Készült: 2024.09.23.10:06:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2000.10.21.), 146. felszólalás
Felszólaló Dr. Világosi Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:23


Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VILÁGOSI GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A tisztelt Házban már a mai napon is hallhattuk, hogy az elmúlt két évben az azt megelőző évekhez, évtizedekhez képest jóval több katasztrófa sújtotta hazánkat. Ez az állítás tényszerű és megalapozott. Ugyanakkor a kormányzat az elmúlt időszakban nagy előszeretettel hivatkozott ezekre a katasztrófákra, amikor azt kellett megmagyarázni, hogy miért nem jut különböző megalapozott, jogos igényeknek a kielégítésére.

De nemcsak hivatkozási alapul szolgáltak a katasztrófák, hanem nagyon sok ígéret is elhangzott velük kapcsolatban, hogy növelni kell a költségvetési forrásokat a katasztrófák elhárításában részt vevő személyek, illetve szervezetek számára. Nos, most, a költségvetés idején, itt az ideje az ígéretek betartásának, és az ígéretek betartása számonkérésének.

 

 

(12.50)

 

Vajon megbecsült-e Magyarországon a tűzoltó, vajon megbecsült-e mint ember? Ennek a megbecsülésnek az egyik mércéje, hogy illetményére, bérfejlesztésére mennyit szánunk mi, képviselők. Valamennyien tudjuk, hogy a '90-es évek elején megalázóan alacsony volt a tűzoltók bére, és egy tervszerű bérfejlesztés hatására 1996-98-ra végül is sikerült elérni, hogy illetményük utolérje a többi rendvédelmi szerv hasonló beosztású, hasonló végzettségű, hivatásos állományú dolgozóinak bérét. Tudom, hogy ez nem sok, de mindenesetre reálbér-növekedésről beszélhettünk ezekben az években. Ez a reálbér-növekedés 1999-re elapadt, 1999-ben stagnált, és ebben az évben pontosan amiatt, hogy az infláció mintegy 50 százalékkal meghaladja a tervezettet, most már reálbércsökkenés lesz a tűzoltóságnál; a következő évre szóló előterjesztés pedig csupán a tervezett infláció ellentételezésére nyújt fedezetet. Legyünk jóhiszeműek, hogy most 2001-re vonatkozóan a kormányzat nem téved 50 százalékot az infláció megítélésekor, akkor is azonban azt kell látnunk, hogy a jövő évi és az ez évi adatok alapján reálbércsökkenésre számíthatnak a tűzoltók, ami, azt hiszem, valóban megengedhetetlen.

Sokat hallhattunk itt az elmúlt hetekben a pótlékok ügyéről, több képviselőtársam - kormánypárti és ellenzéki egyaránt - interpellációt nyújtott be e tárgykörben, azonban elfogadható választ egyikőjük sem kapott. Gyakran hangoztatta a kormány képviselője, hogy a korábbi kormányzat felelős ennek az állapotnak a kialakulásáért, és hogy miért nem fizetett a korábbi kormányzat. Tisztelt Képviselőtársaim! Nemhogy a korábbi kormányzatot, de ezt a kormányzatot sem kötelezte senki fizetésre mindaddig, amíg a bíróság jogerős ítéletében ezt meg nem állapította, tehát a jelenlegi kormányzatnak is a fizetési kötelezettsége csak a bírói ítélet jogerőre emelkedésétől vált szükségessé. Az aztán már végképp érthetetlen, hogy a 2001-2002. évi költségvetési javaslatba se került beépítésre a tervidőszakra jutó pótlékok fedezete - erre aztán valóban nincs magyarázat.

Tisztelt Ház! A továbbiakban a tűzoltóságok dologi kiadását, technikai fejlesztését célzó támogatások elégtelenségére szeretném felhívni a Ház figyelmét. A tűzoltóságok kezelésében lévő laktanyaépületek üzemeltetési, igazgatási és informatikai célú támogatási normatívája évek óta stagnál, és a 2001-2002. évi költségvetési javaslat is csupán 3 százalékos növekményt mutat. Valamennyien tudjuk, hogy az üzemeltetési költségeknek - fűtés, világítás és más egyéb szolgáltatások - az infláció mértékét meghaladó emelkedése miatt fokozatosan elmaradtak és elmaradnak a karbantartási és javítási munkák, amelyek már középtávon is komoly problémákat okozhatnak, de egy biztos: hosszú távon a gazdaságosan fel nem újítható laktanyák miatt új laktanyák építése válik szükségessé, ami pedig horribilis összegekbe kerül. A fentieket figyelembe véve indokoltnak tartom a tervezett inflációval azonos mértékű, illetve azt meghaladó nagyságrendű dologi automatizmus biztosítását.

A normatívák anomáliája közé tartozik az is, hogy a tűzmegelőzési ellenőrzésekhez nélkülözhetetlen személygépjárművek futásteljesítményét a normatíva nem veszi figyelembe, így az ellenőrzésekkel összefüggő költségeket az egyébként is alacsony épületüzemeltetési költségek rovására kell kigazdálkodni.

Ugyancsak itt említeném még meg, hogy a tűzoltóság alapfeladatát képezi a műszaki mentés és a vegyi baleset elhárításában való közreműködés is, ugyanakkor az ehhez szükséges technikai eszközök csak korlátozottan állnak rendelkezésre, állapotuk elavult, átlagéletkoruk pedig meghaladja a tizenöt évet. Mint köztudott, tisztelt képviselőtársaim, 1996-ban programot indítottunk be a gépjárműfecskendők cseréjére, és ennek eredményeként 1996-tól fokozatosan mintegy kétszáz új, korszerű gépjárműfecskendő beszerzése valósult meg. Úgy véljük, hogy a tűzoltógépjármű-fecskendő programhoz hasonló mértékű állami támogatási program szükséges a speciális tűzoltótechnikák gyorsütemű fejlesztésének beindítására is.

Szólnom kell még a hivatásos önkormányzati tűzoltóságokról, hiszen a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok mellett az úgynevezett önkéntes tűzoltó-egyesületek és a köztestületi formában működő tűzoltóságok is komoly szerepet játszanak tűzvédelmünkben, ugyanakkor a részükre biztosítandó állami támogatások összege évek óta stagnál. Talán nem kell külön magyarázatot fűzni ahhoz, hogy mily fontos lenne a nagyobb támogatás ezen szervezetek részére.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindent egybevetve, azt kell mondanom a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok részére megállapított állami támogatások volumenét vizsgálva, hogy a 1997-99. évi támogatások összege és növekedési üteme megfelelt a törvényi előírásoknak, míg a 2000-2001-2002. évi költségvetési keretek messze elmaradnak és elmaradtak az elvárásoktól és az inflációs rátától. 1997-ben még 23,7, 1998-ban is 32,3 százalékos volt a növekedési ütem, ez ebben az évben már csak 7,5 százalék, a jövő évi prognosztizáció szerint pedig 7,2 százalék lesz.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha ez a trend folytatódik, úgy véljük, a tűzoltók ismét a társadalom, de legalábbis a költségvetés mostohagyerekeivé válnak. A Szabad Demokraták Szövetségének módosító indítványai arra irányulnak, hogy ezt a helyzetet elkerüljük.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai