Készült: 2024.04.29.20:01:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 519. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  519  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! A vita kezdetén jeleztem a normál hozzászólásra vonatkozó szándékomat, és most így néhány órával a vita megkezdése után kerül erre sor. Először a választási szervek átalakításáról, az első választókkal kapcsolatos hozzáállásról és a szavazatszámláló bizottság tagjaival szemben támasztott követelményekről szeretnék beszélni.

A választási szervek elfoglalását már érintettük, de csak röviden térnék ki erre. A Fidesz saját hatalmi érdekeit próbálja érvényesíteni ezzel kapcsolatban, hiszen 2010-ben, amikor önöknek az volt az érdekük, hogy leváltsák az akkori OVB tagjait, akkor amellett érveltek, hogy minden választás után meg kell újítani ezt a testületet.

Most, amikor önöknek az az érdekük, hogy minél hosszabb időre bebetonozhassák ennek a testületnek a tagjait, most egy olyan javaslatot nyújtanak be - egyébként előterjesztőként Kósa Lajos személye egyezik ezekben a kérdésekben -, amely 9 évre betonozza be ezeknek az embereknek a mandátumát.

A Jobbik, mint a fiatalok körében legnépszerűbb párt, kiemelten kezeli az első választók helyzetét, illetve a választással kapcsolatos részvételi szándékukat és azt, hogy minél inkább segítsük őket abban, hogy részt vegyenek a választásokon, ugyanis a többi társadalmi korcsoporthoz képest a fiatalok sajnos kisebb arányban érdeklődnek a közélet iránt, és alacsonyabb arányban is vesznek részt a választásokon. Úgy gondoljuk, hogy ennek egyik oka nyilván az oktatási rendszerben is keresendő, de a tájékozatlanság, amit nagyon egyszerűen és könnyen meg lehetne szüntetni, ha szintén elfogadnák az erre vonatkozó módosító javaslatainkat.

Nem kellene mást tenni, mint például egy, az első választókat tájékoztató honlapot és közösségi oldalt működtetni. Nagyon jól tudjuk, hogy az internet népszerű a fiatalok körében, és onnan szerzik be az információik nagy részét, és ha ezzel az eszközzel élni tudna a Nemzeti Választási Központ sok más feladata ellátása mellett, nem jelentene számukra olyan nagy terhet egy ilyen honlap működtetése. Akár lehetne a hivatalos holnapjuknak egy aloldala; az első választóknak szóló rovatban tájékoztatná az első választókat, hogy hogyan tudnak élni a szavazati jogukkal.

Szintén a Nemzeti Választási Központnak az előterjesztés szerint feladata az, hogy levélben tájékoztatja a választópolgárokat a névjegyzékbe vételről, illetve a választójog gyakorlásának feltételeiről. Ehhez a levélhez az első választók esetében szintén lehetne mellékelni egy tájékoztatót, hogy az első szavazók hogyan tudnak élni a választójoguk gyakorlásával, és milyen egyéb tudnivalók vannak, amelyek nélkül nem tudnak részt venni a választásokon.

Végül pedig ebben a hozzászólásomban megint egy olyan javaslatra szeretném felhívni a figyelmet, ami teljes egészében pártsemleges, és úgy gondoljuk, hogy egy olyan szigorítást és megszorítást jelent, ami egész egyszerűen nem indokolt. Nem indokolt, hiszen az elmúlt 20 év tapasztalatai is azt mutatják, hogy a szavazatszámláló bizottságoknak bizony nagyon sok esetben, főleg Budapesten olyan tagjaik is vannak, akik nem az adott településen rendelkeznek lakóhellyel, mégis egy másik településen látják el a szavazatszámláló bizottság tagságából eredő feladatokat.

Nem értjük, hogy miért ne lehetne ezt a rendszert a későbbiekben fenntartani, és miért ne delegálhatna adott esetben egy párt másik településre is szavazatszámláló bizottsági tagot. Ha adott esetben egy aprófalvas választókerületre gondolunk, tudjuk nagyon jól, hogy nagyon apró falvakban a pártoknak nem mindig van szervezetük, nem mindig tartják minden egyes faluban a kapcsolatot a választókkal, és nem biztos, hogy egyébként egy nagyon kis faluban, ahol egyébként szavazatszámláló bizottság működik, az adott párt az adott településről tud szavazatszámláló bizottsági tagot delegálni, de egy szomszédos településről nagyon szívesen ellátná ezt a feladatot az adott párt aktivistája.

De ha Budapestre gondolunk, akkor még inkább látjuk ezt az átjárhatóságot, hiszen a budapesti kerületek között végképp megoldható, hogy valaki egyik kerületből a másikba utazik át azért, hogy ezt a szavazatszámláló bizottsági tagi feladatot ellássa, és ez is bevett gyakorlat volt az elmúlt 20 évben. Teljesen biztos vagyok benne, hogy a Fidesznek sem minden esetben az adott településről kerültek ki a szavazatszámláló bizottságba delegált tagjai.

(0.50)

Természetesen a Jobbiknak sem, majdnem tízezer tagot tudtunk delegálni a szavazatszámláló bizottságokba, és természetesen ők nem csak az adott településről érkeztek. Tehát úgy gondolom, ez is egy olyan módosítás lenne, hogyha ezt a megszorítást kivennénk ebből a javaslatból, amely teljesen ésszerű, indokolt és egyébként a szavazás lebonyolítását és a pártok dolgát is megkönnyítené. Tehát nem értjük, miért nem ért egyet ezzel a kormány sem, és az előterjesztő sem.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  519  Következő    Ülésnap adatai