Készült: 2024.09.23.10:08:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2005.02.14.), 217. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Szülőföld Alapról szóló előterjesztést a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nem tudja támogatni (Zaj a kormánypártok padsoraiban.), noha támogatunk minden előremutató kezdeményezést, amely a határon túli magyarok érdekét szolgálja.

De előremutató-e ez a kezdeményezés, tisztelt hölgyeim és uraim? Ahhoz, hogy előremutatónak minősíthessük, először is meg kell vizsgálnunk azt, hogy jelent-e anyagi értelemben többletforrást a határon túli magyaroknak érdemben. Az 1 milliárd forint többletforrást, amelyet a 2005. évi költségvetésben elkülönített a kormány, illetve az Országgyűlés, fele részben már - a költségvetési törvény indokolásában olvashattuk - a kormányzat visszautalja a Külügyminisztériumnak, hogy abból bizonyos határon túli támogatásokat oldjon meg. A kormányszóvivő ennek az összegnek a másik felével kapcsolatban elárulta, hogy alapvetően a határon túli magyarok körében történő kormányzati propagandát hivatott szolgálni. Ennek jegyében már meg is született az első európai műhelytanulmány a szülőföldprogramról, nyilvánvalóan hasonlóan izgalmas kötet fog majd ebből az összegből napvilágot látni. Ennyit a többletforrásról, tisztelt hölgyeim és uraim.

Mi a helyzet a döntéshozó testület összeállításának a módjával? Az elmúlt években fontos alapelvnek tartottuk, hogy minél szélesebb politikai konszenzust tudjunk kialakítani a határon túli magyarokat érintő kérdésekben, illetőleg lehetőség szerint bevonjuk a határon túli magyarokat is a döntéshozatal folyamatába. Ehhez képest, hölgyeim és uraim, hogyan néz ki a Szülőföld Alap kuratóriumának pluralizmusa? Úgy néz ki, hogy a tizennégy kurátor felét a miniszterelnök, ezzel szemben pedig a másik felét a külügyminiszter jelölheti. Azt gondolom, ezt pluralizmusnak, a nemzetpolitikai alapelvek figyelembevételének nemhogy nem lehet nevezni, ez egyszerűen ennek a döntéshozatali testületnek, az eddigi nemzetpolitikai alapelveknek a karikatúrája.

Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! Valamit engedjenek meg a Szülőföld Alappal kapcsolatos törvényjavaslat eljárásáról is elmondanom. Tudjuk, mi nem vitatnánk a Szülőföld Alapról szóló törvényjavaslatot akkor, ha december 5-én nincs az a népszavazás, ami volt. Ezzel önmagában semmi baj. Lehet, a népszavazás egy kiváló alkalom volt arra, hogy a kormány elgondolkozzon azon, hogy cserébe valamit a határon túli magyaroknak mégis adni kellene. Ugyanakkor idén január 6-án Szabadkán megalakult a határon túli magyar szervezeteknek az a fóruma, amely a határon túli magyarok érdekeinek a képviseletét az anyaország viszonylatában is hangsúlyosan tűzte a zászlajára. Ezt követően a köztársaság miniszterelnöke találkozott ennek a fórumnak több vezető képviselőjével, Bugár Bélával, Kasza Józseffel, és ezeken a tárgyalásokon arra a következtetésre jutott a magyar miniszterelnök és a Határon Túli Magyar Szervezetek Fóruma, hogy a Szülőföld Alapról a tárgyalást egyeztetés követi, és megpróbálják a megállapodást akár a döntést hozó testület, akár a pénzfelhasználás módozatait illetően elérni. Nos, erre, mint tudjuk, nem került sor.

Most sor kerül a zárószavazásra.

(19.10)

A módosító javaslatokat a kormányzat nem vette figyelembe, ezért nyugodtan fogalmazhatunk úgy, hogy a Szülőföld Alapról szóló előterjesztés szemfényvesztés: nem szolgálja érdemben a határon túli magyaroknak a szülőföldön való maradását, hanem a kormányzat propagandáját képezi a Szülőföld Alapról szóló törvényjavaslat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ezért a magunk részéről azt támogatni nem tudjuk, noha a pozitív kezdeményezéseket, az előremutató kezdeményezéseket a jövőben is támogatni fogjuk.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség frakciója ezért tartózkodni fog ennek az előterjesztésnek a szavazásakor. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  217  Következő    Ülésnap adatai