Készült: 2024.04.26.04:41:45 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
82 315 2011.04.04. 2:55  264-324

DR. DAHER PIERRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ellenzék egyetlen, a vitában részt vevő frakciójának tagjai részéről képviselőtársaim sok kritikát kaptak azért, mert időről időre kifejezik, hogy megtiszteltetés számukra részt venni Magyarország új alaptörvényének megalkotásában. Mégis azt kell mondanom, hogy hiszik vagy sem, számomra nagy dolog az, hogy a választópolgáraim képviselőjeként a Magyar Országgyűlésben elmondott első felszólalásom ebben a vitában hangzott el.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 40. ajánlási ponthoz, valamint több módosító indítványt érintő, technikainak tűnő, de lényegi módosításhoz szeretnék néhány gondolatot hozzátenni.

A 97. számú módosító indítvány szerint Magyarország elismeri az ember alapvető egyéni és közösségi jogait. A módosítás lényege annak kimondása, hogy a közösségi jogok ugyanúgy, mint az egyéni jogok, az emberi jogok átfogó halmazába tartoznak, egyik a másik felett nem áll. A különbség csupán annyi, hogy vannak olyan emberi jogok, amelyek természetükből fakadóan értelemszerűen nem gyakorolhatók egyénileg, csak a közösség által.

(18.00)

Mivel pedig a közösségi jogok is az emberi jogok közé tartoznak, így tárgyát képezi az emberi jogokat garantáló nemzetközi szerződéseknek.

Tisztelt Országgyűlés! A 6., a 24., a 66., a 74. és a 107. ajánlási pontot is érinti a "népcsoportok" kifejezés következetes mellőzése. A "népcsoportok" kifejezés sem a régi, hatályos alkotmányban, sem semmilyen korábbi magyar jogszabályban nem szerepel, a kifejezés a magyar jogrendszertől idegen, és a nemzetközi kisebbségi jogi terminológiában is a nemzeti, etnikai, nyelvi vagy vallási kisebbségek kifejezések használata elterjedtebb. Mindez részben a nemzetközi szerződések alkalmazásával kapcsolatos nehézségek elkerülése miatt fontos. Másrészt pedig azért, mert amennyiben a kifejezés használatához ragaszkodnánk, először is a fogalom meghatározására lenne szükség, és aligha kerülhetnénk el a védendő népcsoportok nevesítésével kapcsolatos elhúzódó meddő vitát.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 34 2011.09.26. 3:07  33-38

DR. DAHER PIERRE (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Edelény város önkormányzatának képviselő-testülete szeptember 14-ei ülésén elvi döntést hozott arról, hogy előkészítteti az egészségügyi és szociális ellátórendszer, valamint a közétkeztetés gazdasági társasági formába alakítását. A testület ezzel a döntéssel akarja megakadályozni, hogy a kórház állami tulajdonba kerüljön.

Az edelényi kórház az ország egyik legjobban működő tüdőgyógyászati intézménye. Kihasználtsága évek óta közel százszázalékos, szakambulanciái pedig maximális igénybevétellel működnek. A szakma támogatja az intézmény azon törekvéseit, hogy az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet mellett a tüdőgyógyászat másik regionális központjává váljon. A kórházban mindig magas szintű ellátás folyt.

Két éve nyereségesen működik, minden kifizetést időben teljesíteni tudott, emellett pedig fejlesztésre és a dolgozók jutalmazására is tudtak forrást biztosítani. Amennyiben a kórház gazdasági társasággá alakul, a dolgozói elesnek azoktól a járandóságoktól, amelyek közalkalmazottként megilletik őket.

A testület által elfogadott tervezettel szembeni tiltakozásul az intézményi alkalmazottak több mint 80 százalékának aláírását tudták összegyűjteni a kórházban. Az ott dolgozók többsége nem támogatja a társasági formát, hiszen az ilyen keretek között működtetett egészségügyi intézmények komoly problémákkal küzdenek. Például Hatvanban, Gyöngyösön vagy Kazincbarcikán, Miskolcon a Misek társasági formában működtetett kórházaknak több milliárdos veszteséget okoztak már ezek a gazdasági társaságok. A betegellátás színvonala jelentősen csökkent, nem tudták a beszállítókat kifizetni, így munkahelyek és vállalkozások mentek tönkre.

A kórház a betegekről és a betegellátásról kell hogy szóljon, ez elsődleges szempont. A részvénytársaságok, kft.-k csak profitra törekednek, ez pedig nem fér össze a gyógyítással. Az Edelényben élő emberek és a térségben élő emberek meg a kórházi dolgozók tiltakoznak a polgármester privatizációs törekvései ellen.

Tisztelt Miniszter Úr! Mennyiben illeszkedik az egészségpolitika középtávú céljaihoz a gazdasági társasági forma létrehozása? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
113 38 2011.09.26. 0:19  33-38

DR. DAHER PIERRE (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Köszönöm szépen. Az ön által elmondottakból világosan kiderül, hogy a problémával tisztában van, és határozott elképzelései vannak a megoldásról. Ez megnyugtató számomra és az edelényi polgárok számára is.

Köszönöm, a választ elfogadom. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Felzúdulás az MSZP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
117 183 2011.10.10. 2:06  182-185

DR. DAHER PIERRE (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Másfél év telt el az edelényi katasztrófa óta, amikor a túláradt Bódva patak átszakítva a gátakat, elöntötte a település jelentősebb területeit. A Bódva vize házakat rombolt le, lakóépületek omlottak össze, utak rongálódtak meg, és emberi sorsokat tett kilátástalanná.

Az árhullám levonulása után megkezdődtek a helyreállítási, kárelhárítási munkálatok. A 2010-es edelényi árvízi védekezésre 119 millió forintot fordított az önkormányzat. A védekezés indokolt költségei és elszámolhatósága kapcsán azonban jelenleg is vitában áll az önkormányzat és a Belügyminisztérium. A város önerőből nem tudja elvégezni a helyreállítási munkálatokat.

Az árhullám hatalmas károkat okozott Felsőzsolca, Szendrő és több településen, ahol folyamatosan és zökkenőmentesen zajlott a helyreállítás. Több település az újjáépítési munkálatainak végéhez ért. Ezzel szemben Edelényben az elmúlt másfél évben nem történt jelentős javulás. A város egyes területei még mindig az árvíz utáni állapotokat tükrözik. Több utcában még mindig ott hevernek a védekezéshez használt homokzsákok. Nem készült el a vízelvezetés, és az utak felszíni rendezése sem megoldott.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mikorra várható, hogy a környező településekhez hasonlóan Edelényben is befejeződnek a helyreállítási és az újjáépítési munkálatok? Milyen segítségre számíthat Edelény az újjáépítési munkák során?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)