Készült: 2024.04.29.21:52:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 335-337. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:46


Felszólalások:  Előző  335 - 337  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Először arra a módosító javaslatunkra szeretnék rávilágítani, amivel a nemzeti ellenzék szeretné kiküszöbölni azt, hogy például a Pofosznak, tehát a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének nevet kelljen változtatnia a legfinomabb esetben, de fogalmazhatnánk úgy is, hogy a jövőben nem működhetne ez a szervezet. Legalábbis a törvényjavaslat jelenlegi állása szerint, ha nem fogadják el a Jobbik módosító javaslatát - ahogy azt a bizottságban sajnos le is szavazták -, akkor nem maradhatna ilyen nevű.

De hogy az önök érveivel is próbáljak hatni: a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége sem maradhatna ilyen nevű szervezet, márpedig önök is állami támogatásra érdemes szervezetnek tartják ezt a lényegében egyszemélyes provokátor szervezetet. Ha ezt a szervezetet meg szeretnék menteni, akkor el kellene fogadniuk azt a definíciópontosítást, amelyben azt mondjuk, hogy nem megfelelő az a definíció, amely szerint a szervezet elnevezésében nem szerepelhet olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható. Hiszen ha a Politikai Foglyok Országos Szövetségére gondolunk, az bizony közvetlenül összefüggésbe hozható a kommunista rendszerrel, ha eltekintünk a Gyurcsány-éra rendszeres törvénysértéseitől.

(21.10)

Hiszen azért ne felejtsük el, hogy például a magyar történelemben egyetlen napon a legtöbb embert 2006-ban, pontosabban talán a bajtársiasság napján, néhány éve július 4-én állították elő, az volt a rekordszámú, legtöbb előállított, több mint kétszáz gárdistával. Akárhogy is, ha ezt tekintjük, a politikai foglyokról elsősorban mégiscsak a szocialista rendszer juthat eszünkbe, egy olyan önkényuralmi rendszer, amely alapján be kellene szüntetni ezeket az elnevezéseket.

Ezért mi egy precízebb megfogalmazást javaslunk. Nem elég azt mondani, hogy közvetlenül összefüggésbe hozható egy kifejezés valamilyen önkényuralmi rendszerrel, hanem fontos azt kimondani, hogy azt negatív éllel szabad összefüggésbe hozni, tehát konkrétan csak a pozitív környezetben való megjelenítést nem tartjuk elfogadhatónak. Ilyen értelemben azt mondanánk, hogy egy szervezet elnevezésében inkább ne szerepelhessen olyan kifejezés vagy olyan szervezet neve, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszert pozitív vagy elfogadható színben tünteti fel, vagy az ilyen rendszer egésze vagy valamely része további működtetésének látszatát kelti, vagy annak szükségességére utal.

Tehát ha valaki, mondjuk, némi riogatásból, létrehozna egy ÁVH nevű szervezetet, akkor nehogy sokakban rossz érzés kerekedjen. Most nem az Alkotmányvédelmi Hivatalukra gondolok, bár ez is kelthet rossz érzést sokakban (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Haha!), hiszen ennek a nemzetbiztonsági szervnek sem az a feladata, mondjuk, hogy az elrabolt nemzeti vagyon útját felderítsék, hanem sokkal inkább az, hogy a magunkfajtákat a gárdistákat, és még sorolhatnám, milyen hazafiakat vegzáljanak. De tegyük föl, hogy mondjuk, egy olyan ÁVH-ra gondolunk, amivel valóban riogatni kívánnák az embereket, no, ilyen szervezet tehát ne lehessen. Ezért fontos azt is kimondani, hogy amely egy rendszer további működtetésének vagy egy rendszer részének további működtetésének látszatát kelti, ilyen nevű szervezet se létezhessen szerintünk.

A másik nem csak egy ilyen definícióbeli pontosítás, talán átfogóbb és még fontosabb követelésünk, ez pedig az, hogy ne csak a közterületek, intézmények, cégek, egyesületek, sajtótermékek nevében legyen tiltott a jövőben önkényuralmi rendszerekhez való kötődés - ahogy önök fogalmaznak meglehetősen felületesen -, hanem közterületi alkotások, tehát szobrok, emlékművek esetén is tiltsuk meg azt a kommunista propagandát, amit bizony itt is láthatunk. Ha az Országgyűlés folyosójáról kitekintenek a kormánypárti képviselők, az önök folyosójáról tulajdonképpen látni is lehet a Szabadság téri szovjet emlékművet, melyen több önkényuralmi jelkép is van. A sarló-kalapácsos ábrázolás több példányban is megtalálható. Azt gondolom, ezt abszolút ideje volna eltávolítani, ha konkrétan erre gondolunk.

Stágel Bence képviselőtársamtól a KDNP padsoraiban 2012. április 4-e óta várom a választ. Úgy tűnik, hogy nem szokványos a KDNP-ben választ adni akár választópolgároknak, de úgy tűnik, hogy képviselőknek sem. Pedig ha már a KDNP is szintén felemelte a szavát a Szabadság téri szovjet emlékművel szemben, akkor azt javaslom, hogy lépjünk föl közösen valamiféle javaslattal a szovjet emlékmű ügyében. Így bízom benne, hogy akár még napirendre is kerülhet, ellenben jobbikos javaslatok rendre még tárgysorozatba-vételre sem számíthatnak. Ezért bízom benne, hogy erre a levelemre előbb-utóbb a képviselő úr válaszolni fog. Akár csak egy egyszerű nemleges választ, néhány szót is lehet válaszolni, hogy tudjuk, hogy más helyen tapogatózzunk, és a KDNP-től nem remélhetjük a szovjet emlékmű eltávolítását.

Azonban van itt egy átfogó módosító javaslatunk, amelyet egy kapcsolódó módosító javaslattal tovább pontosítanánk, ami, azt gondolom, hogy így már teljességgel elfogadható. Ezek a köztéri szobrok, illetve műalkotások nem ábrázolhatnának olyan személyt, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be. A definíciónak ez a korábbi része, azt gondolom, átemelhető. Ami még új megfogalmazás lenne általunk, hogy ezek a műemlékek, vagy éppen akár csak egyszerű szobrok, műalkotások nem tartalmazhatnak olyan kifejezést vagy ábrázolási elemet, vagy egyébként nem fejezhetnek ki olyan üzenetet, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható. Egy ilyen javaslatot is benyújtottunk a saját definíciónk mellett, nehogy a definíció vége miatt, a jobbikos precizitás miatt vessék el ezt a javaslatot. Hogyha nyitottság van önökben a közterületi kommunista propaganda eltávolítására, akkor azt az önök felületes definíciójával is benyújtottuk, tehát legyenek szívesek akkor legalább azt elfogadni.

Annál is inkább indokolt ez, mert szerte az országban láthatunk, nem csak itt a Szabadság téren, szerte az országban számos kommunista emlékművet. Gondoljunk csak az egyik leghíresebbre, legvérlázítóbbra, ami Pásztónak tulajdonképpen a főterén található. Bár két országgyűlési képviselője is van Pásztónak, Bíró Márk és Becsó Zsolt, helyi programjukkal ellentétben egyszer sem szólaltak fel ebben az ügyben. Igaz, Bíró Márk semmilyen ügyben nem szólalt föl még ebben a ciklusban az Országgyűlésben, és Becsó Zsolt megyei közgyűlési elnök szintén álláshalmozóként gyakorlatilag nem ért rá, hogy foglalkozzon ezzel a kérdéssel, pedig bíztam benne, hogy itt a részletes vitában megjelenik és megszólal ebben a kérdésben, ha már a programjuk részeként, a helyiek igényeinek megfelelve kampányoltak ezzel. De amikor eljön a pillanat, akkor azt gondolom, hogy érdemben reagálni is kellene ezekre, fel kellene vetni például a pásztói kommunista emlékművek ügyét is.

Tehát szerte az ország sajnos tele van még mindig kisebb-nagyobb emléktáblákkal, emlékművekkel, százszámra lehetne ezeket összegyűjteni. Azt gondolom, hogy a törvényjavaslat nem teljes, hogyha csak közterületek, intézmények, cégek, egyesületek, sajtótermékek esetére vonatkozik. Talán a legtipikusabb formája egy kommunista propagandának nem is egy kommunista utcaelnevezés, hanem például a Szabadság téri szovjet emlékmű, azok az emlékművek, amelyeken olyan provokatív feliratok is vannak, mint például itt, hogy "Dicsőség a felszabadító szovjet hősöknek". Teljesen idejétmúlt ma már az efféle propaganda, azt gondolom, hogy ezért a törvénymódosító javaslatunkat valamilyen formában támogatniuk kell.

Örülnénk neki, hogyha végre sikerülne törvényi szinten föllépni ezekkel szemben, hiszen sokunknak, nekem is úgy kellett felnőnöm, hogy a kommunista emlékművekkel szemben csak a civil nemzeti ellenállás keretein belül léphettem fel, így vettem részt például rendre a Károlyi-szobor éves festékes leápolásában, vagy a csendőrgyilkos Ságvári Endrét dicsőítő emléktábla önkéntes, társadalmi célú "karbantartásában", és még sorolhatnám hosszan. Mindenesetre most azonban végre törvényekkel vehetjük elejét a további kommunista propagandának, legalábbis a közterületeken. Én örülnék neki, ha ez a fajta társadalmi, nemzeti ellenállás - amit különösen a fiatalságnak köszönhetünk -, amelynek köszönhetően legalább a szabadságról elnevezett téren is, szégyenszemre bár, de legalább kordonok közé kell zárni 2004 óta a népharag elől ezt a gyalázatot; bízom benne, hogy tudunk váltani. Mi is szeretnénk végre komolyan segítséget nyújtani a kormányzáshoz, és kormányzati erőkkel szeretnénk végre az efféle propagandáknak véget vetni.

Arra is buzdítanám végül önöket, hogy most, november 4-éhez közelítve ne csak emlékezzünk meg - tegyük azt meg, mi is megtesszük, most vasárnap 15 órakor a Petőfi híd budai hídfője melletti Mementó emlékműnél a Jobbik Magyarországért Mozgalom megemlékezést fog tartani -, de nem elég ma megemlékeznünk, hiszen '56 céljai sajnos még a mai napon napirenden vannak, nem kerültek megoldásra. Azzal a jelszóval hívunk mindenkit, hogy "nem engedünk az '56-ból". Ne engedjünk az '56-ból, és ezért nem elég tehát csak megemlékezni, ilyen törvényjavaslatokat precíz formában el kell fogadni, illetve a módosító javaslatainkkal, azt gondolom, orvosolni is kell még adott esetben a hibáit.

Bizony, november 4-én is nem elég megemlékezni, hanem arra is buzdítom önöket, hogy 17 órára jöjjenek Biszku Béla rózsadombi háza elé a Felső Zöldmáli út 27. szám alá - a telefonszámát sajnos nem tudom -, ugyanis itt néma tüntetést tart a Jobbik Magyarországért Mozgalom az elszámoltatásért és a kommunista luxusnyugdíjak megvonásáért. Minden kivégzett áldozat emlékére egy-egy mécsest fogunk gyújtani, hogy a megtorlásokat irányító gyilkos szembenézhessen az áldozatainak lelkével. Ezért buzdítok tehát mindenkit arra, hogy vasárnap 17 órára a megemlékezésünk után Biszku Béla rózsadombi házához is jöjjön. Ha már itt napirendre sem kerülhet például a luxusnyugdíjak ügye, amelyet legutóbb éppen a mai nap folyamán szavaztak le, még a napirendre vételét is ennek a javaslatnak szégyenszemre, így tehát aki adott esetben már ott magánemberként megteheti, akár a KDNP padsoraiban ülők, akár a két új, most már pártfegyelem alá nem tartozó képviselőjük, akiket kizártak a KDNP soraiból - Soltész államtitkár úrra is gondolok ez esetben -, tehát most már a pártfegyelem...

ELNÖK: Képviselő úr, részletes vita zajlik, kérem, az ajánlási pontok alapján szíveskedjen előterjeszteni álláspontját. Folytassa, képviselő úr!

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Világos, igen. Tehát az ajánlás 3-as és 14-es pontjára hívnám föl a KDNP-s képviselőtársaimnak is a figyelmét, főleg azokét, akik most már - tehát mint mondtam - a pártfegyelem kötöttsége nélkül ki tudnak állni adott esetben ezek mellett az ajánlási pontok mellett is.

Bízzunk benne azért, hogy az egész kormánypárti padsorokban elfogadásra fog találni ezeknek a jobbító szándékú javaslatainknak a többféle megfogalmazásából legalább valamelyik, de bízunk benne, hogy a precízebb. Mindenesetre széles spektrumot biztosítunk annak, hogy ezt a törvényjavaslatot jobbítsuk és kiteljesítsük, elsődlegesen a közterületi szobrokkal is.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

(21.20)




Felszólalások:  Előző  335 - 337  Következő    Ülésnap adatai