Készült: 2024.04.29.22:05:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Érdeklődéssel hallgattam az ön hozzászólását, interpellációját. Biztos vagyok abban, hogy valamennyien figyelmesen hallgattuk, és abban is biztos vagyok, hogy ön is figyelmesen felolvasta a szöveget. Szeretnék kiemelni az ön által elmondott interpellációból három kifejezést azért, hogy az ön által elmondottak komolyságát a tisztelt Ház kellő súllyal kezelhesse. Az egyik kifejezés az volt, hogy "erős volt a gyanú, hogy", a másik az volt, hogy "a városban az a hír járja", a harmadik pedig az, hogy "ezt a pletykát alátámasztani látszanak".

Tisztelt Ház! Szerintem óvakodni kell a tisztelt Országgyűlésnek attól, hogy ilyen teljesen megalapozatlan interpellációkat terjesszenek be, óvakodni kell attól, hogy olyan pártra hallgassunk, illetve olyan képviselő szavát vegyük komolyan, aki az "ezt a pletykát alátámasztani látszanak" kifejezést használja, a helyi szóhagyományra utal és így tovább. Szerintem ennél a földügyek többet érdemelnek. Én már pár éve dolgozom az Országgyűlésben, de ilyen felelőtlen hozzáállást ehhez a kérdéshez még az egyébként vitatott földügyeknél sem láttam eddig. (Kulcsár Gergely: És mi a válasz?) Meglesz a válasz is, tisztelt képviselő úr.

A komolytalanul feltett kérdéshez képest az ügy komolyságához méltó választ szeretnék adni. Először is szeretném elmondani a földügyekkel kapcsolatban általában - és ezt ajánlom mindenki figyelmébe, aki a pályázati rendszert támadja -, hogy egyrészt a földhaszonbérleti lehetőség, a szerződés nem valamiféle ajándék, hanem munkát jelent azoknak, akik nyertek. A második az, hogy szigorú jogszabályi feltételeknek kell megfelelnie annak, aki sikeresen akar pályázni. A harmadik pedig az, hogy korábban semmiféle pályázat nem volt, ezt a pályázati rendszert mi vezettük be először Magyarország történetében. A célunk az, hogy a családi gazdaságok részére juttassunk földet. Hajdú-Bihar megyében, ahol korábban ötvenen bérelték az állami földeket, az általunk megkezdett munka eredményeként most 418-an bérelhetnek, nyolcszor annyian, mint korábban. Október eleji adat, hogy 18 500 hektáron összesen 1048 szerződést kötöttünk, ebből 1018 olyan szerződés van, ami 100 hektárnál kisebb birtoktestet jelent, tehát családi gazdálkodók nyertek ezeken a földeken. A szerződést kötött pályázók 97 százaléka 100 hektárnál kisebb területen gazdálkodhat. Ők egyébként valamennyi földnek a 83 százalékát nyerték meg, tehát teljességgel valótlanok azok az állítások, amelyek szerint nagybirtokosok vagy oligarchák vitték volna el a földek meghatározó részét.

Tisztelt Képviselő Úr! A konkrét ügyre vonatkozóan még szeretném elmondani, hogy a Nemzeti Földalap nem köt minden nyertessel automatikusan szerződést. Itt kiderült az, hogy egy zrt., a BonFreeze Zrt. a fenti pályázatokat érintő birtoktömbökben a technológiai vízzel történő öntözéshez 2013. április 28-ig vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkezik, továbbá 2013. október 27-ig érvényes szennyvíz-felhasználási engedéllyel is rendelkezik. Mivel korábban a pályázat során ezek a tények nem voltak ismertek a Nemzeti Földalap előtt, ezért új pályázatot fog kiírni ezekre a területekre. Ez a valóság, rendbe kell tennünk a földeket azért, hogy a gazdákkal kellő biztonsággal tudjunk szerződést kötni. Ez fog történni ebben az esetben is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai