Készült: 2024.04.28.05:54:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka János
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 3:18


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA JÁNOS igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat célja a Magyarország és a Brazil Szövetségi Köztársaság között létrejött kiadatási egyezmény kötelező hatályának elismerése és kihirdetése annak magyar és angol nyelvű hiteles szövegével. Magyarország és Brazília között jelenleg is vannak hatályos multilaterális bűnügyi jogsegélyegyezmények, ezek hatálya azonban csak meghatározott, konkrét bűncselekményekre terjed ki. Ma a legtöbb esetben csak a két ország belső joga alapján van mód a bűnügyi együttműködésre.

Az egyezmény célja tehát Magyarország és Brazília között a kiadatási eljárás általános jogi kereteinek megteremtése. Az egyezmény megkötése magyar érdek, mert bár a jogsegélyforgalom volumene mérsékelt, az ügyekben általában Magyarország kér kiadatást Brazíliától. A kiadatási egyezmény megkötésével a brazil fél együttműködése sokkal hatékonyabban lesz biztosítható.

Az egyezmény meghatározza a kiadatási bűncselekmények körét, a kiadatás megtagadásának kötelező és mérlegelhető okait, rögzíti a kiadatási kérelmek megküldésére és fogadására kijelölt központi hatóságokat, a kiadatási kérelem tartalmi elemeit és kötelező mellékleteit, valamint rendezi a harmadik állam részére történő továbbadás, illetve a kiadatási kérelmek ütközésének eseteit.

Az egyezmény emellett rendelkezik a specialitás elvének érvényesüléséről, az ideiglenes letartóztatásról, a személy átadásáról, illetve az átadás elhalasztásáról, az ideiglenes kiadatási intézményéről, valamint az átmenő szállításról.

Az egyezmény tartalmazza a tárgyak elkobzásáról és átadásáról, a költségviselésről, az adatvédelemről, a más nemzetközi szerződésekhez való viszonyról és a vitarendezésről szóló szükséges rendelkezéseket. Az egyezmény aláírására 2019. május 9-én került sor Budapesten.

Az egyezmény csak azt követően léphet hatályba, hogy azt a részes államok saját nemzeti joguknak megfelelően megerősítik és kihirdetik. Az egyezmény kihirdetését Magyarországon törvényben szükséges megtenni, mivel az állampolgárok alapvető jogait és kötelezettségeit is érintő kérdéseket szabályoz.

Az egyezményekben nem szabályozott kérdésekben Magyarországon továbbra is a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló 1996. évi XXXVIII. törvény rendelkezései maradnak az irányadók.

(15.40)

Tisztelt Országgyűlés! Nyilvánvaló érdekünk, hogy a magyar büntetőigény minél szélesebb körben érvényre jusson, és a Magyarországon bűncselekményt elkövető személyek ne leljenek menedéket a dél-amerikai kontinens legnagyobb országában.

Az önök előtt fekvő egyezmény rendelkezései megfelelnek a modern kiadatási egyezmények nemzetközileg elfogadott sztenderdjeinek, és összhangban vannak a hatályos magyar jogrenddel.

Mindezek fényében kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen. Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai