Készült: 2024.04.29.22:48:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 331. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): (Nem szól a mikrofonja.) Most már működik. (Novák Előd közbeszólása.) Köszönöm, tisztelt elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Novák képviselő úr nem bírja ki, hogy azért ne szóljon közbe, de ezt már az ember (Novák Előd: Ki kellene kapcsolni a telefont!) józan türelemmel követi itt a képviselői ülésteremben, mert ezt megszoktuk (Novák Előd: Nehogy már neki álljon feljebb!), mondhatni, ez rendszeresen elő szokott fordulni. De ezt csak esetleg a közvetítést rádión követő vagy éppen a jegyzőkönyvet utólag elolvasó embereknek mondom, és a kuruc.info-n majd minden bizonnyal megjelenteti Novák képviselő úr az én ezzel kapcsolatos megjegyzésemet is, de hát ez már az ő dolga. (Novák Előd: Rakják bele a Blikkbe!)

(21.00)

Tisztelt Képviselőtársaim! Figyelemmel hallgattam végig a vitát, és az elhangzó érvek egy részét, amennyiben jó szándékúak voltak - amiben nem vagyok biztos -, még komolyan is tudom venni. De azt szeretném hozzátenni, hogy csak azokat a módosító javaslatokat tudom elfogadni és támogatni, amelyek nem még az eddiginél is bürokratikusabb eljáráshoz vezetnek, mert - s ezt még egyszer szögezzük le - az egésznek kifejezetten az a célja, hogy ha valaki tényleg ide akar jönni Magyarországra és itt komolyan akar üzleti tevékenységgel foglalkozni, esetleg befektetni, azt ne toljuk át tízszer olyan procedúrán, amelyek közül már az elsőnél elmegy a kedve attól, hogy idejöjjön, mert amíg eljut a belügyminiszterig, addig háromszor-négyszer be kell ide utaznia és át kell esnie egy olyan bürokratikus procedúrán, amihez képest még az Egyesült Államokba is könnyebben el tud jutni. Éppen ezért azt gondolom, hogy egy, a nemzetközi joggyakorlatban bevált intézménynek a magyarországi honosítása talán nem egy hatalmas probléma. Ez az ominózus összeg egyébként az európai normákhoz igazodik, mert az Európai Unió országai nagyjából ezt várják el. Ez gyakorlatilag azt mondja, hogy ezzel vehető komolyan a szóban forgó úr vagy hölgy, ha ide akar jönni és be akar fektetni. Az, hogy öt évre leköt 250 ezer eurót, világossá teszi az ő komolyságát, hiszen ebből az is következik, hogy vannak forrásai arra, hogy ezeket ténylegesen Magyarországon költse el.

Még egyszer mondom, én szándékosan választottam inkább az állami kötvényt, ami szerintem paralel egy bankbetéttel, de azért tudnék mellette érveket is elmondani. Szerintem a bankbetét kicsit olyan, mint a kft.-alapításnál a 3 millió forint: egyik nap leteszik, a másik nap kiveszik. Aztán hogy kié volt és kinek adja utána vissza, azt már senki nem fogja tudni ellenőrizni, míg az öt évre lekötött összeg, az öt évig ott van, ami azt jelenti, hogy az bizony ott öt évig parkolni fog, amiből az következik, hogy nagyon is komolyan kell gondolnia a szándékait valakinek, aki ilyen típusú befektetéssel él. Ez is egyfajta szűrő. Tehát nemcsak a komolyságot figyelembe vevő dolog, hanem egyfajta szűrő is ebben az értelemben, ezért én az államkötvény előírását és az ezzel kapcsolatos vásárlást még jó dolognak is tartom.

S ez önmagában még segíti is az államadósság finanszírozását, amit pont azok a képviselőtársaim nehezményeznek leginkább, akik a jelenlegi államadósság mintegy 60 százalékát hozták össze, és akkor korábbi örökségekről még nem is beszéltem. Én ezeknek a képviselőknek a helyében ezt kevésbé használnám érvként, mert nekik aztán különösen az lenne az érdekük, hogy támogassanak ebben a Házban minden olyan törvénymódosítást, amelyik az államadósság visszafizetését vagy a lebontását szolgálja.

Még egyszer visszatérve a törvényjavaslatra: azt is szeretném tisztázni, hogy itt semmilyen schengeni jogosítványt nem adunk. Ez az ominózus befektetési, letelepedési jog csak Magyarország területére érvényes, a schengeni övezeten belüli továbbutazásra és az azon belüli tartózkodásra nem jogosít - ezt szeretném egyértelművé és világossá tenni -, ennek megfelelően ilyen típusú uniós ellenérv Brüsszel részéről ebben az ügyben természetesen nem is várható, ilyen külön egyeztetést ebben a formában ez a módosítás nem igényel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy minden itt elhangzott aggály komolyan figyelembe vehető. Nem gondolom, hogy ezeket csak a törvényjavaslat szintjén kell rendezni. Hogy ennek milyen belső eljárásrendje van a kormányon belül, arról a kormánynak kell egy rendeletet alkotnia, és remélem, hogy ez a kormányrendelet hamarabb születik meg, mint ahogy a törvényi kezdeményezés idekerült az asztalra. Amennyiben ez a kormányrendelet megszületik, akkor bátran biztatnám mind a két ominózus bizottságot, a rendészetit és a nemzetbiztonságit, hogy ennek az eljárásrendjével kapcsolatos kérdéseit vagy észrevételeit bizottsági ülésen bátran vessék fel. Megígérhetem önöknek, hogy a Fidesz képviselőin keresztül én magam is támogatni fogom mint frakcióvezető.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai