Készült: 2024.05.12.18:11:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 181. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Néhány héttel ezelőtt Lázár János frakcióvezető úr, amikor hazatért németországi útjáról, akkor akként nyilatkozott, hogy a legfontosabb kérdésekben egyeztetést kíván kezdeményezni és folytatni az ellenzék pártjaival. Meg kell érteni, én azt gondolom, hogyha az elmúlt majd' két év kormányzati stílusát alapul véve az ellenzék kicsit szkeptikus volt a kijelentést illetően.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat bizottsági tárgyalási menetét elnézve a gyanakvásunk, azt gondolom, sajnos csak erősödhet. Az előterjesztés, azt gondolom, hogy jelentőségét tekintve nem megkérdőjelezhető. Az alkotmányügyi bizottság ülésén, ahol a bizottság döntött a tárgysorozatba-vételi kérelmet illetően, az előterjesztő képviseletében elővezettem - a jelentőségére tekintettel kicsit hosszabban -, hogy mit tartalmaz a javaslat. Utána a bizottság ülésén egyetlenegy hozzászóló nem jelentkezett, az elnök pedig lezárta a vitát, és szavaztatni kívánt.

De még járt a zárszó, tisztelt képviselőtársaim, és akkor én kifogásoltam azt, hogy ez-e a párbeszéd a Fidesz szerint, hogy egy ilyen előterjesztésnél a bizottságban senki nem érzi úgy, hogy a vitához hozzá kellene szólni. Ekkor az elnök, egyébként becsületére mondva, újra megnyitotta a vitát, és lehetőséget adott a képviselőknek, hogy hozzászóljanak, és valóban kialakult egy egyórás vita.

Már-már kezdett az ember bizakodóbb lenni, csak amikor hallgatta a kormánypárti felszólalók sorát, akkor összesen két dolgot lehetett abból kiérteni. Az egyik: azt ecsetelték, hogy az ellenzék miért hibás. Ezt már hallottuk egypárszor. Másrészt pedig elmondták azt, hogy mit miért nem akarnak változtatni, és ezért miért nem fogják támogatni az előttünk fekvő előterjesztést. Azaz azt tudom mondani, képviselőtársaim, hogy a kompromisszum legapróbb jele sem mutatkozott meg a bizottsági ülésen a bizottság kormánypárti felszólalói részéről. Holott önök is tudják, már ha elolvasták a javaslatot, hogy óriási jelentőségű az, ami benne van, legalábbis ami a kérdéseket illeti, szerintem a megoldások is jók-e, amiket javasolunk. Magyarország gazdasági biztonságát szolgáló intézkedésekről szól ugyanis, arról, hogy ennek érdekében miképpen kellene módosítani a mi meglátásunk szerint az alaptörvényt.

A javaslat valós egyeztetési folyamatokra tenne javaslatot, önök pedig tárgysorozatba sem akarták venni. Amit eddig ajánlottak egyeztetés címén, képviselőtársaim, azt kell hogy mondjam, az egyenlő a nagy semmivel; az, hogy önök olyan kérdésekről kívánták volna megkérdezni az ellenzéket mondjuk, hogy mi a véleménye a választási eljárásról szóló törvényről, akkor, amikor a választási törvényt ki se akarják nyitni, szóba se akarják hozni, illetve az alaptörvény módosításáról még hallani sem akarnak.

Mi tehát egy valódi egyeztetési folyamatra tettünk javaslatot, nem pedig egy olyanra, mint amit önök gondolnak, hogy a demokrácia kezét-lábát levágtuk, és vitatkozzunk arról, hogy egyik fülét vágjuk csak le vagy mind a kettőt.

Az Európai Unió a gazdasági stabilitást elősegítő megállapodások megkötését bizonyos szervezeti átalakítások átvezetésétől tette függővé. A javaslat messze nem az összes, általunk problémásnak tartott alaptörvényi rendelkezés módosítására tesz javaslatot, csupán azokra, amelyek miatt Magyarországgal szemben kötelezettségszegési eljárás indult - nem Magyarországgal, helyesbítek, a magyar kormánnyal szemben. Például az igazságügyi reformmal kapcsolatban korrigálna egyes rendelkezéseket; helyre tenné a bírák nyugdíjkorhatárára vonatkozó szabályokat; az OBH elnökének jogköreit módosítaná, amivel kapcsolatban nem volt olyan nemzetközi szervezet, amelyik ne kifogásolta volna meg ezeket; a bíróság kijelölési jogát szintén problémásnak ítélték, ezt is változtatásra javasolná.

(17.20)

Én azt gondolom, ha nem változtatunk ezen, akkor pillanatokon belül meg fogják állapítani azt, hogy ez sérti a tisztességes eljáráshoz való jogot, és végső soron az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Felelős ellenzéki párt, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt Országgyűlés, nemcsak kritizál, hanem javaslatot tesz arra, hogy szerinte merre és miként kéne továbbmenni. Szerintünk a felvetett probléma az alaptörvény módosítása nélkül nem kezelhető, erre tettünk tehát javaslatot.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nemcsak a nemzetközi szervezetek hangoztatják ezeket az érveket, hanem mi is számtalanszor elmondtuk már a parlamenti vitában. Arra kérem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy vegye tárgysorozatba az előttünk fekvő javaslatot (Az elnök csenget.), és adjon esélyt az Országgyűlésnek arra, hogy megvitathassa (Az elnök csenget.), és valódi párbeszéd alakulhasson ki.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  181  Következő    Ülésnap adatai