Készült: 2024.04.26.07:10:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2016.03.17.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Kedves Képviselőtársaim! Hadd mondjam el legelőször azt, hogy az állatvédelem nem pártpolitikai kérdés, hanem emberség kérdése.

Először is tisztelettel köszönöm, hogy felszólalásában ismételten felhívta a figyelmet az állatvédelem fontosságára. Biztosíthatom róla képviselő urat, hogy a hazánkban élő állatok jólétének biztosítására kiemelt figyelmet fordítunk, így a Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-bizton­sági Hivatal a továbbiakban is folytatja erre irányuló munkáját, szorosan együttműködve a különféle állami és önkormányzati szervekkel, valamint civil állatvédő szervezetekkel.

Az állatok védelme érdekében végzett munkánk többek között az elmúlt évek jogalkotási lépéseiben is megmutatkozott. Az utóbbi évek egyik legfontosabb, a területen bekövetkezett jogszabályi változása volt, hogy 2013. január 1-jétől minden négy hónaposnál idősebb kutyát mikrocsippel kellett ellátni, továbbá adataikat országos adatbázisban kell nyilvántartani. Ezen intézkedéseknek köszönhetően az adatbázis adatai szerint eddig mintegy 2,5 millió állat vált azonosíthatóvá a kötelező egyedi jelölés bevezetésének köszönhetően.

A kutyák jólétét szolgálja a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendelet is; 2016. január 1-jén lépett hatályba ennek a módosítása, melynek értelmében tilos az ebet tartósan kikötve tartani. Az ebek kikötésére vonatkozó szabályozás változásáról több fórumon is tájékoztattuk a lakosságot az elmúlt időszakban. 2014 márciusában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal országos láncbegyűjtő akcióval egybekötve hívta fel a figyelmet a jogszabályi változásokra a „Szabad a gazdi” program keretében, míg a 2015 szeptemberében megtartott országos mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállítás és vásár során a Földművelésügyi Minisztérium informálta a látogatókat az állattartók kötelezettségeiről szóló kiadványban. A témával kapcsolatos félreértések tisztázása érdekében pedig a Nébih 2016. január 8-án közleményt is megjelentetett.

A kóbor eb- és macskapopulációk kezelhető szinten tartásának és a nem kívánt szaporulatok megelőzésének egyetlen megbízható és humánus eszköze az állatok ivartalanítása. Ezt felismerve a Nébih 2013. október 4-én olyan megállapodást kötött a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karával, amelynek keretében az egyetem ezer gazdátlan, engedélyezett állatmenhelyen élő eb ivartalanítását végezte el állatorvostan-hallgatók bevonásával. A program célja az volt, hogy növekedjen az állatok örökbeadási esélye, illetve a felelős állattartásra ösztönzés, az ivartalanítási program pedig sikeresen záruljon le.

Az állatvédelmi aggályok mellett a kóbor állatok magas száma és az emberre veszélyes betegségek, mint például a veszettség, fokozott közegészségügyi kockázatot is jelent, ezért is dolgozunk a települések belterületén a kóbor állatok befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet megalkotásán.

Tekintettel arra, hogy a hazánkban tartott állatok többsége gazdasági haszonállat, a kedvencként tartott állatok mellett az ő jólétükre is fokozott figyelmet kell fordítani. Ezt a célt szolgálja, hogy 2013-tól Magyarországon, az uniós szabályozást megelőzve, előremutató módon a nagy létszámú állattartó telepeken állatjóléti felelőst kell alkalmazni.

Az állatok felé irányuló megfelelő bánásmód kialakításához véleményünk szerint a társadalom egészének szemléletformálására van szükség. Ezen cél eléréséhez a leghatékonyabb eszközöknek az állatok tiszteletére, védelmére és a velük szemben tanúsítandó helyes magatartásra nevelés korai megkezdését véljük. Ezek közé tartozik a „Szabad a gazdi” program, és azon belül a vakvezető kutyák kiképzését elősegítő Látótárs-projekt is.

Az állatok tiszteletére és megbecsülésére történő nevelés egy hosszú folyamat, aminek még csak az elején tartunk. Így annak ellenére, hogy az állatkínzás már 2004 óta bűncselekmény, időről időre sajnálattal értesülünk az állatok bántalmazásával, állatkínzással kapcsolatos esetekről. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a jelenlegi büntetési téte­lek sok esetben nem bírnak kellő visszatartó erővel. Erre való tekintettel egyeztetések folynak a büntető törvénykönyvről szóló törvény módosításának lehetőségéről.

A fenti példákkal is jelezni szeretnénk, hogy a minisztérium mindent megtesz az állatok védelme érdekében. Célunk az állattartók felelősségtudatának növelése, a felelős állattartásra való nevelés. Ebben a munkában mindenki számíthat a minisztérium partnerségére. Elnök Úr! Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai