőle, hogy egész egyszerűen el sem olvasta az előterjesztésünket, teljesen fals dolgokról, oda nem illő kérdésekről beszélt. Így jelenleg érvényben maradt egy olyan szabály, hogy 50 ezer forint lakbér után a munkáltatónak és a lakást bérbe adó magánszemélynek együttesen 39 500 forint adót kell fizetnie. Hát teljesen nyilvánvaló, hogy ez a feketegazdaság melegágya, ez adóelkerülést szül, mégis csuklóból lesöpörte ezt a nemzeti együttműködés kormánya, ahogy önök hívják a jelenlegi kormányt.

Aztán továbbmennék, miniszter úr, mert vannak ennél sokkal sürgősebb és égetőbb dolgok is. Nézzük csak meg, hogy 1 millió forint nyereség után jelenleg hogyan adózik egy magyar kis- és középvállalkozás, és hogyan egy multinacionális vállalat. Korábban 50 millió forint volt az az értékhatár, ami után 10 százalékos adókulccsal lehetett adózni. 50 millió forint! Ennyivel, azt hiszem, a legtöbb magyar kis- és középvállalkozás rendkívül elégedett lenne, ha ilyen remek eredményt érne el. Ma sikerült önöknek megemelni ezt - mondván, hogy segítsük a magyar kis- és középvállalkozásokat - 500 millió forintig terjedő határra, majd pedig január 1-jétől ez már korlátlan határ lesz. Nem nagyon értjük, hogy a magyar kis- és középvállalkozásnak hogyan lesz ugyan 50 millió forintnál nagyobb nyeresége, de annyi baj legyen!

Amire viszont sokkal kíváncsibb lennék, miniszter úr, jelenleg egy magyar kis- és középvállalkozást a következő adóterhek sújtanak: 1 millió forint után fizet 100 ezer forint társasági adót, fizet 225 ezer forint személyi jövedelemadót, fizet 126 ezer forint egészségügyi hozzájárulást. Ha ezt összeadjuk, akkor 1 millió forint nyereség után jelenleg egy magyar kis- és középvállalkozás 451 ezer forint adóterhet kénytelen fizetni, azaz 45,1 százalék az adóterhe. Ezzel szemben a polgári kormány intézkedései nyomán jelenleg egy multinacionális vállalat megússza mindössze 100 ezer forinttal, hiszen őt a társasági adón kívül más adóterhek nem terhelik. Megkérdezem miniszter urat, meddig várjunk arra, fél év kormányzás után kérdezem ezt, hogy végre a magyar gazdaság duális jellegének felszámolását célzó intézkedések megszülessenek, meddig várjunk arra, hogy végre lépjen a kormány, amely a zászlajára tűzte a magyar kis- és középvállalkozások dolgát abban, hogy ne 4,5-szeres legyen egy magyar kis- és középvállalkozás adóterhelése, mint egy külföldi tulajdonban álló gazdasági társaságé.

Zárszóul még egyszer azt kérem miniszter úrtól, hogy ne egy általános és terjengős választ adjon, hanem konkrét kérdésre konkrét választ várunk.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai