Készült: 2024.05.04.08:34:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2010.10.26.), 182. felszólalás
Felszólaló Révész Máriusz (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy látom, lezárult a vita, hiszen ellenzéki képviselőtársaim időkerete elfogyott, ezért azt gondolom, néhány szóban válaszolnék az utólag elhangzottakra.

Göndör képviselőtársammal egy dologban teljesen egyetértünk. Abban, hogy az adótörvények kétségkívül értékválasztást is jelentenek. Árulkodnak arról, hogy milyen értékeket képviseltek önök, és milyen értékeket képviselünk mi. Önök az adótörvények esetében egyértelművé tették az elmúlt években, hogy az önök számára a gyerek semmilyen értéket nem jelent. (Dr. Józsa István: Ez nem így van.) Itt gyökeres átalakulás történt. Önök eltörölték a polgári kormány idején bevezetett, a gyerekek után járó adókedvezményt, illetve a háromgyerekesek esetében egy kis töredékét meghagyták. Itt azonban, még egyszer mondom, Magyarországnak ma a legnagyobb kihívása nem a gazdasági kihívás, hanem hosszú távon a demográfiai kihívás. Mi nagyon bízunk abban, hogy ez az adórendszer elvezet oda, hogy azok a családok, amelyek munkából akarnak gyerekeket vállalni és nevelni, merjék vállalni a második, a harmadik, illetve a negyedik gyermeket.

Göndör képviselőtársam zárszavában megint kétségbe vonta azt, hogy van-e egyáltalán adócsökkentés. Elmondta, hogy ezt tulajdonképpen még meg is értik ebben a nehéz gazdasági helyzetben. Ugyanakkor néhány képviselőtársa néhány perccel vagy órával ezelőtt éppen arról értekezett, hogy 400 milliárdos hiány lesz, mekkora lyukat üt a költségvetésen ez az adórendszer. Még egyszer azt szeretném kérni illő tisztelettel, döntsék el végre, hogy mit mondanak. Legalább egymás között próbálják megbeszélni: most van adócsökkentés vagy nincs adócsökkentés? Ha nincs adócsökkentés, akkor mi üti a 400 milliárd forintos lyukat? El kell ezt dönteni maguknál.

Göndör képviselőtársam egyébként teljesen jól rávilágított a szocialisták logikai rendszerének teljes tarthatatlanságára. Azt mondta, hogy a családi adókedvezmény szűnjön meg, ha valakinek a jövedelme eléri a 7 millió nem tudom, hány százezer forintot, legyen 7,5 millió forint. Ez azért egy nagyszerű javaslat, mert megint csak nem számolnak azzal, hogy ebből a 7 millió forintból esetleg ki hány gyereket nevel. Ugyanúgy eltörlik a háromgyerekeseknek, az ötgyerekesnek meg az egygyerekesnek. Ehhez egyébként gratulálni szeretnék. (Göndör István közbeszól.) Ezt mondta Göndör képviselő úr, erre reagáltam.

Azt kell mondjam, az idei évben is megkeresett engem egy olyan ismerősöm, aki elmondta, hogy abban a helyzetben van, hogy keresetével túllépte az önök által meghatározott limitet, ezért ő nem vehette igénybe az adókedvezményt. Vissza kellett fizetni a 144 ezer forintot. Ellenben a felesége, mivel a harmadik gyerekkel gyesen volt otthon, szintén nem tudta igénybe venni, de ha a felesége keresett volna pénzt, akkor a felesége igénybe tudta volna venni az adókedvezményt. Ez az önök igazságossága, és ezt az igazságtalan rendszert akarják önök visszahozni. Köszönjük szépen, ebből nem kérünk, ebből nem kért a társadalom sem az elmúlt időszakban. Még egyszer aláhúznám, hogy az elkövetkező időszak kulcskérdése, hogy a születésszámot 96 ezerről el tudjuk-e mozdítani 100 ezer, 110-120 ezer fölé. Ha nem, akkor sajnos itt, a Kárpát-medencében nekünk, magyaroknak hosszú távon, százéves távlatban nem sok jövőnk van. Ez a jövő alapkérdése, ez a kulcskérdés.

Azt gondolom, hogy a kormány nagyon határozott, erőteljes választ próbált adni erre a kihívásra, amikor azt mondta, hogy a gyermekek után jelentős adókedvezmény jár. Ugyanúgy, mint Franciaországban, azt a döntést is meghozta, hogy nagyon jelentősen ösztönzi a harmadik, negyedik gyermek vállalására azokat a családokat, amelyek munkából képesek eltartani gyermekeiket. És olyan életszínvonalat, olyan életlehetőségeket tudnak családi erőforrásokból biztosítani számukra, ami később az egész társadalom hasznára válik. Én is alá szeretném húzni azt a gondolatot, ami itt már elhangzott a parlamentben. Abban az esetben, ha nem találjuk meg annak a módját, hogy ezekben a családokban több gyerek szülessen, akkor az elkövetkező évtizedekben kik lesznek szolidárisak a rászoruló rétegekkel? Kiknek az adóbevételéből, munkájából tudunk segíteni a szegényebb rétegeknek? Létérdek, Magyarország létérdeke, hogy ezekben a családokban is megszülessenek a gyerekek.

Azt mondták képviselőtársaim közül többen, hogy mondjuk, szegényebb családokban, vagy akik nem annyira jómódúak, nem éri meg ezt követően sem gyermeket vállalni. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha most magunk elé képzelünk egy pedagógus-házaspárt, akik némi túlórával 200-200 ezer forintot keresnek, ez összesen 400 ezer forint.

(16.20)

Szeretném felhívni képviselőtársaim figyelmét, hogy ez bizony összevonható, tehát nyugodtan számolhatunk 400 ezer forinttal. Akkor számoljuk ki, hogy mondjuk, 400 ezer forintos keresetnél például ez a tanár házaspár mennyivel jár jobban a következő évben, mint az ideiben. Azt kell mondjam, hogy nagyon sokkal jobban jár, hiszen ez három gyereknél már egyértelműen azt jelenti, hogy ebből a pénzből semennyi, egyetlen fillér adót nem kell fizetni egy pedagógus házaspárnak. Ez pedig a mostani helyzethez képest, tisztelt szocialista képviselőtársaim, egy nagyon-nagyon jelentős előrelépés. (Gőgös Zoltán: Akkor is, ha egyetemista?)

Ne is dugjuk a fejünket a homokba, egy harmadik gyermek vállalása egyébként nagyon-nagyon sok pluszterhet jelent egy családnak. Gondoljuk meg, hogy harmadik gyermek vállalása esetén, mondjuk, nem biztos, hogy elegendő az addigi autó. Három gyerek vállalása esetén már nem férnek el a lakásban. Tehát ezerféle pluszköltsége van egy több gyereket vállaló nagycsaládnak. Az önök válasza egyébként az volt erre, hogy eltörölték gyakorlatilag az adókedvezményt, korlátozták a lehetőségeket, elvették például a szociálpolitikai támogatást, amiből egyébként lakásokat tudtak vásárolni vagy teremteni maguknak ezek a családok. Látszik is, hogy milyenek a népesedési adatok Magyarországon. Katasztrofálisak. Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy hosszú távon ezek még a gazdasági kérdéseknél is fontosabbak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha ezeken a problémákon nem tudunk úrrá lenni, az Magyarország számára tragédiát jelentene. Nagyon boldog vagyok, hogy egy olyan kormánypárti frakcióban lehetek tag, egy olyan kormánypárti frakcióban lehetek képviselő, amely végre nekiállt annak, hogy végre egy normális családpolitikát, kiszámítható családpolitikát valósítson meg az országban. Nagyon remélem azt is, hogy ezt sikerül alkotmányban, kétharmados törvényben is rögzíteni, és ebben az esetben hosszú távú, kiszámítható perspektívát biztosítunk a gyermeket vállaló családok számára. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai