Készült: 2024.04.28.20:01:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Kállai Mária (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLLAI MÁRIA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, abban mindannyian egyetértünk, hogy a mai társadalmunknak, jövőképünknek nagyon komoly meghatározója az, hogy milyen lehetőséget biztosítunk a családok számára, hogyan tudjuk erősíteni a családokat, hogyan tudjuk összekapcsolni a munkát, a boldogulást a gyermekvállalással. Magyarország Kormánya pontosan erre adta azt a jó választ, amely tulajdonképpen a családvédelmi akcióterv. Amikor erről döntött, pontosan ezekre az alapvetésekre kereste a jó választ. Úgy kereste ezt, ahogyan már hallottuk ma többször, hogy a családvédelmi akciótervet a nemzeti konzultáció előzte meg, és ennek eredményei szem előtt tartásával készült. Azt is tudjuk, és azt is mindenki ismeri pontosan jól, hogy nem lezárt folyamat, hiszen ami már elindult  el sem indult, elindulni fog , nyilván fogja egy monitorozás követni, hogy mire van igény egyrészt, másrészt pedig nyilván az a szándék, amely, azt gondolom, és igenis jó kimondani, hogy ma Európában Magyarország fordítja a legtöbb anyagi erőforrást a családok támogatására, jelesül 2000 milliárd forintot  és hallhattuk államtitkár asszonytól, hogy a következő költségvetés előkészítésében is többre lesz majd javaslat , a GDP 4,8 százalékát; ez mindenféleképpen mutat egy nagyon komoly, felelős gondolkodást.

A családvédelmi terv egyik lépése a mai törvényjavaslat vitája, a 2020 januárjában életbe lépő nagyszülői gyed. Az erről szóló törvényjavaslat arra vár, hogy mindannyian elfogadjuk, mindenkinek lehetősége van erre, lehetősége van az ellenzék teljes palettájának is, és itt lenne az ideje végre valóban a családok oldalára állni, hisz ma már többen felsoroltak olyan tényeket, amelyek az elmúlt ellenzéki kormányzások idejéből örökségként maradtak a polgári kormányra; akár a családi adókedvezmény, akár a hároméves gyes eltörlése, akár az otthonteremtési program megszüntetése, hogy csak néhányat emeljünk ki. Ma is hallhattunk olyan okfejtéseket, amelyek, azt gondolom, jelesül mutatták, hogy egy nagyon jó kezdeményezésnek hogyan lehet, nem is azt mondom, hogy a fonákját látni, hanem azt, hogy hogyan nem lehet, de azt hiszem, hogy térjünk vissza a pozitív értékek felé.

A nagyszülői gyed egy remek lehetőség lesz arra, hogy újra összehozza a családokat, a generációkat egymás életében közelebb hozza, építőleg hasson egy-egy család sorsára. Abban biztosak lehetünk, hogy azok a gyerekek, akik gyakorlatilag több generáció tapasztalatát ilyen módon is magukba fogják szívni, megélni, biztos, hogy többet jelent számukra a közösség, többet jelent számukra gyakorlatilag majd a gyermekvállalás is. Ez pedig  mindannyiunk számára világos  Magyarország alapvető jövőképének pillére.

Úgy vélem, hogy vannak olyan alapvetések, mint amilyen a gyermekvállalás, hogy a gyermek óriási érték, és ha a gyermek megszületik, joga van biztonságban élnie, joga van családban élnie, és joga van arra a gondoskodásra, arra az egészséges fejlődésre, amely beépül a személyiségébe. Pontosan a családi csomagnak ez egy nagyon komoly olyan lehetősége, amely olyan családoknak, ahol erre van családi döntés alapján igény, megteremti a lehetőségét, és ezáltal a gyerek számára megad olyan lehetőséget, olyan szociális sémák megtanulását, amit egy teljes családban lehet megtanulni.

Természetesen, akik körülveszik a gyereket, ideális esetben anya, apa, testvére, nagyszülők, azoktól tanulunk meg szeretetet adni, elfogadni, abban a családi miliőben szocializálódunk, és nagyon meghatározza természetesen az egész életünket. Szép számmal élnek közöttünk, hál’ istennek, jó szülők, elég jó szülők, minden szülő számára sokszor kihívás, hogy elég jó szülő vagyok-e, úgy gondolom, hogy pontosan jó, elég jó szülőnek lenni, de ugyanakkor lehetőséget kell teremteni a jogszabályokon keresztül is arra, hogy a munkaerőpiaci szempontból még aktív szülőnek is legyen lehetősége arra, hogy úgy tudja igénybe venni a nagyszülői gyedet, úgy tudjon a családjának segíteni  ha ez egy családi döntés következménye  nullától kettő, illetve ikrek esetén hároméves koráig, hogy tulajdonképpen nem esik ki a munkaerőpiacról. Persze, biztos lesznek olyan szülők, akik nem mennek vissza dolgozni. Biztos lesznek olyan szülők, akik a bölcsődét, az intézményes nevelést választják.

Amikor tárgyaljuk ezt a törvényjavaslatot, akkor nagyon fontos, arra a fő szempontra kell figyelnünk, hogy az ellátás körének a bővítésére törekszünk; hangsúlyozom, hogy lehetőséget adjunk a családoknak, lehetőséget arra, hogy a még aktívan dolgozó nagyszülő is vállalja az unoka napközbeni gondozását, felügyeletét, miközben a szülő visszamehet dolgozni.

Lehetőséget kínál egy olyan családi élethelyzetre, ahol a legjobb családi döntés, ha a szülő dolgozik, és a nagyszülő munkahelyét megtartva  és államtitkár asszonytól hallhattuk, az őszi időszakban további törvénymódosítással e tekintetben is szabályozásra kerül  valóban foglalkozzon az unokával. Nem igaz az, hogy nincs erre igény. Biztos vagyok benne, hogy a számok, tények ezt fogják majd mutatni.

Vezérszónokunk ma már utalt arra a felmérésre, amelyet a Kopp Mária Intézet végzett, és én már csak a jelen számát mutatom, nem a trendet, hogy 2016ban elmondhatjuk azt, hogy a férfiak 67,7 százaléka, a nőknek pedig mintegy 70 százaléka mindenféleképpen az unokázásra mondott már igent, és valóban aktívan részt vállal az unokák felügyeletéből. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által benyújtott törvényjavaslat ezt teszi lehetővé, hogy a dolgozó szülők átadhassák a gyed jogosultságát valamelyik nagyszülőnek.

Lesznek olyan nagypapák, nagymamák, akik ugyan imádják a hivatásukat is, mégis ott fogják hagyni erre az időre. Lesznek olyanok, akik nem teszik ezt, de mindenféleképpen tudni kell azt is, hogy különböző motivációkkal különböző családok különböző lehetőségekkel működnek. És itt nagyon-nagyon szeretném aláhúzni a lehetőség adását egy élethelyzet megoldására egyrészt. Másrészt pedig nagyon fontos az, hogy lesznek olyanok, akik nagyon nagy örömmel élnek ezzel a lehetőséggel, mert olyan életszakaszban vannak, hogy ám dolgoznak, de mindenféleképpen az unoka felülírja a munka szükségességét.

Nagyon fontos az, hogy a társadalomnak, a családnak és nemzetgazdasági szempontból is nagyon komoly erőforrást jelentenek az idősebb emberek, az aktív életet élő, fizikailag, lelkileg, szellemileg jó erőben lévő, idősödés útján lévő emberek. Meggyőződésem az, hogy az egészséges életen túlmenően nagyon-nagyon fontos szerepe van ennek a biztonságot nyújtó családnak is.

Biztos vagyok abban, hogy ez meghatározza azt, hogy ki hogyan fog igent mondani erre a lehetőségre. Gyakorlatilag nagyon fontos az, hogy lássuk, hogy a nagyszülői gyed igénybevétele nem kizárólag áldozatok árán valósulhat meg, hanem pontosan a lehetőség árán, hiszen nagyon fontos az, hogy ez egy személyes döntés kérdése, személyes felelősség.

Maga az egész családvédelmi akciócsomag senkit nem állít kényszerpályára, hiszen azt gondolom, hogy erre nincs is sem jogunk, sem lehetőségünk, nem lehet arra kényszeríteni senki, hogy gyermeket vállaljon. Itt nagyon fontos, hogy nem a „kell”-en, hanem a „lehet”-en van a hangsúly, hogy lehet vele élni, merthogy ezek a jogszabályrendszerek megteremtik annak a feltételét, hogy aki eddig nem mondott igent a vágyott gyerekre, ezt megtehesse, és gyarapodhasson a családja. Tehát adjuk meg azokat a lehetőségeket, hogy akik szívesen vállalnának munka mellett több gyermeket, a nevelésükhöz szívesen veszik igénybe valamelyik aktív nagyszülő segítségét, azok ebben az esetben éljenek ezzel, és a feltételek pedig teljesíthetők.

Természetesen az is nagyon fontos, hogy mindez a munkához kötött. Természetesen egy másik nagyon fontos komponense a személyes felelősség. Az a tény, hogy valaki biztosítottként szerezhet jogosultságot a gyedre, eddig is fontos kritérium volt, a nagyszülői gyed esetében is az marad, hiszen csak az a nagyszülő lehet rá jogosult, aki a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosítotti jogviszonnyal rendelkezett.

(12.40)

És ha megismerjük pontosan a többi feltételt  én most nem olvasom mindegyiket föl, néhányat emelek ki , gyakorlatilag nagyon fontos, hogy a gyermek mindkét szülője, egyedülálló esetében a gyermeket gondozó szülő természetesen keresőtevékenységet végezzen, a szülő háztartásában történjen mindez, és a gyermek mindkét szülője írásban nyilatkozzon arról, hogy egyetért a díj nagyszülői igénybevételével. Fontos kiemelni azt, hogy a gyermek napközbeni ellátását biztosító intézményi elhelyezésben ebben az esetben nem részesülhet, tehát nem lehet bölcsődés. Illetve nagyon fontos az, hogy a munkaviszonya a gyeden lévő nagyszülőnek ugyanúgy folyamatos, mintha az édesanya lenne gyeden.

Felmerül a kérdés, hogy a nyugdíjjogosultság szempontjából szolgálati idő-e. Természetesen az. De mindenféleképpen hozzáfűzném azt, hogy meggyőződésem, hogy akik ezt a lehetőséget fogják választani, legalább olyan biztos, hogy belső motivációból is teszik ezt. És nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy mindenképpen családi döntésről van szó, hiszen egy olyan kötődés alakul ki ezzel olykor egymástól távol eső generációk között is, amelynek értéke megfizethetetlen.

Természetesen az, hogy kik és hányan lesznek, akik majd választani fogják, hogy aktív munkaviszonyukat inkább az unokáik gondozására cserélik le, a gyakorlatban nem is olyan soká meg fogjuk látni. Biztosan vannak, akik szeretetből eddig is nagyon sok időt töltöttek az unokájukkal, de ez mindenféleképpen egy egészen más együttléti forma. Biztos vagyok benne, hogy ez egy olyan lehetőség a családok számára, amellyel mindenképpen élni fognak.

Ez az intézkedés egy nagyon fontos eleme annak a törekvésnek, amely hivatott erősíteni a családbarát szemléletet, amelyben közös felelősségünk az, hogy akár a munkahelyeket nézzük, akár ha megnézzük a közigazgatásban a szabadságok kiadásánál, hogy hogyan juthat plusz öt nap szabadsághoz a nagyszülő abban a családban, ahol unoka születik; és folytathatnám azokat az elemeket, amelyek egy komplex egésszé állnak össze, és biztos vagyok benne, hogy Magyarországon a családbarát szemléletet, a generációk együttműködését és a kötődést erősíthetik, hiszen az anyagi feltételek biztosítása, segítése, támogatása mellett rendkívül fontosak ezek a kérdések is, hiszen ezek nélkül család nem működik.

A Fidesz képviselőcsoportja támogatja a kormány által benyújtott törvényjavaslatot. Arra kérek mindenkit, a parlament kormánypárti és ellenzéki frakcióit is, hogy álljunk a családok mellé, és közösen támogassuk ezt a lehetőséget. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai