Készült: 2024.04.29.20:09:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 459. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:46


Felszólalások:  Előző  459  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Frakciótársaim arra sarkallnak, hogy röviden és tömören foglaljam össze az előttünk fekvő törvényjavaslatban fogalmazottakat a Fidesz szempontjából. Ez röviden annyi lenne csak, hogy éljen a párt, de ennél egy kicsit hosszabban szeretném azért kifejteni a Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontját egy kérdésben, pontosan a 37. ajánlási pont alatt található módosító indítvánnyal kapcsolatban.

Itt található az a módosító javaslat, amit frakciótársaimmal közösen nyújtottunk be azzal a céllal, hogy törlésre kerüljön az a rész ebből a javaslatból, miszerint egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat. Azt gondolom, hogy ha ez nem történik meg, és a szabályozásban ezzel kapcsolatban nem kerül sor változtatásra, akkor ez ugyanúgy a demokrácia csorbítása eszközének tekinthető, mint ahogy az előzetes regisztráció intézményével kapcsolatban is erről van szó.

A Jobbik Magyarországért Mozgalomnak határozott álláspontja, hogy mindenképpen fontos megőrizni az országgyűlési választások komolyságát, ehhez pedig elengedhetetlen az, hogy csakis a valós társadalmi támogatottsággal rendelkező jelöltek, pártok, szervezetek állhassanak rajthoz a választások alkalmával.

Mi a magunk részéről annak idején örömmel hallottuk azokat a híreket, melyek arról szóltak, hogy eltörlésre kerül a kopogtatócédulák rendszere, hiszen mindannyian tudhatjuk azt, hogy nagyon sok esetben zaklatásra adott lehetőséget ez a rendszer, az ajánlószelvények gyűjtése. Nem egy esetben, nem két esetben komoly visszaélésekre, törvénysértésekre került sor ezzel kapcsolatban. Azonban az előttünk fekvő javaslatban azt láthatjuk, hogy nem történik ezen a területen érdemi változtatás, hiszen az ajánlóívek rendszere a listák készítésének a lehetőségén nem változtat, ráadásul a szabályozás azt tartalmazza, hogy egy adott választókörzetben való elinduláshoz elegendő legyen mindössze 200 aláírás összegyűjtése, olyanformán ráadásul, hogy egy személy több jelöltet is ajánlhasson.

Ha pedig mindehhez hozzávesszük azt, hogy a kampányfinanszírozás bizonyos kérdései is tisztázatlanok, és a jelöltek támogatása kapcsán itt bizony még nagyon sok kérdőjel található, akkor egyáltalán nem zárható ki az, hogy egy ilyen irányú motiváció is megjelenhet, ami a választások tisztaságát nagyon negatívan befolyásolhatná.

Szeretném emlékeztetni a tisztelt Országgyűlést, hogy a tavalyi év végén az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvényjavaslat vitájában még merőben más álláspontot képviseltek a kormánypárti képviselők, hiszen akkor Kósa Lajos még arról beszélt, hogy meg kell őrizni a kopogtatócédulák rendszerét, és fontos az, hogy ezekből komoly számút kelljen összegyűjteni.

Aztán a mögöttünk hagyott hónapok során önök nyilvánvalóan rájöttek arra, hogy a saját érdekeiknek még jobban megfelelő szabályozás is kialakítható ebben a tekintetben, és az ellenzék szétaprózására lehetőséget nyújtó szabályozást emeltek be az előttünk fekvő eljárási törvényjavaslatba.

A mi javaslatunk ezzel szemben az lenne, hogy jól van, legyen elegendő ez a 200 ajánlás egy adott választókerületben, de ez olyanformán történjen akkor, hogy ezt a jegyzőhöz, a választási iroda vezetőjéhez kelljen eljuttatni, olyanformán természetesen, mint azt már említettem, hogy egy választópolgár mindenképpen csak egy személyt ajánlhasson. Ezzel ugyanis a visszaélések lehetőségét minimálisra lehetne szorítani, hiszen így nem jutnának el a választópolgárok adatai azokhoz a személyekhez, akik gyűjtik az ajánlásokat, az aláírásokat, és ilyenformán valóban a viszonylag erős támogatottsággal, megfelelő beágyazottsággal rendelkező személyek indulhatnának el egy adott választókerületben képviselőjelöltként.

Én arra kérem önöket, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy fontolják meg az általam elmondottakat, hiszen ilyenformán bizonyíthatnák önök azt, hogy valóban következetesek, és a korábban önök által képviselt állásponthoz legalább nagyjából tartani tudják magukat.

Emlékeztetném önöket arra is, hogy Kósa Lajos képviselőtársunk éppen arról beszélt a már említett tavalyi év végi vitán, hogy fontos az, hogy ne nyíljon arra lehetőség, hogy egy adott választókerületben kellő támogatottsággal rendelkező személlyel szemben, mondjuk, országgyűlési képviselővel szemben elindulhasson egy vele azonos vagy hasonló nevű egyén, hiszen ez nevetségessé tehetné a választásokat. Az a szabályozás, ami az előttünk fekvő javaslatban található, éppen erre nyújt lehetőséget, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim.

Én abban bízom, hogy önök ebben a tekintetben változtatni fognak, bár igazán komoly illúzióim természetesen nincsenek ezzel kapcsolatban, de ezzel az alkalommal bizonyíthatnák önök azt, hogy valóban elvek és értékek vezérlik önöket, és nem csak a Fidesz-mottó mindenekfelettiségét, nem kizárólag saját hatalmuk bebetonozásának az elsődlegességét tartják a szemük előtt. Így aztán én nagyon remélem azt, hogy a benyújtani szándékozott bizottsági módosító ezt a kérdést is rendezni fogja, és remélem, hogy Papcsák képviselő úrban ezek a gondolatok is kellő súllyal fognak tudni érlelődni a holnapi napig. Mint már említettem, igazán komoly illúzióim nincsenek, de remélem, hogy ezzel kapcsolatban nem lesz igazam.

Ha viszont úgy fog történni, hogy érdemi változtatás nem történik ebben a tekintetben, akkor sajnos továbbra is csak azt mondhatjuk, hogy önöket valóban csak a Fidesz-mottó, az "éljen a párt" jelszó mindenekfelettisége vezérli.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  459  Következő    Ülésnap adatai