Készült: 2024.04.29.16:25:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2015.02.23.), 38. felszólalás
Felszólaló Egyed Zsolt (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

EGYED ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Számos szakember kimutatta és látjuk is, hogy Magyarországon gazdasági értelemben megszűnőben van a társadalmi középréteg. Ennek eredményeként ‑ vagy akár úgy is mondhatnánk, ezzel párhuzamosan ‑ pedig nagymértékben nő a szegénységben élők száma; tovább nyílik a magyar olló. A tőke a politikai vezetésben lévő oligarchák között osztódik szét, és eközben becsületes emberek ezrei kerülnek hátrányos helyzetbe.

A KSH tavaly novemberi adatai szerint Magyarországon a teljes lakosság 31,1 százalékát, azaz 3 millió 44 ezer embert érint a relatív jövedelmi szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának legalább egy dimenziója. A szegénységi statisztikáknál az a különösen szomorú, hogy valamennyi szegénységi dimenzió tekintetében a legveszélyeztetettebb csoportba a 18 év alatti gyerekek tartoznak. Körükben 2013-ban az országos átlagnál 10 százalékponttal magasabb volt azok aránya, akik ki vannak téve a szegénység vagy kirekesztődés kockázatának. A jelenlegi szociális rendszer az ingyenélőket, az élősködőket, a rombolókat, sőt bűnöző egyéneket támogatja.

A tarthatatlan helyzetre Magyarország Kormányának válasza szokásához híven a felelősség áthárítása. A Jobbik továbbra is egy értékelvű szociális rendszert támogat, azt segíti a közösség, aki maga is építi a közösséget. A szociális segélyért cserébe elvárjuk, hogy a segélyezett tartsa rendbe a portáját, kösse meg a közszolgálati szerződéseket, gyermekeit pedig úgy nevelje, hogy a társadalom hasznos tagjaivá váljanak. Zárásként még egy megdöbbentő adatot osztok meg önnel, államtitkár úr. A KSH-statisztikákból kiderül, hogy a magyarok több mint 36 százaléka nem engedheti meg magának azt, hogy vendéget lásson a saját lakásában, ez pedig kihat a társadalmi kapcsolatokra.

Kérdezem államtitkár úrtól, miért engedték, engedik a szociális állapotok ekkora mértékű romlását. Számíthatnak-e a települések adók elterjesztésére (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy az önkormányzatok bírják a rájuk rakott terheket, tehát szociális hozzájárulás mellett akár másik csatornán is élősködőket tart el a dolgozó? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai