Készült: 2024.04.30.01:22:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 315. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:41


Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy picit más szempontból, bár ilyen tekintetben is érintve volt már ez a javaslat, de én a benyújtás motívuma, a motiváció oldaláról közelíteném meg ezt a kérdést. Mondhatnám azt is, hogyha egyszerűen és talán legközérthetőbben szeretnék fogalmazni, hogy a miniszterelnök és a gazdasági minisztere fejjel mentek a falnak, s amikor nagyot koppantak, akkor ültek a földön, és kicsit zavaros fejjel azon gondolkodtak, hogy milyen alternatív megoldásokat lehetne találni. Azért mondom ezt, és azért a miniszterelnökhöz és a gazdasági miniszterhez kötöm és nem Rogán képviselő úrhoz, mert ezeket a javaslatokat már ismerjük. Rogán képviselő úr egy tehetséges szakember, egy tehetséges politikus, és azt gondolom, egy ilyen viszonylag rövid törvényjavaslatot meg tud úgy védeni, és tud úgy érvelni mellette, mintha valóban a sajátja lenne, de ismerjük már a Fidesz jogalkotási metódusát, és ezeknek a törvényjavaslatoknak az a sorsuk, hogy a kormányban kitalálják, hogy ezt elő kell terjeszteni, keresnek hozzá egy országgyűlési képviselőt, azzal benyújtatják, és az az országgyűlési képviselő anélkül tudja az Országgyűlés elé hozni ezt a javaslatot, hogy szakmai vagy egyáltalán társadalmi vagy bármilyen egyeztetésen átesett volna. Erről van szó most is, annyi különbséggel - még egyszer mondom -, hogy Rogán képviselő úr lényegesen jobban tudja ezt képviselni, mint más képviselőtársai, akik néha azt sem tudják, hogy milyen törvényről beszélnek mint saját előterjesztés.

Ettől függetlenül arról van szó, egy picit komolyabbra fordítva, hogy az IMF és más európai intézmény nem ad pénzt a kormánynak, ezért más megoldás után néznek. Azért mondom, hogy meglepő megoldások vagy elfogadhatatlan megoldások után, mert ennek az első felvonása az azeri baltás gyilkos eladása volt, aki szintén az államkötvény-vásárlás reményében került átadásra Magyarországról, de ha még ez nem is bizonyítható, az viszont már annál inkább, hogy miután átadták, és hazájában szabadon bocsátották az emberölés miatt elítélt, hősként ünnepelt azeri katonatisztet, azután hirtelen megélénkültek a gazdasági kapcsolatok Azerbajdzsánnal. Szijjártó képviselő úr, államtitkár úr büszkén jelentette be, hogy milyen előrehaladott állapotba jutottak néhány hét alatt ezek a tárgyalások, és azt is tudjuk, hogy kormány közeli cégek bizony nagyon gyorsan és nagyon komoly megrendeléseket kaptak Azerbajdzsánban, azaz gazdasági érdekekért, az állam finanszírozhatóságának érdekében eladtak egy köztörvényes bűnözőt, egy gyilkost egy más országnak. (Babák Mihály: Hogy jön ez ide?)

Hogy jön ez ide? - Babák képviselő úr ezt kérdezi. Megmondom önnek: úgy, hogy ez egy következő megoldás az államháztartás hiányának a finanszírozására. Az, hogy kiárusítják a magyar állampolgárságot, vagy fogadjuk el Rogán képviselő úr helyesbítését, bár én azt gondolom, inkább valamiféle freudi elszólásról van szó itt írásban, nem pedig egyszerű tévedésről, de vegyük azt, hogy nem állampolgárságról, csak mint letelepedési vagy tartózkodási jogról van szó, azt gondolom, elfogadhatatlan. Nem kívánom ismételten fölhozni azokat az érveket, amelyeket képviselőtársaim megfogalmaztak, hanem kifejezetten a motiváció oldaláról közelítem meg. Ha végigolvassuk ezt az indokolást, akkor pontosan eljutunk oda, amiről én beszélek, mert ugyan Rogán képviselő úr szerint tévesen került be az indokolásba az, hogy állampolgárság megszerzése, azonban a mondat második fele, hogy mert ezzel is segíteni kívánja az állam finanszírozását, azt gondolom, ez már egészen egyértelmű. Ez tehát nem azt jelenti, képviselő úr, amiről ön beszél, hogy azt kívánják elérni, hogy Magyarországon a befektetői hajlandóság növekedjen, hanem egész egyszerűen 250 ezer euró készpénzre szeretnének szert tenni.

(20.40)

Én azt gondolom, ez a különbség óriási, mert a jelenlegi hatályos szabályok is megengedik azt, hogy kiemelten fontos gazdasági érdekből a belügyminiszter bizonyos engedményeket adjon akár a letelepedési, akár a tartózkodási jog vonatkozásában, és ez így helyes, ezzel én is egyetértek, mert ha Magyarországon valaki munkahelyeket teremt, ha Magyarországra valaki komoly pénzösszeget invesztál, akkor valóban elő kell segíteni annak az itteni tartózkodását, nem pedig gátolni, és valóban a magyar államnak kiemelt érdeke, hogy ez az ember idejöjjön.

Én azt gondolom, hogy az, hogy ha valakitől beszednek 250 ezer eurót, és akkor automatikusan jogosulttá teszik egyébként arra - és ezt hangsúlyozni szeretném, nem a belügyminiszter mérlegelése alapján, hanem automatikusan jogosulttá teszik -, hogy itt tartózkodási engedélyt kapjon, ahhoz hasonlítható, mint amikor a középkorban, mondjuk a Borgia-pápák idején licitálni lehetett az egyes egyházi tisztségekre, esetleg fix összegért lehetett megvenni - ezt úgy hívták akkor és úgy hívják most is, hogy simónia -, és a reformáció egyik fő célkitűzése az volt, hogy ez ellen fellépjen.

Ugyancsak hasonlíthatom, mondjuk, a Velencei Köztársasághoz, és akkor talán még közelebb kerülünk az igazsághoz, amikor a chioggiai háború idején, amikor valóban az államot a megszűnés veszélye fenyegette, ha valaki olyan összeget ajánlott föl az államnak, amiért egy nagy hadigályát föl lehetett szerelni, akkor az megkapta a velencei nemességet. Ez rendben is van, rendben is volt a középkorban. Csak azt gondolom, hogy azóta kellett volna, hogy fejlődjön egy kicsit a gondolkodásmódunk is, és talán nem szeretnénk egy egyébként tiszteletreméltó múlttal rendelkező középkori államhoz, mondjuk, Velencéhez a mai Magyar Köztársaságot hasonlítani. Márpedig ez az intézmény pontosan ugyanolyan, mint az volt akkor. Ha pénzt kap az állam azért, hogy tudja finanszírozni a költségvetést, egy meghatározott összeget, akkor az jogosítványokkal ruházza fel, extra jogosultságokat biztosít annak, aki ezt a pénzt befizette.

Én azt gondolom, hogy ami a motivációt illeti, ez teljes mértékben elfogadhatatlan, és nem ismétlem mellé azokat a biztonsági kockázatokat, amelyeket képviselőtársaim már felemlegettek. Ha bárkinek kétsége támadna afelől, hogy valóban ez volt a motívum, azért én azt gondolom, hogy véletlenek vannak, de ilyen sok véletlen egymás mellé rendelve nincs. Az azeri ügy után jön ez, és érdekes módon egybeesik azzal az uszító kampánnyal, amit most az IMF-fel szemben folytat a kormány, az állampolgárok adóforintjain fizetett kampánnyal. Gondolom, nem olcsó, de talán önök tudják azt is, hogy pontosan mennyibe kerül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elhangzott itt már, én is szeretném megerősíteni: az, hogy befektetők jöjjenek Magyarországra, biztosan, alapvetően nem ezen a rendelkezésen fog múlni. Ahhoz, hogy valaki idejöjjön, kell a jogbiztonság; ahhoz kell az, hogy ne legyen visszamenőleges hatályú törvénykezés; ahhoz kell az, hogy legalább olyan költségvetés legyen, ami egy-két hónapnál többet is kibír módosítás nélkül. Ahhoz kell az, hogy a befektetők tudják azt, hogy ha - és itt elsősorban szeretném hangsúlyozni - akár olyan gazdasági jellegű törvényalkotást javasolnak önök és fogadnak el, amely alkotmányellenes, akkor az Alkotmánybíróság fel tudjon lépni ez ellen, márpedig önök megvonták az Alkotmánybíróság erre irányuló jogát. Szükséges az, hogy az igazságszolgáltatás valóban függetlenül tudjon működni. A Velencei Bizottság nem ezt állapította meg a legutóbbi vizsgálatában, hogy ez így volna. Szóval, ezek a rendelkezések és intézkedések sokkal fontosabbak lennének, mint az, hogy 250 ezer euróért bizonyos jogosultságokat meg lehessen vásárolni.

Én azt javaslom megfontolásra, tisztelt képviselőtársaim, hogy gondolkodjanak egy kicsit demokratább módon. Alakítsák vissza ezeket az elfogadhatatlan jogszabályokat a demokratikus normáknak megfelelően, fejezzék be azt a törvényalkotási mechanizmust, amit egyébként most is látunk, hogy egyeztetés nélkül terjesztenek egyébként strómanként alkalmazott képviselőkkel - elnézést a kifejezést Rogán frakcióvezető úrtól, de azt gondolom, hogy ez jelen esetben is igaz - törvényjavaslatokat a Ház elé, és akkor talán a befektetési bizalom nagyobb lesz Magyarországon. Azt gondolom, hogy az államháztartás hiányát pedig egy picit szofisztikáltabb eszközökkel érdemes lenne javítani, nem pedig kiárusítani az állampolgári jogokat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  315  Következő    Ülésnap adatai