Készült: 2024.09.20.18:22:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2012.04.24.), 8. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Négy civil szervezet nemrég meghívást kapott a tavaly elfogadott nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégia megvalósulását szolgáló belügyminisztériumi intézkedési terv végrehajtását segítő munkacsoportba. Ismerve a nemzeti együttműködés kormányának egyeztetéseket mellőző gyakorlatát, örvendetes tény az, hogy az esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda és a Társaság a Szabadságjogokért véleményét és segítségét kikérte a kormányzat ebben az ügyben.

A négy civil szervezet február végén kapott felkérést a munkacsoportot koordináló rendőrségtől, hogy vegyen részt egy fontos modellprogram kidolgozásában. Ez a program a felzárkóztatási stratégiában eredetileg még úgy szerepelt, hogy célja a fiatalok jogkövető magatartási kultúrájának kialakítása. A megfogalmazás már érdekes módon a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumban, aki a program felelőse lett, megváltozott. Az új célkitűzés szerint kizárólag a cigány gyerekek jogkövető magatartását kell elősegíteni.

Az csak a kisebbik baj, hogy a célcsoport leszűkült, a fiatal korosztály helyett csupán az iskolába járó diákokra vonatkozik már. A nagyobbik baj az, hogy a BM nyíltan kimondja, kizárólag a roma származású gyerekek magatartásával van probléma, miközben nyilvánvaló, hogy a jogkövető magatartás nem etnikai vagy szociális helyzet függvénye. Megdöbbentő, hogy egy polgári értékrendet magáénak valló kormány minisztériuma származási alapon kíván foglalkozni ezzel a kérdéssel.

Azt, hogy a BM nyíltan megbélyegzi a cigány gyerekeket, a felkért civil szervezetek is szóvá tették, és ez ellen mi is a leghatározottabban tiltakozunk. A megfogalmazáson, etnicizáló és stigmatizáló célkitűzésen túl ismét visszaköszön az a szemlélet, miszerint a társadalmi kérdéseket rendészeti szempontból közelítik meg.

A BM csupán a rendőrségre bízta a program kidolgozását, sajnálatos módon ismét elmaradt az ifjúsági vagy szociális szakma bevonása. A fentiekre hivatkozva a civilek személyesen és levélben is jelezték a rendőrségnek és a BM-nek, hogy bár örülnek a kormányzat és a civil szervezetek együttműködésére vonatkozó szándéknak, a munkacsoportban csak akkor vesznek részt, ha a megnevezés és a célcsoport meghatározása nem etnikai alapon történik. Kérésüket a BM érdemi indokolás nélkül elutasította.

(9.20)

Ezek után kíváncsiak vagyunk, hogy ki lesz az intézkedési terv valódi célcsoportja. Csak remélni tudjuk, hogy a kormány belátja, hogy a megbélyegző intézkedések helyett valódi, a teljes ifjúságot elérő, előítélet-mentes programokra van szükség.

Tisztelt Ház! A nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégia szerint, idézem: "A szegénységben élők és a közöttük felülreprezentált romák társadalmi befogadása és felzárkóztatása Magyarország, így a kormányzat egyik legjelentősebb feladata. Ennek megvalósítása nyilvánvalóan évtizedeket, jelentős forrást igényel, eredményeket kizárólag holisztikus szemlélettel, komplex intézkedések révén lehet elérni.

A nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégia végrehajtására készített kormányhatározat a kormány azon intézkedéseit foglalja magában, amelyek célja a jelentősen hátrányos helyzetű emberek, köztük a mélyszegénységben élő romák társadalmi befogadásának és beilleszkedésének elősegítése. Nem kell mondanom, hogy a társadalmi befogadást és integrációt a BM fenti hozzáállása, a romák megbélyegzése, potenciális bűnelkövetőként való feltüntetése nem szolgálja.

Ez a stratégia alapvető célkitűzéseitől, a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkárság eddigi gyakorlatától is teljesen idegen. Felmerül a kérdés, hogy egyeztettek-e egyáltalán kormányzaton belül az előbb említett államtitkársággal. Információnk szerint a BM által összeállított modellprogramról maga a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár sem tudott. Hogyan lehetséges ez? Ki felel akkor a társadalmi felzárkóztatásért?

Az LMP eddig is és ezután is elítél mindenfajta megbélyegzést és előítéletet. Szavakban a kormány is ezt tette eddig, reméljük, a szavakat tettek is követik majd.

Köszönöm. (Mile Lajos tapsol.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai