Készült: 2024.09.22.05:16:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2002.11.20.), 220. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:25


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Aligha van a világon olyan parlament és abban a parlamentben olyan költségvetési vita, amelynek során meg ne idéznék George Washingtonnak, az Egyesült Államok első elnökének szellemét, aki egy alkalommal állítólag azt mondotta, hogy nincs jó költségvetés és rossz költségvetés, csak elfogadott és el nem fogadott költségvetés van.

Ha Washingtonnak igaza van, akkor Sümeghy képviselőtársunk jó hat órával ezelőtt elmondott szavai szerint itt tulajdonképpen nincs miről vitatkozni, ezt a költségvetést kisebb-nagyobb módosításokkal éppúgy el fogja fogadni a tisztelt Ház, ahogyan az elmúlt 12 esztendőben minden költségvetési javaslatot elfogadott. De én azt állítom, hogy mégiscsak van miről vitatkozni, hiszen egy költségvetés nem egyszerűen egy könyvelői funkció ellátása, nem arról van szó, hogy összeadom a várható bevételeket, továbbá a várható kiadásokat, és amennyiben a kettő között túl nagy a különbség, akkor igyekszem a kiadási oldalt arányosan csökkenteni. Ez egy matematikai művelet volna, amit elemi iskolai végzettséggel bárki elvégezhetne.

Egy költségvetés készítése sokkal inkább politikai feladat, politikai feladat annyiban, amennyiben koncepcióknak és ellenkoncepcióknak kell összeütközniük, koncepcióknak, hogy milyen gazdaság- és milyen egyéb politikákat tart fontosnak a kormány, milyen célokat tart támogatandóaknak, és melyeket kevésbé támogatandóaknak, és természetesen azoknak az ellenkoncepcióknak, amelyeket az ellenzék szögez mindezzel szembe, hogy tudniillik más volna az igazán fontos, más vinné előre az ország szekerét.

Milyen gazdaságpolitika tapintható ki ebből a költségvetésből, kérdezte az imént Pichler Imre képviselőtársam. Járjuk egy picit körül ezt a kérdést! Megint csak Sümeghy képviselőtársamra hivatkozom, aki a nap elején azt mondta, hogy ebből az országból menekül a tőke. Ez önmagában szerintem nem igaz állítás, különben is elég furcsa volna, hogy miután a Fidesz azzal riogatta az ország lakóit, hogy itt a nemzetközi monopoltőke fog a szocialistákkal kormányt alakítani, ez a nemzetközi monopoltőke úgy megriadt saját magától, hogy elkezdett menekülni, de nem erről van szó, arról azonban, bizony, szó van, hogy intő jel kell hogy legyen a mindannyiunk által ismert IBM székesfehérvári gyárbezárása. Mi történt az elmúlt időszakban?

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-kormány drasztikusan megemelte a minimálbéreket. A jelenlegi kormány szeptember 1-jei intézkedésével ehhez a minimálbérhez igazította a közalkalmazotti illetményeket, tehát visszaállította azokat az arányokat a közalkalmazotti illetményeken belül, amelyek felborultak a minimálbér-emeléssel, és bizony mindennek utánament a versenyszférában elérhető keresetek mértéke is, hiszen a versenyszférától nem szívhatja el a legjobb munkaerőket a közszféra. Mindennek következtében, tisztelt képviselőtársaim, az elmúlt 12 hónapban 25,6 százalékkal emelkedtek Magyarországon a nettó átlagkeresetek. Ha a reálkereseteket akarjuk nézni, az 20,1 százalék volt 12 hónap alatt. Sok ez vagy kevés, tisztelt képviselőtársaim? Természetesen a munkavállaló oldaláról nézve kevés; arról az oldalról nézve, hogy csatlakozni kívánunk az Európai Unióhoz, tehát versenyképes béreket kellene előbb-utóbb elérnünk az Európai Unióval, szintén kevés; a munkaadó oldaláról azonban, ha nem is sok, de legalábbis elgondolkodtató.

A munkaerőnek két vonzereje van, és e két vonzerő közül az optimumra kell törekedni. Vonzerő lehet az olcsósága, és vonzerő lehet a minősége, a jólképzettsége. Adott képzettségű munkaerőt minél olcsóbban megszerezni, vagy adott áron minél jobb minőségű munkaerőhöz jutni: természetszerűen ez a befektetőnek a célja. Ha tehát Magyarországon, helyesen, emelni kívánjuk, versenyképes szintre kívánjuk emelni, az Európai Unióhoz közelíteni kívánjuk a béreket, akkor nem marad más számunkra hátra, mint a munkaerő képzettségét, végzettségét drasztikusan javítani, gyorsabb ütemben javítani annak érdekében, hogy a versenyképességet el ne veszítsük, gyorsabb ütemben javítani, mint amilyen mértékben javul a bérek átlagszínvonala.

Ez az a törekvés, tisztelt képviselőtársaim, ami a jelenlegi költségvetés oktatási és kulturális, és ha kicsit messzebb akarok menni, akkor foglalkoztatáspolitikai, illetőleg informatikai fejezetéből kiviláglik. A munkaerő képzettségét, a munkaerő minőségét oktatással, képzéssel, továbbképzéssel, az élethosszig tartó tanulással lehet fokozni, lehet az Európai Unióban kapható munkaerő színvonalához legalábbis közelíteni. Ezek azok a törekvések, és ez áll a mögött a meglehetősen impozáns szám mögött, amely az oktatási és a kulturális tárca jövő évi kiadási lehetőségeit fedezi, ez a törekvés az, ami ezt a növekményt eredményezte.

Természetesen, és az ellenzéki képviselőtársainknak kétségkívül igazuk van ebben, nem tökéletes és nem hibátlan mindez. Valóban igaz, hogy a közoktatási költség mégoly impozáns emelése sem elegendő önmagában a pedagógusbér-emelések 2003. évi hatásának a kitermelésére. Sokszor elmondták a mai vita során ellenzéki képviselőtársaim, most én is elmondom még egyszer, ismerős a probléma, a cél az, hogy egyetlen településen se kelljen a megemelt bérekre többet kifizetni, mint amennyi többlet a 2003. évi adó- és költségvetési törvényekből, az illetékemelés, a gépjárműadó helyben maradása, az szja helyben maradó részének növelése, illetőleg a normatívaemelésből fedezhető. Amennyiben egy településen az így szerezhető bevételeknél többet tesz ki az emelkedés, akkor erre egy külön alapból az adott önkormányzat megigényelheti a különbséget. (Domokos László: Hol van az?)

 

 

(15.10)

 

A benyújtott módosító indítványokban, képviselő úr, szeretném jelezni. Csak a képviselő úr kérdezte, hogy ez hol van. (Domokos László: Mondd el!) Tehát valóban van egy ilyen különbözet, van egy ilyen feszültség, ennek a feszültségnek a kezelésére törekszünk.

Ami a kulturális fejezetet illeti, itt is van egyfajta feszültség. Impozáns mértékben megemelkedik annak a közművelődési, könyvtári intézményhálózatnak a rekonstrukciójához, megújításához kötődő bevétel - három és félszeresére emelkedik -, amely az élethosszig tartó tanulás elsődleges színtere lehet, ahol tehát tanfolyamokat lehet szervezni, ahol tehát számítógéphez lehetne hozzájutni távoktatás céljából, ez a növekmény azonban még mindig nem elegendő. Szándékomban áll, illetve szándékunkban áll képviselőtársainkkal olyan módosító indítványokat elfogadtatni a tisztelt Házzal, ami ezen a területen is még pregnánsabbá teszi a kormánynak azt a törekvését, hogy a munkaerő versenyképességének fokozásával segítse az ország versenyképességének javulását.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai