Készült: 2024.04.29.22:40:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 529. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  529  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. A 39. ponttal folytatnám, amelyet már érintettünk az előbbiekben, hogy a jelenleg hatályos törvény szerint - és egyébként ebben a vonatkozásban az önök előterjesztése is követi ezt a gyakorlatot - nem egyértelmű az, hogy órabérben foglalkoztatva embereket, lehet ajánlószelvényeket gyűjteni. Mi szeretnénk ezzel kapcsolatban tiszta helyzetet teremteni, mert azok a garanciák, amelyek a nem gyűjthető ajánlás felsorolásában találhatók, ezek megtalálhatók a mostani eljárási törvényben is, és mégis, a választási bizottságok nem találják törvénysértőnek vagy jogsértőnek azt, hogy például az LMP a 2010-es országgyűlési választásokon órabérben gyűjtette magának az ajánlószelvényeket. Mi szeretnénk tiszta helyzetet teremteni, mert úgy gondoljuk, ez nem egy olyan kérdés, amely ne befolyásolná a választások eredményét, illetve a jelöltállítás kérdését.

Úgy gondoljuk, hogy azt a fáradozását egy pártnak, hogy a két választás között a szervezeteire időt, energiát fordít, és próbálja a szervezettségét minél szélesebb körűen kiterjeszteni, azt mindenképpen méltányolni kell azzal, hogy ennek a munkának az eredménye a választási kampányban az ajánlások gyűjtése során megjelenik. De akkor, ha megengedjük azt, hogy pénzért cserébe gyűjtetni lehessen ajánlásokat, akkor gyakorlatilag a pártok szervezetépítését e tekintetben egyáltalán nem jutalmazzuk, és úgy gondolom, ez nem helyes, ezért nyújtottuk be ezt a módosító javaslatot.

A következő, amiről beszélnem kell, az az ajánlások ellenőrzésének a folytatása. Ha az ember mondjuk, a határidő lejárta előtt benyújt bizonyos mennyiségű ajánlást a választási bizottságnak, akkor az előterjesztés szerint nem kell folytatni az ajánlások tételes ellenőrzését, ha bizonyossá válik, hogy az ajánlások száma nem éri el a jelöltséghez szükséges számot. Elképzelhető, hogy egy jelölő szervezet úgy adja le, annak tudatában adja le a határidő lejárta előtt, mit tudom én, egy héttel vagy két héttel az ajánlásai számát, hogy az még nem éri el a jelöltállításhoz szükséges ajánlások számát, de kíváncsi arra, hogy a választási bizottság mennyit tekint ebből érvényesnek, és ilyen esetben, úgy gondoljuk, a választási bizottság adjon információt a jelölő szervezetnek arról, hogy az eddig gyűjtött ajánlásaiból hány érvényes ajánlás van. Ez a javaslat ezt nem teszi lehetővé, tehát csak akkor kap majd információt egy jelölő szervezet, hogyha az ajánlásai száma eléri a jelöltállításhoz szükséges számot.

Nyilván az előterjesztő abból indul ki, hogy csak az ajánlószelvény-gyűjtés végén fogják leadni a szervezetek az ajánlásokat, ez nem így van, előbb is megtehetik, és később lehetőségük van a pótlásra. Erre is volt már példa az elmúlt időszakokban és az elmúlt választások során. Tehát úgy gondoljuk, hogy ez az információszolgáltatás megilleti a jelölő szervezeteket.

A 43. ajánlási pontban - azt hiszem, ez az utolsó, amiről beszélni szeretnék - megint egy olyan módosító javaslatot terjesztettünk elő, amelynek az elutasítása egész egyszerűen érthetetlen számunkra, mert ha komolyan vesszük azokat az alapelveket, amelyeket nagyon szépen lefektet a törvény, hogy tiszta legyen a választás és ehhez hasonló, akkor úgy gondolom, az a minimum, hogy a már meglévő és a tudomásunkra jutott csalási gyakorlatoknak elejét kell venni. Nagyon jól tudjuk, hogy sokan csinálják azt a gyakorlatot - és ezt is egyébként Kubatov Gábortól tudjuk -, hogy beültetik a nagynénjüket, mint Zombori Miklós ferencvárosi képviselő úr, a szavazatszámláló bizottságba, és ők napközben kiüzennek onnan, hogy még ki az, aki nem ment el szavazni. Ugye, a szavazói névjegyzék alapján ezt kiüzenik, és akkor Zombori Miklós a Kubatov-listája alapján elmegy a fideszes szavazókhoz, beülteti a kocsijába, és elviszi őket szavazni. Ennek a csalási módnak is elejét vennénk.

Ha önök nem a saját pártérdekeiket nézik, hanem azt, hogy egy minél igazságosabb rendszer alakuljon ki, akkor támogatnák ezt a módosító javaslatot. Ez arról szól, hogy a szavazás időtartama alatt a szavazatszámláló bizottság tagjai nem adnak ki információkat a szavazással kapcsolatban, különös tekintettel a részvételi adatokra. Tehát ne az döntsön már el egy választást, hogy ki az, aki ki tud üzenni a saját pártjának a szavazatszámláló bizottságból, és ki az, aki így több embert tud a Kubatov-listája alapján odaszállítani a szavazatszámláló bizottságba. Úgy gondolom, hogy a választások tisztaságának, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásnak nem felel meg az, hogy kiüzengetünk a szavazatszámláló bizottságból a részvételi adatok alapján, és odaszállítjuk ilyen voksturizmussal az embereket.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  529  Következő    Ülésnap adatai