Készült: 2024.05.29.19:31:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

328. ülésnap (2013.11.25.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, én is Bajnai Gordont idézném. 2009. március végén mondta: "Fájni fog. Minden családtól áldozatot és lemondást kíván a válságkezelés. Érinteni fog minden magyar családot, érinteni fog minden magyar embert." Na, úgy gondolom, ezt azért teljesítette. Tisztelt képviselő úr is említette, mit jelentett az a megszorítás, amit a Bajnai-kormány vezetett be.

Az a kérdés, hogy mi áll a serpenyő másik oldalában mint gazdasági teljesítmény. A deficit 3 százaléknál nyilvánvalóan jóval nagyobb volt, az adósság Bajnai kormányzása idején tovább növekedett, ráadásul, ön is említette, az Európai Unióhoz és az IMF-hez fordult segélyért, ebben az időszakban pedig a GDP 6,9 százalékkal zsugorodott. Tehát egy olyan válságkezelés volt, ami fájt, de eredménye nem volt. Úgy gondolom, a szocialisták - és Bajnai is - elég nehezen értik meg, attól még, hogy valami fáj, nem biztos, hogy használ. Egyértelmű az eredménye, egy fájdalmas, megszorító politikát vitt végbe, aminek nincs és nem volt gazdasági következménye, nem volt az, ami esetleg áldozatként vállalható lett volna. Súlyos megszorításokat vezetett be a magyar családok számára, a másik oldalról pedig semmilyen gazdasági eredményt nem tudott felmutatni. Eléggé furcsának találom, amikor Bajnai volt miniszterelnök úr a saját kormányáról mondja azt, hogy válságkezelő kormány. Hát kérdem én, milyen válságkezelő kormány az, amelynek az idején 6,9 százalékkal zsugorodik a GDP, és az államháztartás viszonyait valamilyen úton-módon az EU-tól és az IMF-től kapott kölcsönnel tudja úgy fenntartani, hogy az adósság növekszik, és a deficit is 3 százalék fölött van.

De érdemes megnézni azt is, hogy milyen terveket szövöget. Senki nem meri megmondani a mögöttünk ülők közül, hogy mit is jelente az a progresszív adórendszer, amit terveznek. Bajnai volt miniszterelnök úr három állítást tesz. Az egyik az, hogy a felső 10 százalékot adóztatná meg erősebben. Ez, jelentem, bruttó 320 ezer forintot jelent; szerintem mindenki ki tudja számolni, hogy ez nettóban mit hoz. Másfelől azt mondja, hogy 600 ezer ember rosszul járna azzal az adórendszerrel, amit ő bevezetne. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy körülbelül az átlagbérnél már bevezetne egy újabb kulcsot, ott adót emelne. Ez gyakorlatilag azt is jelenti, amit az előbb is említettem, hogy már a pedagógusokat is megadóztatná nagyon keményen, akiknek éppen most sikerült béremelést elérniük. Aztán mond még olyat is, hogy a minimálbérből 8-10 ezer forinttal maradna több. Ha azzal számolunk, hogy 1 millióan vannak minimálbér alatt, mintegy 700 ezren minimálbérrel, ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a közteherviselés rendszerét úgy alakítaná át, hogy Magyarországon az adófizetők fele nem fizetne adót. Tehát visszavezetné az országot ugyanabba a szürkegazdaságba, visszavezetné az országot ugyanabba a világba, amelyik nem munkával teremtene lehetőséget arra, hogy ebben az országban előre lehessen jutni.

Én úgy gondolom, ahogy a 2009-es kormányzás idején is a "fájni fog" jelzőt használta, itt is azt tervezik, hogy fájjon - nem tudom, miért szeretik ezt olyan nagyon, de ezt tervezik -, és adóemelést helyeznek kilátásba, ugyanakkor pedig a különböző gazdasági szereplők terheinek a csökkentését szeretnék elérni.

Úgy gondolom, Magyarország akkor jár jól, ha az elmúlt években megkezdett utat folytatja. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai