Készült: 2024.04.29.20:46:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azért az nagyon izgalmas, ha olyan valaki aggódik a lakosság terheiért, aki - az önök pártjának programját idézem - azt mondja, hogy 1,5 millió és 4 millió közötti jövedelemnél már 25 százalékos személyi jövedelemadót számolnak. Vagyis egy mintegy 3 milliós éves jövedelemnél, ami azért, valljuk be őszintén, nem egy magas jövedelem évente, már a mostani 16-ról adóemelést szeretnének. Tehát vallják be, hogy önök az adóemelés pártja, a személyi jövedelemadót már egy viszonylag alacsony szintnél nagyon keményen emelni szeretnék. Ez az önök programja.

Minden más, az, amit itt ön említett, többé-kevésbé a szemfényvesztés kategóriája. Ezzel kellene kezdeni, személyi jövedelemadót szeretnének emelni, méghozzá nagyon alacsony szinten, már az átlagjövedelemnél. Egyébként a másik baloldali párt is ugyanezt próbálja tenni. Azt mondja, hogy gazdaságélénkítésre lenne szükség, programjuk szerint 200 milliárdot fordítanának 100 ezer úgynevezett öko- vagy ahhoz kapcsolódó állásra. Kérdem én, ha ezek az állások, ilyen jellegű munkahelyek piaci viszonyok között létrejöhetnének, akkor miért nem jöttek már eddig létre. Miért kell erre az adófizetők pénzéből 200 milliárdot ráfordítani? Ez egy klasszikus szocialista pátyolgatása a gazdaságnak, ezzel foglalkoznak önök.

Értem, hogy próbálnak ökopártként föllépni, de akkor is ez, azért gondoljon bele, az adófizetők pénzének felhasználása. És ha a privát gazdaság, a magángazdaság nem tudja ezeket az ágazatokat, amiket önök próbálnak erősíteni, akkor miért lenne jó, ha az állam abba tenné azt a pénzt? Ha az állam beavatkozik a gazdaságba, azt mindig meg kell indokolni, akkor valami piaci hiba kell hogy ott legyen, amiért az államnak ebben részt kell vennie. Említette a túlzottdeficit-eljárást. Hadd tegyem hozzá, hogy Magyarország 2004 óta folyamatosan túlzottdeficit-eljárással szembesül. 2004. május 1-jén lépett be Magyarország az Európai Unióba, és 2004. május 12-én már elindult a túlzottdeficit-eljárás Magyarországgal szemben.

A mostani és az elmúlt egy-két évben benyújtott költségvetési intézkedéseknél azért hadd tegyem hozzá, hogy mit jelent ez a hosszú múlt. Amikor 2010-ben Magyarország benyújtotta a túlzottdeficit-eljárás elleni lépéseit, akkor az Európai Bizottság úgy számolt, hogy ennek csak a felét képesek megvalósítani. Most már azzal számol, hogy ennek már azért majdnem 80 százalékát képesek megvalósítani, vagy legalábbis minimum a kétharmadát. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan nyerjük vissza itt a bizalmat, ami nagyon fontos a magyar gazdaság szempontjából.

Tisztelt Képviselő Úr! Az előbb már említettem, hogy a magyar gazdaságban megtörténtek azok a nagyon fontos trendfordulók, az adósságtól kezdve a foglalkoztatásra rakódó terhekig, amelyek lehetővé teszik azt, hogy a következő években is tovább tudjunk menni ezen a pályán. A legfontosabb további lépés az adósság további csökkentése. Ki kell szabadulni az adósságból, ezt szolgálja az önkormányzati adósságterhek rendezése, ezt szolgálta egyébként a lakossági devizahitelek problémáinak rendezése, és ezt szolgálta az állam adósságának jelentős csökkentése is.

Ellentétben önökkel, akik teljesen ilyen szocialisztikus államban gondolkodnak, mi úgy gondoljuk, hogy egy sokkal kisebb, de sokkal hatékonyabb államra van szükség. Ezt szolgálja minden egyes lépés, ami az állam átalakítását hozza. És igen, szükség van egy alacsonyabb elosztási szintre. Ebbe az irányba haladunk. És szükség van egy szürkéből sokkal inkább fehérré váló gazdaságra, amit egyébként az önök adórendszere, amit szeretnének bevezetni, amely eleve a jövedelem eltitkolása felé tereli az állampolgárokat, ezt megakadályozná. (Nagy zaj. - Az elnök csenget.)

Szükség van az adórendszer stabilitására is, megtörtént az adórendszer átalakítása, úgy gondolom, most már a stabilitás az, ami itt nagyon fontos. Ami pedig a munkaerőpiacot illeti, ön is nagyon jól tudja, hogy az elmúlt időszakban egy nagyon erős kínálatoldali politika zajlott Magyarországon, a munkahelyvédelmi akcióterv megteszi az első lépést, hogy most már a kereslet oldaláról is segítsük a munkaerőpiacot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

(13.40)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai