Készült: 2024.04.26.08:00:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2013.05.14.), 4. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnos nem tudom cáfolni szavait és gondolatait; azért mondom, hogy sajnos, mert ha egy országban normálisan működik a társadalmi kiegyezés, akkor - politikai vezetéstől függetlenül - a családpolitika lehetőség szerint azonos, és egy irányba húz. Ez azért is fontos, mert ha megnézzük Franciaországot, megnézünk más olyan országokat, ahol nemcsak a tervezett, hanem a vállalt gyermekszám is sokkal magasabb, mint az európai átlag, ott általában nem történnek túl nagy változások a családpolitikában. Minden kutatás azt mutatja, hogy ha megtörténik egy-egy drasztikus csökkentés, mint amit ön is felsorolt, akár a szocialista Horn-kormány idejében, akár a szocialista Bajnai-, Gyurcsány-kormány idejében, akkor ezek mindig sokkal nagyobb kárt okoznak, és sokkal nehezebb helyre tenni azokat a károkat, amelyeket ezek a lépések okoztak.

Hadd soroljam fel csak tényleg címszavakban azokat az anyagi lépéseket, amelyeket a Fidesz-KDNP vezette kormány megtett az elmúlt hónapokban, illetve években, másrészt pedig hadd térjek ki azért néhány olyan, szimbolikusnak vagy erkölcsinek mondható kérdésre is, ami szerintem fontos, és amiről tudni kell.

2011. január 1-jétől bevezettük, illetve kibővítettük már az egy- és kétgyermekesekre is sokkal nagyobb mértékben a családi adókedvezményt. 2010 szeptemberétől ismét hároméves korig jár a gyes, ami egyébként a legszegényebb családoknak segít, leginkább a gyermeknevelésben. 2011. január 1-jétől bevezettük az örökbefogadói gyest, ami eddig nem volt. 2011. január 1-jétől három vagy több ikergyermeket nevelő szülők minden egyes gyermekük után megkapják a gyest. 2010 szeptemberétől a korábban egységes családi pótlék két ellátásra bomlik szét: az egyik a nevelési ellátás, a másik pedig az iskoláztatási ellátás. Ennek nevelési célja is van, szociális szempontból is nagyon fontos, és amikor a családtámogatásokról beszélünk, akkor igenis fontos azt mondani, hogy a szociális segélyezés nem direkt a családtámogatás része, tehát jól el kell különíteni a kettőt. Pontosan ez volt talán az egyik legnagyobb bűne az elmúlt időszak szocialista vezetésének, hogy ezt teljesen összekavarta, és nem tudta szétválasztani. A gyermekgondozási díj összege emelkedett 2010-2013 között 30 százalékkal, ami igenis hatalmas nagy előrelépés. 2011. január 1-jétől bevezettük a kismamák részmunkaidős foglalkoztatása utáni járulékkedvezményt. 2012-től újra lehetőség van a kismamák után adókedvezményt igényelni. A kormány 2011-ben lejárt adókedvezmény igénybevételét a korábbiaknál kedvezőbb feltételekkel tette lehetővé, így 2012. január 1-jétől az addigi átlagosan mintegy 50 százalékos kedvezmény helyett egy évig teljes mentességet kap a kismamát foglalkoztató munkáltató a szociális adóból. Azt gondolom, hogy ez is egy nagy előrelépés volt.

(9.10)

Mindenképp fontos kiemelni, hogy a nagycsaládosok 2013-ban, a három és több gyermeket nevelő nagycsaládosok gáz- és távhőár-támogatást kapnak, ami a gáz- és távhő-kompenzáció fölötti támogatás, amit a szocialisták szintén meg akartak volna szüntetni 2010 júniusától, de mind a két kedvezményben részesülhetnek a családosok. Azt gondolom, nem kell külön kiemelni azt a rezsicsökkentési szándékunkat, amit itt meg is tettünk az elmúlt, most már több mint negyedévben, ami megint csak a nagycsaládosokat érintette, és ilyen értelemben mindegy az, hogy jobb módú, középosztályba, felső középosztályba vagy a szegényebb néprétegek közé tartozó családosokról beszélünk, mindegyiküket segítette.

De van egy dolog, azt kell mondanom, amiről mindenképp beszélni kell, hogy az anyagi helyzet mellett vannak vagy voltak erkölcsi problémák is, és az biztos, hogy olyan családtámogatást nem fogunk vinni, és nem része a családpolitikánknak, ami az azonos neműek együttlétét házasságként ismeri el, ők örökbe fogadhatnának gyereket; és azt sem, amit egyébként Hiller István bevezetett 2009-ben, vagyis rendeletet hozott, hogy a bölcsődékben, óvodákban az óvodai nevelési programokban az óvónőknek tudatosan kerülniük kell a nemi sztereotípiákat, magyarán, a fiút nem kell fiúnak, a lányt nem kell lánynak nevelni, és ha ők maradtak volna kormányon, akkor ez 2010. szeptember 1-jétől már része lett volna az óvodák programjának. Ez sem része a családpolitikánknak (Az elnök csenget.), viszont minden, amit fölsoroltam, igen.

Köszönöm szépen a felvetését. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai